Вибір основних космічних подій року став для Alpha Centauri традицією. Ми з вами обирали переможців у різних номінаціях три роки поспіль: голосування проводилися на нашому сайті у 2018-му, 2019-му та 2020-му. Звичайно, 2021-й винятком не став.
Цього року ми виявляємо переможців у дев`яти номінаціях. У кожній номінації є 5-7 претендентів на перемогу, а для кожного претендента складено невеликий пояснювальний текст (іноді – із посиланнями). Ви можете переключатися між претендентами за допомогою стрілочок, які відображені поверх картинок. Таким чином ви отримаєте повну інформацію про кожного з них.
Для голосування потрібно залогінитись на сайті, це можна зробити в пару кліків — увійти через одну з запропонованих соціальних мереж: Telegram, Twitter, Facebook, Google.
Переконливо просимо не голосувати за те, що здається вам найбільш знайомим. У кожній номінації є кілька гідних учасників, тому радимо перед оцінкою ознайомитися з кожним з них. Ну а розповісти про своїх фаворитів можна (і треба!) у коментарях.
Підсумки голосування Alpha Centauri підіб’є у спеціальному відеоролику, який вийде на нашому YouTube-каналі.
Отже… Настав час обирати переможців!
Розчарування року
Цей рік відзначився великою кількістю переносів та затримок у цікавих та важливих та космічних програмах. Що засмутило вас найбільше?
Індійська пілотована програма
У грудні поточного року Індійська організація космічних досліджень (ISRO) планувала провести запуск першої безпілотної місії в рамках програми пілотованих польотів «Гаган`ян». У лютому про це впевнено заявляв міністр Департаменту космічного розвитку країни. До середини року ситуація кардинально змінилася: голова ISRO повідомив, що пандемія COVID-19 наклала серйозні обмеження на індійську космічну галузь, внаслідок чого вищезазначена місія навряд чи відбудеться раніше червня 2022-го. Запуск перших індійських астронавтів переноситься третій рік поспіль: згідно з останніми заявами керівників космічної програми Індії, він відбудеться не раніше 2023 року.
Перенесення запусків дослідних місій до Місяця
Осінь 2021 обіцяла всім любителям Місяця запуск одразу трьох дослідницьких місій. До супутника Землі мав відправитися російський посадковий апарат «Луна-25», а згодом — його колеги зі США, Nova-C, розроблений компанією Intuitive Machines, та Peregrine, створенням якого займається фірма Astrobotic. Не сталося: запуски всіх трьох апаратів було перенесено на 2022 рік. Чекаємо.
Starliner
Космічний корабель Boeing CST-100 Starliner мав вирушити у свою другу безпілотну місію у березні цього року. Заміна блоку авіоніки з подальшою затримкою в тестуванні програмного забезпечення, складний графік місій постачання МКС, невдала стиковка модуля «Наука» та дрібні технічні проблеми відсунули довгоочікувану місію на 3 серпня. Запуск було скасовано за три години до старту через несправності деяких клапанів рушійної установки корабля. Проблема виявилася настільки серйозною, що Boeing досі так і не вдалося визначити її справжню причину: компанія вирішила замінити сервісний модуль Starliner. За останніми оцінками, запуск CST-100 відбудеться не раніше, ніж у травні наступного року. Якщо корабель буде готовий.
Blue Origin
Компанія Джеффа Безоса цього року розчарувала багато в чому. У лютому Blue Origin перенесла дебют ракети New Glenn з кінця 2021 року на кінець 2022 року. У першій його половині компанія займеться кваліфікаційними випробуваннями першого та другого ступенів ракети, а у другому перейде до її збирання.
Неприємна історія відбувається з двигунами BE-4, які Blue Origin зобов’язалася надати компанії ULA для її ракети Vulcan. Blue Origin відстає від графіка постачання цих кисень-метанових агрегатів майже на два роки: ULA отримає свої двигуни не раніше за початок 2022-го. Через це дебют ракети Vulcan, що раніше планувався на поточний рік, тепер намічено на середину наступного.
А ще Blue Origin відзначилася на полях юридичних боїв. Компанія, не згодна з вибором SpaceX як єдиного підрядника в програмі розробки місячних пілотованих посадкових апаратів Human Landing System (HLS), спочатку оскаржувала вибір NASA через Рахункову палату США, а після того, як нічого не досягла — подала на агентство до суду. Підсумок: програна судова справа та кілька місяців затримки у спільній роботі NASA та SpaceX за програмою HLS.
Програма «Артеміда»
9 листопада NASA провело телеконференцію, де оприлюднило нову інформацію щодо термінів реалізації місячної програми «Артеміда». Затримки по всіх напрямках: програма HLS зіткнулася з проблемами ще до свого початку, скафандри для астронавтів не будуть готові раніше 2025-го, а місію «Артеміда-2» перенесено на рік, її буде запущено не раніше травня 2024-го. Все це посилюється нестачею фінансування і зростанням бюджетів ракети SLS та космічного корабля Orion.
Висновки прості: пілотована місія з висадкою на поверхню Місяця раніше 2025 року не відбудеться. Управління генерального інспектора NASA дає ще менш втішні прогнози: проаналізувавши графік роботи SpaceX за програмою HLS, Управління дійшло висновку, що місячний пілотований посадковий апарат не буде готовий до середини 2026-го, а орієнтовна висадка людини на Місяць відбудеться лише наприкінці 2020-х років.
Разочарование года
Программа «Артемида» (34%, 561 голос)
Starliner (25%, 416 голос)
Blue Origin (22%, 354 голос)
Перенос запусков исследовательских миссий к Луне (16%, 268 голос)
Индийская пилотируемая программа (3%, 42 голос)
Всего проголосовавших:1 641
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Прогрес року
У цій номінації зібрано найрізноманітніші компанії, проєкти та програми. Хай переможе той, хто перевершив самого себе.
Ingenuity
Чотирьохпорний гвинтокрилий апарат Ingenuity прибув на Червону планету разом із марсоходом Perseverance у лютому цього року. Його основна мета – здійснити політ на Марсі. У своєму інтерв’ю один із керівників програми Mars Helicopter говорив, що в Лабораторії реактивного руху не розраховували провести більше трьох польотів апарату. Але Ingenuity досяг вражаючого прогресу: за час свого перебування на Марсі він здійснив 18 польотів, в яких загалом провів понад 30 хвилин при сукупній пройденій відстані більш ніж три з половиною кілометри, підкріпивши свої досягнення безліччю фотографій місцевості, які виявилися корисними для команди марсохода Perseverance. Фантастика!
New Shepard
Незважаючи на всі ті розчарування, що компанія Blue Origin принесла шанувальникам космонавтики цього року, заперечити її прогрес у реалізації програми суборбітальних польотів просто неможливо. За 2021 рік ракета New Shepard здійснила стільки ж польотів, скільки за три попередні разом узяті роки. Крім трьох «класичних» місій з невеликою кількістю корисного навантаження на борту, компанія провела й три пасажирські рейси, нарешті відкривши собі дорогу до суборбітальних туристичних польотів. В цілому Blue Origin відправила за лінію Кармана 14 людей, помітно випередивши свого головного конкурента в особі Virgin Galactic. Серед людей, що побували в космосі, були і справжні комерційні клієнти, які заплатили за місце в пасажирській капсулі.
Rocket Lab
У 2021-му Rocket Lab стала на шлях перетворення на вертикально-інтегровану космічну корпорацію, значно розширивши свій підрозділ космічних систем шляхом придбання виробників різних супутникових компонентів та програмного забезпечення, що коштувало компанії більш ніж 160 мільйонів доларів. Фірма Пітера Бека вийшла на біржу, провела два успішних випробування щодо повернення першого ступеня ракети Electron, отримала контракт від NASA на створення космічних апаратів для виконання місії до Марса, а також анонсувала нову ракету та уклала кілька пускових угод. Дітище Пітера Бека цього року на місці точно не стояло, навіть незважаючи на нереалізований план збільшення частоти запусків, що провалився через аварійний старт ракети Electron у травні та обмежень, введених урядом Нової Зеландії у зв’язку з пандемією COVID-19, які безпосередньо вплинули на діяльність підприємства.
OneWeb
Великого прогресу цього року досягла компанія OneWeb. У 2021-му їй вдалося збільшити розмір власного угруповання супутників більш ніж утричі: на момент публікації цього матеріалу OneWeb має в своєму розпорядженні 358 космічних апаратів, що становить понад 50% від необхідної кількості супутників загалом.
За рік компанії вдалося залучити інвестиції на суму більш ніж 1,3 мільярда доларів. OneWeb представила термінал користувача і перевірила роботу своєї мережі через сторонню техніку, паралельно підписавши безліч важливих угод про надання послуг.
Starlink
Цього року компанія Ілона Маска збільшила розмір свого супутникового угруповання Starlink майже в два з половиною рази, незважаючи на тимчасове припинення запусків у середині року, пов’язану з впровадженням у процес виробництва супутників установки терміналів лазерного зв’язку. Кількість клієнтів, що користуються послугами широкосмугового підключення від SpaceX, зросла багаторазово: від 10 тисяч людей на початку лютого до 140 тисяч у середині листопада. Про прогрес у розширенні доступу за межами США і говорити не доводиться: за 2021 рік список країн, мешканці яких отримали можливість користуватися послугами Starlink, збільшився з одного до двох десятків. Все це на тлі кризи напівпровідників, яка в першу чергу стримує виробництво користувацьких терміналів. Їхню нову версію SpaceX представила у листопаді: термінал матиме прямокутну форму, стане легшим, отримає більше способів кріплення та роутер із покращеними характеристиками.
Китайська космічна програма
Цього року Піднебесна б’є свої ж рекорди пускової активності: на момент публікації цього матеріалу Китай запустив 52 ракети, лише 3 з яких зазнали невдачі. Кількість успішних запусків у порівнянні з попереднім роком збільшилась на 40 відсотків! Пускова епопея проходила на тлі інших важливих успіхів: у травні на поверхню Червоної планети висадився перший китайський марсохід – Чжужун. Він уже пройшов поверхнею Марса більше кілометра, та зібрав досить цінні наукові дані.
Окрім марсіанського успіху, Китай може похвалитися досягненнями в пілотованій космонавтиці: цього року Піднебесна розпочала будівництво власної космічної станції. До її першого модуля вже було відправлено дві пілотовані експедиції і дві місії постачання, а астронавти, що знаходяться на її борту, провели три виходи у відкритий космос. Загалом, 2021-й виявився для Китаю досить багатим на нові звершення роком.
Прогресс года
Ingenuity (59%, 961 голос)
Китайская космическая программа (17%, 280 голос)
Starlink (13%, 221 голос)
Rocket Lab (8%, 136 голос)
New Shepard (1%, 20 голос)
OneWeb (1%, 20 голос)
Всего проголосовавших:1 638
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Анонс року
2021-й був багатим і на різноманітні анонси. Надаємо вам можливість обрати найперспективніший проєкт.
Місія ОАЕ в пояс астероїдів
У жовтні цього року Об’єднані Арабські Емірати анонсували нову космічну місію. Поки що безіменну автоматичну міжпланетну станцію планується запустити у 2028 році. Вона має здійснити гравітаційні маневри біля Землі та Венери, до 2030 року прибувши до поясу астероїдів. В рамках місії планується відвідування семи астероїдів з висадкою на поверхню останнього з них у 2033 році. Сказати, що цей проєкт досить амбітний – це нічого не сказати. Про наукові цілі місії та її інструменти стане відомо в середині наступного року.
Ракета Neutron
Про намір створити ракету Neutron компанія Rocket Lab оголосила у березні цього року. Подробиці стали відомі у грудні. Носій має досить незвичайну архітектуру: його багаторазовий перший ступінь є єдиною конструкцією з головним відсіком, що складається з чотирьох нескидних стулок. Другий ступінь ракети розташується всередині цього відсіку. Така конструкція дозволить повертати перший ступінь разом із стулками головного обтічника. Компанія розраховує, що це можна буде робити, використовуючи стартовий майданчик одночасно як посадковий.
Neutron призначений для розгортання різноманітних супутникових угруповань, запуску місій постачання, відправлення космічних апаратів до інших тіл Сонячної системи та навіть пілотованих польотів. У конфігурації з багаторазовим першим ступенем ракета зможе доставити на низьку навколоземну орбіту до 8 тонн корисного навантаження; у одноразовій конфігурації – до 15 тонн. Носій створюватимуть з використанням композитних матеріалів та оснастять новими двигунами Archimedes тягою понад 1 МН. Дебют Neutron заплановано на 2024 рік.
Приватні космічні станції
Кінець поточного року виявився багатим на анонси проєктів комерційних орбітальних станцій. Першою у справу вступила компанія Nanoracks, що на початку жовтня представила станцію Starlab, яку планує ввести в дію в 2027 році в партнерстві з Lockheed Martin і Voyager Space. Потім підключилися компанії Blue Origin і Sierra Space: у співпраці з Boeing, Redwire та ще деякими партнерами вони планують створити станцію під назвою Orbital Reef, введення якої в експлуатацію очікується в другій половині поточного десятиліття. На початку грудня стало відомо, що створенням станції займеться і компанія Northrop Grumman. Вона буде створюватися у співпраці з Dynetics та іншими партнерами. Всі три проєкти отримали фінансову підтримку від NASA в рамках програми комерціалізації низької навколоземної орбіти: кожен із них отримав трохи більше 100 мільйонів доларів.
Ракета Terran R
У червні цього року ракетобудівна компанія Relativity Space представила новий носій – Terran R. Ключова особливість цієї ракети – повна багаторазовість. У такій конфігурації носій зможе доставити на низьку навколоземну орбіту корисне навантаження масою 20 тонн. Як і ракета Terran 1, Terran R буде повністю створюватися за допомогою 3D-друку. Її перший ступінь буде надрукований з алюмінієвого сплаву і буде здатний повертатися на Землю з використанням системи реактивної посадки – семи кисень-метанових двигунів Aeon R. Другий ступінь виготовлятимуть із екзотичного жароміцного матеріалу. Стулки головного обтічника не будуть скидатися, а складуть з другим ступенем єдину конструкцію, яка буде здатна повертатися на Землю повністю. Перший запуск Terran R заплановано на 2024 рік.
Місії NASA до Венери
Вперше за понад три десятиліття NASA оголосило про намір відправити космічний апарат до Венери. Точніше, одразу два космічні апарати.
Йдеться про пару місій у рамках дослідницької програми Discovery. Обидві ініціативи виграли у конкурсі, обійшовши пропозиції щодо вивчення супутника Юпітера Іо та супутника Нептуна Тритона. Місії називаються DAVINCI+ та VERITAS. Перша має на меті відправку на Венеру зонда для вивчення атмосфери планети та дослідження її рельєфу. В рамках другої буде запущено орбітальний апарат, оснащений радаром із синтезованою апертурою. Головним його завданням буде картографування планети. Він також збере інформацію про інфрачервоне випромінювання, що походить від поверхні Венери, а це в свою чергу допоможе у визначенні типів гірських порід та пошуку викидів водяної пари з діючих вулканів, якщо такі дійсно існують. На обидва проєкти NASA виділить рівнозначні суми: по 500 мільйонів доларів. Місії стартують між 2028 та 2030 роками.
Анонс года
Миссии NASA к Венере (29%, 453 голос)
Частные космические станции (29%, 450 голос)
Ракета Neutron (28%, 446 голос)
Миссия ОАЭ в пояс астероидов (8%, 131 голос)
Ракета Terran R (6%, 96 голос)
Всего проголосовавших:1 576
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Угода року
У цій номінації ми зібрали найбільші та найцікавіші угоди, укладені між компаніями та організаціями космічної галузі у 2021 році. Вибрати найбільш гідну належить вам!
ЄКА і Thales Alenia Space
Мова про суму: 296,5 мільйонів євро
На початку року Європейська космічна агенція підписала з компанією Thales Alenia Space контракт на розробку чергового модуля для майбутньої навколомісячної станції Gateway. Модуль називається ESPRIT. Він призначений для заправки станції та зв’язку з об’єктами на поверхні Місяця. ESPRIT буде оснащено панорамними ілюмінаторами, що забезпечують огляд на 360°. Створенням модуля займуться підрозділи Thales Alenia Space у Франції, Італії та Великій Британії; свій внесок також зроблять підрядники з Бельгії та Іспанії. Розробку ESPRIT планується завершити у 2026 році, а його запуск намічено на 2027-й.
NASA і Aerojet Rocketdyne
Мова про суму: 600 мільйонів доларів
У вересні NASA уклало з компанією Aerojet Rocketdyne контракт на виробництво маршових двигунів для космічного корабля Orion. Відповідно до умов контракту, фірма поставить у розпорядження NASA до 20 двигунів. Контракт передбачає сертифікацію конструкції, виробництво та спеціальні дослідження двигунів. Термін виконання — з вересня 2021 року до квітня 2032-го.
Telesat і Thales Alenia Space
Мова про суму: 3 мільярди доларів
Супутниковий оператор Telesat вибрав компанію, що займеться створенням супутників його широкосмугового угруповання: підрядником стала Thales Alenia Space.
Супутникове угруповання Telesat називається Lightspeed. До нього входитимуть 298 апаратів, а вартість його створення становитиме близько 5 мільярдів доларів — включаючи витрати на розробку та запуск супутників, розгортання наземної інфраструктури та створення програмного забезпечення. Очікується, що комерційні клієнти почнуть отримувати доступ до послуг широкосмугового зв’язку Lightspeed в 2024 році.
NASA і SpaceX
Мова про суму: 3,65 мільярда доларів у загальній сукупності
Цього року NASA та SpaceX уклали три контракти на запуск важливих та цікавих місій. У лютому між агентством і компанією було укладено умову на суму 98,8 мільйона доларів, згідно з якою у червні 2024 року ракета Falcon 9 запустить інфрачервоний телескоп SPHEREx. Буквально за чотири дні з’явилася робота і для Falcon Heavy: за контрактом на суму 331,8 мільйона доларів у листопаді 2024-го ракета повинна запустити до Місяця два модулі станції Gateway: житловий HALO та енергоруховий PPE. А у липні NASA обрало SpaceX для запуску місії Europa Clipper. Космічний апарат вирушить до супутника Юпітера у жовтні 2024-го. Його запуском також займеться Falcon Heavy; Вартість контракту становить 178 мільйонів доларів.
Але найважливіший для SpaceX контракт було підписано у квітні. Мова, звичайно ж, про вибір Starship у якості пілотованого посадкового апарата для висадок на Місяць. Роботу за контрактом вартістю 2,89 мільярда доларів було припинено на кілька місяців через ініційовані компанією Blue Origin судові суперечки, але зараз робота нормалізувалася.
NASA і Northrop Grumman
Мова про суму: 4,12 мільярда доларів у загальній сукупності
У липні NASA уклало з компанією Northrop Grumman контракт на суму 935 мільйонів доларів, що передбачає створення модуля HALO навколомісячної станції Gateway. Модуль виступатиме як центр управління станцією та житловий відсік для астронавтів. Він зможе приймати як пілотовані, так і вантажні космічні кораблі. Про те, коли і за допомогою якої ракети буде запущено модуль, уважний читач уже знає (а для неуважного нагадаємо: Falcon Heavy, листопад 2024).
Вже у грудні компанія удостоїлася ще одного контракту. Угода на суму 3,19 мільярда доларів передбачає виробництво бічних твердопаливних прискорювачів ракети SLS, які будуть використовуватися з четвертої по восьму місії програми Артеміда. Окрім того, компанія розробить нову версію прискорювачів під назвою BOLE. Їх використання допоможе збільшити корисне навантаження, яке SLS може відправити до Місяця як мінімум на 3 тонни. Дебют BOLE має відбутися у місії «Артеміда-9».
Сделка года
NASA и SpaceX (88%, 1 307 голос)
NASA и Northrop Grumman (6%, 94 голос)
ЕКА и Thales Alenia Space (3%, 43 голос)
Telesat и Thales Alenia Space (2%, 26 голос)
NASA и Aerojet Rocketdyne (1%, 15 голос)
Всего проголосовавших:1 485
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Стартап року
У цій номінації зібрано невеликі космічні компанії, які у 2021 році досягли великих успіхів. За вами – вибір переможця!
GITAI
Японська робототехнічна компанія мало кому відома, але веде дуже цікаві розробки. Цього року стартап отримав інвестиції на суму 17,1 мільйона доларів, був удостоєний контракту від Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії, розпочав розробку власного місяцехода, а також роботизованого маніпулятора для місяцехода Lunar Cruiser компанії Toyota.
А вишнею на торті стали реальні випробування реального обладнання: у серпні вантажний космічний корабель SpaceX Dragon 2 доставив на МКС роботизований маніпулятор S1. Його можливості протестували всередині атмосферного шлюзу Bishop компанії Nanoracks. Подивитися, як S1 збирає різні конструкції, можна у відео на YouTube-каналі GITAI.
Tomorrow.io
Tomorrow.io – це супутникова компанія зі штаб-квартирою у Бостоні. Її мета полягає у створенні низькоорбітального метеорологічного супутникового угруповання з 32 апаратів, за допомогою яких стартап має намір створювати глобальні тривимірні карти опадів, здатні оновлюватися щогодини. У березні цього року Tomorrow.io залучила інвестиції на суму 77 мільйонів доларів. У вересні став відомий партнер, який займеться виробництвом перших двох супутників угруповання, а у жовтні компанія отримала підтримку у вигляді контракту від ВПС США у сумі 19,3 мільйона доларів. Запуск перших супутників Tomorrow.io заплановано на кінець наступного року. А в середині 2022-го компанія планує вийти на біржу Nasdaq.
ABL Space Systems
Маловідому каліфорнійську ракетобудівну компанію було заснована в 2017 році: вона займається розробкою ракети легкого класу RS1, що буде здатна відправити на низьку навколоземну орбіту 1350 кілограмів корисного навантаження. Цього року стартап отримав інвестиції на загальну суму 370 мільйонів доларів. Компанія також уклала великий контракт із Lockheed Martin, згідно з умовами якого ABL необхідно виконати 26 запусків із використанням RS1 до 2025 року. Крім того, стартап отримав контракти на запуск корисного навантаження від Міністерства оборони США, NASA та Amazon. Дебют ракети RS1 заплановано на 31 січня: старт відбудеться на території Аляски.
Relativity Space
Компанія Тіма Елліса цього року насамперед порадувала своїми анонсами. У лютому Relativity Space заінтригувала повідомленням про повністю багаторазову ракету, яку вона планує створити незабаром. Подробиці, про які ми розповіли у номінації «Анонс року», прийшли разом із інвестиціями на суму 650 мільйонів доларів. Крім того, Relativity Space оголосила про створення великого виробничого підприємства площею понад 375 тисяч квадратних метрів, воно одночасно буде її новою штаб-квартирою. Щоправда, більш приземлені плани компанії зазнали коригування: перший пуск ракети Terran-1, що планувався на кінець цього року, перенесено на початок наступного.
Astra
Ракетобудівна компанія з Аламіди цього року відзначилася виходом на публічні торги: її акції почали торгуватися на біржі Nasdaq з 1 липня під тикером ASTR. Окрім цього, Astra отримала контракт на запуск місії TROPICS від NASA, уклала пусковий контракт з компанією Planet Labs і придбала виробника плазмових двигунів Apollo Fusion. Деякі джерела також повідомили виданню The Verge про те, що Astra уклала з компанією Firefly Aerospace контракт на суму близько 30 мільйонів доларів. Це передбачає постачання 50 двигунів Reaver з отриманням прав на їхнє виробництво.
Наскільки достовірною є ця інформація, сказати складно. А ось що можна сказати з упевненістю, так це те, що Astra вдалося відправити корисне навантаження на орбіту! У найкращих традиціях Falcon 1: з четвертої спроби. Запуск було виконано 20 листопада на замовлення космічних сил США.
Virgin Orbit
На початку поточного року Virgin Orbit виправила невдачу попереднього, та в рамках місії NASA благополучно відправила на орбіту 10 кубсатів за допомогою ракети LauncherOne. Другий успішний старт носія відбувся за півроку. Це був комерційний старт: на орбіту вирушили сім малих супутників від трьох замовників.
У 2021-му Virgin Orbit також підписала пару пускових контрактів: клієнтами компанії стали американський стартап Hypersat та польський SatRevolution. Крім того, ракетобудівній компанії вдалося підписати кілька важливих умов, що дозволять Virgin Orbit проводити запуски з Бразилії та Японії. А ще Virgin Orbit оголосила про плани вийти на біржу в кінці цього року, проте необхідні для цього процедури на момент публікації цього матеріалу не завершено.
Стартап года
Relativity Space (40%, 553 голос)
Astra (20%, 274 голос)
GITAI (16%, 223 голос)
Virgin Orbit (14%, 191 голос)
Tomorrow.io (8%, 114 голос)
ABL Space Systems (2%, 25 голос)
Всего проголосовавших:1 380
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Запуск року
Обираємо найважливіший запуск 2021-го. Претендентів на перемогу вишикувано у хронологічному порядку.
Тяньхе
29 квітня з космодрому Веньчан стартувала ракета “Чанчжен-5Б”. Носій важкого класу відправив на низьку навколоземну орбіту перший модуль китайської космічної станції – Тяньхе. Він має масу понад 22 тонни за довжини більш ніж 16 метрів і діаметра понад 4. За минулі з моменту запуску модуля вісім місяців, до нього спорядили дві пілотовані експедиції та дві місії постачання.
Шеньчжоу-12
Перша за останні п’ять років китайська пілотована експедиція стартувала 17 червня з космодрому Цзюцюань. Ракета Чанчжен-2Ф відправила до модуля Тяньхе космічний корабель Шеньчжоу-12, на борту якого знаходився екіпаж з трьох астронавтів. Не Хайшен, Лю Бомін та Тан Хунбо провели у модулі три місяці, здійснивши два виходи у відкритий космос. Вони успішно повернулися на Землю 17 вересня.
Наука
Вперше за довгі роки Міжнародна космічна станція поповнилася новим модулем. Ним став МЛМ “Наука”. Його запуск було здійснено 21 липня з космодрому Байконур, а в якості носія виступила ракета «Протон-М». Вхід до складу МКС не був безпроблемним. Вони виникли у модуля ще на етапі виведення та стосувалися паливної системи та різних датчиків.
29 липня «Наука» все ж таки виконала стиковку з модулем «Звезда». Однак за кілька годин після цього стався дуже неприємний інцидент: у модуля запустилися двигуни орієнтації. Вимкнути їх не вдалося – вони працювали протягом 45 хвилин. За цей час МКС здійснила півтора обороти за тангажем, а Центр управління польотами двічі втрачав зв’язок зі станцією на кілька хвилин. Помилку пояснили збоєм у програмному забезпеченні бортового комп’ютера модуля.
Inspiration4
16 вересня відбувся запуск місії Inspiration4. Ракета SpaceX Falcon 9 стартувала з майданчика LC-39A, відправивши на низьку навколоземну орбіту пілотований космічний корабель Dragon 2. На його на борту знаходився екіпаж з чотирьох людей, командиром якого був мільярдер Джаред Айзекман. Він виступив ініціатором старту, а супроводжували Джареда туристи Саян Проктор, Хейлі Арсено та Крістофер Семброскі.
Inspiration4 – перша в історії космонавтики місія з цілковито комерційним екіпажем, що складається з непрофесійних астронавтів. Dragon 2 провів на орбіті три доби: учасники місії виконали ряд біомедичних експериментів, спостерігали Землю в спеціально обладнаний купол у носі корабля, грали на укулеле та спілкувалися через відеозв’язок з пацієнтами дитячої клініки Святого Іуди, збір коштів для якої був однією з цілей польоту.
Союз МС-19
5 жовтня з космодрому Байконур стартувала ракета “Союз-2.1а”. Носій відправив до МКС пілотований космічний корабель “Союз МС-19”. Командиром його екіпажу виступив космонавт Антон Шкаплеров, а супроводжували його два гості – актриса Юлія Пересільд та режисер Клім Шипенко.
Гості прибули на станцію з єдиною метою: відзняти матеріал для фільму «Виклик», «першої картини історії кінематографа, зйомки якої проходили в космосі». Окрім кіноекіпажу, у них також брали участь космонавти Олег Новицький та Петро Дубров. Усього на станції мав бути знятий матеріал на 35-40 хвилин екранного часу. Гості провели на МКС 12 діб та повернулись на Землю 17 жовтня на борту космічного корабля “Союз МС-18” у супроводі космонавта Олега Новицького.
Lucy
Запуск космічного апарату NASA Lucy відбувся 16 жовтня із майданчика SLC-41. Ракета ULA Atlas 5 відправила зонд у 12-річну подорож, під час якої Lucy займеться вивченням троянських астероїдів. Апарату належить відвідати сім із них: Lucy займеться дослідженням геології їхніх поверхонь, визначенням складу та властивостей реголіту, маси, розміру та внутрішньої будови астероїдів. Вчені сподіваються, що місія надасть багато цікавих даних, які допоможуть краще зрозуміти історію Сонячної системи.
DART
Космічний апарат NASA DART вирушив у подорож в один кінець. Його було запущено 24 листопада ракетою SpaceX Falcon 9 з майданчика SLC-4E бази ВПС США Ванденберг. Апарат має дуже просту мету: зіткнутися зі 160-метровим астероїдом Діморф, що входить у тісну подвійну систему, іншим компонентом якої є 780-метровий Дідім. Зіткнення повинне відбутися на швидкості 6,6 км/с.
DART – це перша космічна місія NASA, що спрямована на тестування методу планетарного захисту. Завдяки цьому апарату вчені зможуть дізнатися, як реально змінити траєкторію руху невеликого астероїда.
Телескоп Джеймса Вебба
На момент запуску голосування цей старт ще не відбувся, проте запит на його включення в рейтинг був надто високим. Це й очевидно — JWST здатний стати головною місією не лише найближчого року, а й цілого десятиліття! Апарат, якому судиться перехопити звання флагмана у Хаббла, апарат, який буде здатний зазирнути в минуле настільки далеко, наскільки це дозволяють сучасні можливості людства. Апарат-легенда та апарат-проблема одночасно. Сподіваємося, що старт відбудеться вчасно і вже 24 грудня ми з вами на прямій трансляції разом станемо свідками цієї історичної події.
Запуск года
Телескоп Джеймса Уэбба (80%, 1 250 голос)
DART (6%, 93 голос)
Inspiration4 (6%, 90 голос)
Наука (3%, 51 голос)
Тяньхэ (3%, 40 голос)
Lucy (2%, 26 голос)
Союз МС-19 (1%, 11 голос)
Шэньчжоу-12 (0%, 5 голос)
Всего проголосовавших:1 566
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Наукове відкриття року
За 2021 рік в астрономії та планетології було зроблено багато цікавих відкриттів. Давайте виберемо, яке з них є найважливішим!
Новий тип наднових
Міжнародна група вчених отримала докази присутності у Всесвіті нового типу наднових. Про своє відкриття досліджували повідомили у журналі Nature Astronomy.
Знахідка вчених заповнила прогалину у теорії появи наднових: астрономи описали процеси, що відбуваються у вмираючих зірках з масою від 8 до 10 сонячних ще кінці 1980-х, але з тих пір не могли виявити підтверджень своїх міркувань у Всесвіті. Все змінила SN2018zd — наднова з галактики NGC 2146. Як з’ясувала група вчених під керівництвом Даїчі Хірамацу, вона повністю відповідає всім критеріям, що описують так звані наднові електронно-захоплювального типу.
Деталі внутрішньої будови Марса
Завдяки даним, отриманим сейсмометром SEIS посадкового апарату NASA InSight, вченим вдалося уточнити деталі про внутрішню будову Марса. Відкриття були описані у трьох наукових працях, опублікованих у журналі Science ([1], [2], [3]]).
За два роки своєї роботи SEIS зафіксував понад 700 марсотрусів. У зазначених вище роботах досліджувалися понад 30 найсильніших з них. Завдяки їм вчені з’ясували, що кора планети має щонайменше двошарову структуру і може сягати товщини 72 кілометри. При цьому щільність кори Марса трохи менша, ніж очікувалося, і вона приблизно в 13 разів багатша радіоактивними елементами, ніж мантія планети, товщина якої становить приблизно 1560 кілометрів.
Рідкометалеве ядро Марса виявилося досить великим: його радіус становить приблизно 1860 кілометрів, тобто понад половину від радіусу всієї планети. До складу ядра, крім нікелю і заліза, також входить достатня кількість легких елементів: сірки, кисню, водню та вуглецю.
Отримані дані дозволили вченим висунути припущення про те, що на світанку свого існування Марс володів генерованим за рахунок динамо-ефекту глобальним магнітним полем, яке було втрачено планетою в ході охолодження.
Місяцетворний диск біля екзопланети
Цього року астрономам вдалося вперше виявити місяцетворний диск біля екзопланети. Відкриття було зроблено завдяки масиву радіотелескопів ALMA, що його розташовано в Чилі. Результати опубліковані у виданні The Astrophysical Journal Letters.
Диск було знайдено біля екзопланети PDS70c, що обертається навколо зірки, яка знаходиться на відстані майже 400 світлових років від нас. Завдяки ALMA астрономам вдалося встановити, що діаметр диска приблизно дорівнює 1 а.е., а його маси вистачило б на формування трьох супутників розміром із наш Місяць. Автори роботи відзначають, що PDS70c надає астрономам унікальну можливість спостерігати та вивчати процеси формування як планет, так і їхніх супутників.
Несподіваний вік зразків місячних порід
8 жовтня у журналі Science було опубліковано статтю, що описує результати аналізу двох фрагментів місячного базальту, доставлених на Землю в ході китайської місії «Чан’е-5». Зразки досліджували за допомогою інструменту SHRIMP у китайській академії геологічних наук. Направивши на них потік заряджених частинок, вчені змогли відокремити та проаналізувати матеріал із різних мінеральних фаз, що дозволило їм встановити вік породи – 1,97 мільярда років. Це на цілий мільярд років менше, ніж у іншого вивченого зразка місячної базальтової лави.
Відкриття дуже спантеличило вчених. Справа в тому, що в минулому поверхня Місяця дійсно була всіяна активними вулканами і вкрита океанами магми — саме так утворилися темні плями на її поверхні, відомі як місячні моря. Проте вважається, що вся активність на Місяці згасла приблизно 3 мільярди років тому. Пояснень наявності настільки молодих базальтових зразків у вчених поки що немає.
Злиття чорної діри та нейтронної зірки
Одне з найгучніших наукових відкриттів року зробили обсерваторії LIGO та VIRGO: їм вдалося зафіксувати гравітаційні хвилі від злиття нейтронної зірки та чорної діри. Причому не одне, а одразу два! Наукову роботу, яка розповідає про це відкриття, було опубліковано у виданні The Astrophysical Journal Letters 29 червня.
Нейтронні зірки та чорні дірки – два класи компактних об’єктів, кожен із яких є фінальною стадією еволюції масивних зірок. Достовірних свідчень їхнього злиття раніше виявити не вдавалося. Проте 5 січня минулого року обсерваторія LIGO зафіксувала гравітаційно-хвильовий сигнал від зіткнення чорної діри з нейтронною зіркою масою майже 2 сонячних на відстані 900 мільйонів світлових років від нас, точне розташування джерела якого виявити важко. Як і для другого сигналу, який був зафіксований LIGO та Virgo 15 січня того ж року. Сигнал свідчив про злиття чорної діри з нейтронною зіркою масою 1,5 сонячних на відстані 1 мільярд світлових років від Землі.
Научное открытие года
Слияние чёрной дыры и нейтронной звезды (34%, 480 голос)
Детали внутреннего строения Марса (27%, 383 голос)
Неожиданный возраст образцов лунных пород (15%, 216 голос)
Новый тип сверхновых (12%, 171 голос)
Лунообразующий диск у протопланеты (11%, 150 голос)
Всего проголосовавших:1 400
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Космічна місія року
У цій номінації зібрано космічні місії, які так чи інакше відзначилися у 2021 році: якісь із них лише починають свій шлях, інші працюють уже багато років. Яким буде ваш вибір?
Emirates Mars
Космічний апарат Об’єднаних Арабських Еміратів “Аль-Амаль” прибув на околиці Марса 9 лютого. За проведений поблизу планети час він зібрав багато цінної інформації про неї: розглянув дискретні полярні сяйва; поспостерігав добові цикли руху хмар із водяного льоду; виміряв рівні монооксиду вуглецю, атомарного кисню та водню; оцінив температуру поверхні та атмосфери планети. Дані обсягом 110 гігабайт, отримані в період від виходу апарату на цільову орбіту (9 лютого) до початку фази наукових спостережень (23 травня), було викладено у відкритий доступ на офіційному сайті місії 1 жовтня. З настанням нового року – 1 січня – вченим із усього світу стане доступний другий пакет даних.
Tianwen-1
Китайська місія «Тяньвень-1» прибула до Марса у лютому цього року у складі орбітального апарату та посадкової платформи з марсоходом. Приготування до посадки останнього потребували деякого часу: торкнутися поверхні планети шестиколісному всюдиходу, що отримав назву «Чжужун», вдалося лише у травні. Марсохід висадився на території рівнини Утопія і з того часу пройшов понад 1200 метрів, роблячи панорамні знімки та збираючи наукові дані, частину з яких вже було передано більш ніж двом дюжинам наукових груп із Китаю, Гонконгу та Макао. Вчені отримали майже 200 гігабайт інформації з восьми приладів, встановлених як на орбітальному апараті, так і на марсоході. Це зображення з навігаційної камери; дані про температуру, тиск і швидкість вітру в атмосфері; інформація про хімічний склад марсіанських порід, а також інформація з георадару.
Наукові роботи з аналізом цих даних вже починають з’являтися, і в найближчі місяці їх стане тільки більше: ці дослідження дадуть уявлення про клімат, геологію та історію Північної півкулі Марса.
Parker Solar Probe
Космічний апарат NASA Parker Solar Probe продовжує своє небезпечне зближення із Сонцем. Цього року він виконав три прольоти біля нашого світила, попутно здійснивши два гравітаційні маневри біля Венери. У найближчому з прольотів апарат підібрався до Сонця на 8,5 мільйона кілометрів, увійшовши в область сонячної корони, а його швидкість при цьому досягла фантастичних 163 км/с, що робить Parker Solar Probe найшвидшим космічним апаратом з будь-коли запущених людством.
У ході своєї місії сонячний зонд вже зібрав безліч цінної інформації, що стала основою для чотирьох десятків наукових праць, які були опубліковані цього року. Вони розповідають про загадкові магнітні перемикання в сонячному вітрі, фізику плазми, що відповідає за його прискорення і нагрівання, корональні викиди маси і прямі докази існування на околицях Сонця зони, повністю вільної від космічного пилу.
Juno
У 2021-му автоматична міжпланетна станція NASA Juno відзначила свою п’яту річницю перебування на околицях Юпітера. На початку року агентство схвалило продовження її місії, доповнивши програму досліджень вивченням кілець газового гіганта, а також трьох його великих супутників – Іо, Європи та Ганімеда. Біля останнього космічного апарату вже вдалося побувати: влітку цього року весь світ побачив перші за 20 років знімки поверхні найбільшого супутника Сонячної системи.
За допомогою Juno цього року вченим вдалося докладно вивчити полярні сяйва Юпітера, циркуляцію хмар та поведінку штормів в атмосфері гіганта, скласти її першу 3D-модель та уточнити глибину найбільшого антициклону у Сонячній системі – Великої Червоної плями.
Mars-2020 (Perseverance)
18 лютого на Червону планету висадився п’ятий марсохід NASA – Perseverance. Він прибув на Марс не один: як додаткове корисне навантаження всюдихід приніс із собою маленький гвинтокрилий апарат Ingenuity, успіхи якого ми окремо описали в номінації «Прогрес року».
Марсохід же, основне завдання якого – зібрати зразки марсіанських порід з метою їх подальшого відправлення на Землю – даремно свого часу втрачати не став. Апарат, що висадився в кратері Єзеро, склав свій перший марсіанський прогноз погоди; надіслав на Землю звуки марсіанського вітру; продемонстрував роботу приладу MOXIE, що зміг витягти кисень із атмосфери планети. Perseverance дав уявлення про гідрологію, яка колись була в кратері Єзеро, і вже зібрав чотири зразки марсіанських порід та одну пробу атмосфери. Вчені з’ясували, що один із зразків має вулканічне походження і неодноразово зазнавав впливу води. Крім того, марсоходу вдалося виявити в марсіанському грунті та пилу присутність органічних молекул.
ALMA
Розташований у пустелі Атакама, комплекс радіотелескопів ALMA вивчає Всесвіт з 2011 року. Через десять років він все ще тішить нас безліччю найрізноманітніших відкриттів: від найдальшого з відомих квазарів до виміру швидкості вітрів на Юпітері; від найпотужнішого спалаху зірки Проксима Центавра до найдавнішої зі спіральних галактик. Перший навколопланетний диск, виявлення води у віддаленій більш ніж на 12 мільярдів світлових років галактиці, докладне дослідження хімічного складу протопланетних дисків у п’яти близьких молодих зірок – все це відбулося саме завдяки ALMA.
Космическая миссия года
Mars-2020 (52%, 743 голос)
Parker Solar Probe (37%, 533 голос)
Juno (4%, 59 голос)
Tianwen-1 (4%, 52 голос)
Emirates Mars (2%, 30 голос)
ALMA (2%, 23 голос)
Всего проголосовавших:1 440
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Очікування на 2022 рік
Ну а насамкінець давайте колективно вирішимо, які космічні події від нового року ми чекаємо найбільше!
ExoMars
Почнемо з науки. У вересні наступного року має нарешті відбутися запуск спільної європейсько-російської місії до Червоної планети. Платформа «Казачок» має спустити на поверхню марсохід Розалінд Франклін, який почне свою семимісячну місію з вивчення планети. Марсохід вивчатиме підповерхневі поклади льоду, досліджуватиме склад марсіанського ґрунту, шукатиме та аналізуватиме органічні молекули та фотографуватиме атмосферу Червоної планети. Місію було перенесено через проблеми попередниці (апарат Скіапареллі розбився об поверхню в 2016 році) і власні: у ЄКА виникли проблеми з парашутною системою. Але зараз все начебто готове, побажаємо ExoMars удачі!
Місія до астероїда Психея
Psyche відноситься до місій класу Discovery, тобто це порівняно недорогий проєкт. На переліт до однойменного астероїда піде чотири роки і один гравітаційний маневр у Марса, і в 2026 Психея прибуде до точки призначення. 16 Psyche складається із заліза та нікелю, а тому становить особливий інтерес – передбачається, що астероїд є ядром або частиною ядра протопланети. Детальне вивчення такого об’єкта проллє світло на те, як формуються планети. У Психеї будуть ще дві “попутки”: місія EscaPADE – два маленькі супутники, які вийдуть на орбіту Марса і вивчатимуть його атмосферу; та місія Янус з дослідження бінарних астероїдів. Запуск очікується у серпні 2022 року.
Польоти Boeing Starliner
Учасник номінації «Невдача року» може цілком повернути до себе (позитивну) увагу уже 2022-го. Якщо Boeing нарешті вдасться вирішити технічні проблеми та виконати заплановану польотну програму, наступного року на нас чекають уже два старти: безпілотний (десь навесні) та пілотований (наприкінці осені). Успіх Boeing Starliner дозволить США користуватися послугами двох приватних візників замість одного, SpaceX.
Орбітальний політ Starship
Обіцяний Ілоном Маском старт швидше за все відбудеться десь у 2022-му. Залишаються останні перепони — рішення Федеральної служби цивільної авіації та NASA із власними вимогами до SpaceX у рамках їхньої співпраці за програмою місячних пілотованих кораблів. Старт зв’язки Starship-Superheavy повинен відбутися не пізніше весни, перший ступінь здійснить посадку в океан приблизно через 8 хвилин після запуску, а корабель зробить один виток і сяде (теж на поверхню океану) за 90 хвилин.
Маск сподівається на десяток орбітальних польотів за рік, а перший планує відразу на січень нового року. Подивимося, наскільки ці числа будуть реальними.
Місячні місії
2022-го нас чекає цілий парад місячних місій, як державних, так і приватних. Рахуйте самі: безпілотний обліт Місяця в рамках Артеміди-1, приватні посадкові платформи Astrobotic Peregrine та Intuitive Machines Nova-C, російська Луна-25 (в рамках програми Луна-Глоб), зонд SLIM від Японії і ще один — Чандраян-3 — Від Індії.
Якщо всі плани вдасться виконати, 2022 стане справжнім місячним роком! Події, гідні очікувань.
Перший запуск SLS
Неможливо не виділити перший старт найпотужнішої із здатних доставляти корисне навантаження на орбіту ракет. Перша місія SLS одразу буде повноцінною. Жодних тестових запусків, жодних додаткових випробувань, тільки хардкор! Місію можна назвати симуляцією пілотованого польоту, адже корабель “Оріон” має виконати повноцінну програму обльоту Місяця, просто без екіпажу всередині. Старт стане в певному сенсі іспитом для NASA та сотень підрядників, що працювали над SLS. І бути свідками таких іспитів — справді захоплююче.
Ожидаемое событие 2022 года
Орбитальный полёт Starship (71%, 1 056 голос)
Лунные миссии (10%, 153 голос)
Первый запуск SLS (9%, 130 голос)
Миссия к астероиду Психея (5%, 69 голос)
ExoMars (3%, 50 голос)
Полёты Boeing Starliner (1%, 20 голос)
Всего проголосовавших:1 478
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Голосування триватиме до 00:00 27 грудня за київським часом. Бажаємо всім удачі і нехай переможуть найсильніші 🙂
Разочарование года - однозначно голубые истоки. Задержка лунной программы недопустима, этот проект важен для всего человечества. В то же время не разделяю пессимизма по поводу старлайнера - этот проект - просто дублирование функций, которые уже выполняет крю дрэгон, он нужен исключительно для заработка боингом денег, и никак не двигает ни конкуренцию, ни, как следствие, прогресс.
Прогресс года - марсолёт, без вариантов. Всего чуть более сотни лет назад человеки научились летать на своей планете, и вот уже доказали что это возможно и на Марсе - а значит и на других небесных телах с хоть сколько-нибудь плотной атмосферой. В будущем эти наработки существенно продвинут изучение (а в далеком будущем - и логистику) на других планетах. Также - это проект "для всех", в то время как остальные - исключительно частные достижения отдельных компаний или стран.
В анонсе года выбрал частные станции - возможность зарабатывать на орбите потянет за собой оптимизацию кучи процессов начиная с разработки всевозможных девайсов до их доставки и эксплуатации в условиях космоса, пожалуй пользы с этого будет больше, чем от остальных анонсов. Хотя и проекты нейтрона и террана оцениваю крайне положительно
Сделка года - наса и спейс икс. Сложно переоценить важность всей системы старшип, и, в том числе, лунного модуля, наработки по которому очень помогут как самой компании в разработке шаттла до Марса и/или других небесных тел, так и другим компаниям. На втором месте наса/нортроп - окололунная инфраструктура, пусть и самая амбициозная, это важно. Таллес не на первом/втором месте просто потому, что их контракт был бы невозможным без первых двух.
Стартап года - релативити. Я уже упоминал проект терран-р, очень уж интересный и амбициозный. На втором месте tomorrow - немногие замысливаются насколько мы зависимы от погоды и её качественного прогноза. На третьем - японцы, манипуляторы в условиях невесомости вещь необходимая
Запуск года - по инерции проголосовал за Уэбба, просто потому, что очень ждал его. Но нельзя не отметить важность миссии дарт - научиться избегать астероидной опасности - архиважно для людей. Еще за уши можно притянуть частный пилотируемы запуск. Остальные на запуск года прям вообще не тянут.
Научное открытие - строение Марса, Пригодится в обозримом будущем гораздо сильнее, чем данные по далеким мирам, которые все равно никак не проверить. Я сторонник практического использования знаний, как вы наверное заметили. Если считаете что других открытия важнее - жду в комментариях ниже
Миссия года - наверное все согласятся что ни за кем мы не наблюдали так пристально, как за персиком. Тем более что именно он доставил на поверхность марсолёт, он еще и сам по себе лабаратория на колесах. Еще хочу отметить паркер - исследовать природу Солнца, источника жизни нашей планеты (и источника её будущего уничтожения) - одна из приоритетных задач, ящитаю
Ожидания - старшип. А как иначе? Радикальное увеличение полезных нагрузок вкупе со снижением стоимости запусков толкнет вперед не только коммерцию, но и науку. Частота запусков должна открыть огромное окно запусков - миссии теперь можно переносить на 15 минут, а не на пол-года. Не ждать по 2 года готовности носителя. Не подстраивать вес и габариты ПН по хилые возможности актуальных РН. Увеличить количество приборов и/или топлива для увеличения продуктивности миссий. Одновременній старт несколькох миссий. И, сейчас эксперты по орбитальной механике меня поправят, но с оглядкой на грузоподьемность - возможно ускорить прибытие ПН в конечные пункты, за счет ненужности лишних орбитальных маневров. Ракета ведь сама по себе может толкать дальше и сильнее. А из этого выплывает ускорение сбора информации об околоземном пространстве, вплоть до выхода за пределы солнечной системы в относительно сжатые сроки (ну, быстрее Вояджера)
Обсуждения, возражения, критику решительно приветствую)
Starliner - Полторы попытки запуска и обе неудачные.
Starlink - Пока другие только планируют и собирают инвестиции у спейсов уже летают полторы тысячи спутников и раздают интернет.
Neutron - Больше многоразовых носителей, доступнее вывод грузов на орбиту.
NASA и SpaceX - отработка новой концепции планетарного посадочного модуля интереснее, чем очередной рой спутников, летающие бочки и движки к ним.
Astra - Дрифтующая ракета даже смогла набрать высоту, что доказывает совершенство её системы управления.
DART - Ученые давно кошмарят всех угрозой столкновения земли с астероидом и только сейчас начали пробовать это предотвратить.
Неожиданный возраст образцов лунных пород - сама миссия по доставке лунного грунта хороший щелчок по носу НАСАвцам и Роскосмосу.
Parker Solar Probe - Марсоходы и телескопы - это весело, но слетать на солнце(ночью) интереснее.
Орбитальный полёт Starship - это как в 60х ждать высадку на Луну.
Не хватает номинации злодейство года. Обвинения в сверлении дыр на МКС, кручение МКС на XYZ осях, пополнение орбитальной группировки космического мусора.
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.
Еслим быть точным то это презентация на 13:40 в этой серии
>21.06 21.07. >Кроме того май месяц оказался неподходящим с т.з. манифеста на МКС. Какого манифеста? Чем заняты?…
Конференция уже подходит к завершению. Главное: 1. CFT1 назначили на 21.06, продолжительность 8 дней. 2. Задержка вызвана…
P.S. Что если выхлопы сопровождаются с потерей массы, то есть камней от метра и меньше. Удельный импульс…
Воды залейся, а мы тут на части ее дербаним, границы устанавливаем. ))) Ученые раз и все карты…
Боюсь, что своим стремлением "всех обогнать и быть первыми во всём", китайцы забьют спутниками космос и именно…
я не верю в способность без проблем производить спутники тысячами, если до этого не производил серийно даже…
Я вполне замечаю при использовании, в частности. Буквально на днях наглядно сравнивал два упсика от APC BX650LI…
> Все таки спутники/ракеты – это ни разу не кросовки. "электрокаров, айфонов" и прочие очень даже высокотехнологичные…
Возможно, а я не верю в способность без проблем производить спутники тысячами если до этого не производил…
Фізика різна, тяга різна, формування результуючого вектора різне
>Ну, это очень серьёзное обвинение. “Спекулянт” я бы ещё принял Согласен, это я сгоряча, завидую. Шаращий спекулянт.…
>Да, были надежды на Безоса, но он просто барыга Ну, это очень серьёзное обвинение. "Спекулянт" я бы…
Не вижу проблем по спутникам. Ракета бы успевала летать столько.
>Многие хотят чтоб Боинг и Безос могли тянуть конкурентность со Спейсами, но к сожалению они ни как…
>И уже года 3 как держу кулаки за Старлайнер и каждый раз огорчаюсь переносу. Здесь я почти…
То что справятся в конечном итоге сомнений нет, как и в том что это займет определенное время,…
> Меня правда терзают сомненья в их способоности обеспечить необходимый темп что производства спутников что их запусков,…
"Красная угроза" - китайцы грозятся начать запускать свои спутники аля Starlink уже в конце года, используя своего…
Многие хотят чтоб Боинг и Безос могли тянуть конкурентность со Спейсами, но к сожалению они ни как…
Рискну, пожалуй, одним из пунктов повестки будут проводы Кэти Людерс на пенсию. Не удивлюсь если она всплывет…
Так и я о конкуренции думал/говорил давно уже. И уже года 3 как держу кулаки за Старлайнер…
Я давно говорил, что Спейсам нужна реальная конкуренция. Ещё до неоднозначной позиции Маска на счёт Украины. Ещё…
Я не хотел бы, чтобы всё зависело только от Маска. Должна быть альтернатива. "Союз" - уже всё.…
Я бы по-другому сформулировал. Присвоение территорий в космосе невозможно законодательно, и это вряд-ли будут менять. так что…