ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Голосування. Головні космічні події 2021 року

4

Вибір основних космічних подій року став для Alpha Centauri традицією. Ми з вами обирали переможців у різних номінаціях три роки поспіль: голосування проводилися на нашому сайті у 2018-му, 2019-му та 2020-му. Звичайно, 2021-й винятком не став.

Цього року ми виявляємо переможців у дев`яти номінаціях. У кожній номінації є 5-7 претендентів на перемогу, а для кожного претендента складено невеликий пояснювальний текст (іноді – із посиланнями). Ви можете переключатися між претендентами за допомогою стрілочок, які відображені поверх картинок. Таким чином ви отримаєте повну інформацію про кожного з них.

Для голосування потрібно залогінитись на сайті, це можна зробити в пару кліків — увійти через одну з запропонованих соціальних мереж: Telegram, Twitter, Facebook, Google.

Переконливо просимо не голосувати за те, що здається вам найбільш знайомим. У кожній номінації є кілька гідних учасників, тому радимо перед оцінкою ознайомитися з кожним з них. Ну а розповісти про своїх фаворитів можна (і треба!) у коментарях.

Підсумки голосування Alpha Centauri підіб’є у спеціальному відеоролику, який вийде на нашому YouTube-каналі.

Отже… Настав час обирати переможців!

Розчарування року

Цей рік відзначився великою кількістю переносів та затримок у цікавих та важливих та космічних програмах. Що засмутило вас найбільше?

Індійська пілотована програма

У грудні поточного року Індійська організація космічних досліджень (ISRO) планувала провести запуск першої безпілотної місії в рамках програми пілотованих польотів «Гаган`ян». У лютому про це впевнено заявляв міністр Департаменту космічного розвитку країни. До середини року ситуація кардинально змінилася: голова ISRO повідомив, що пандемія COVID-19 наклала серйозні обмеження на індійську космічну галузь, внаслідок чого вищезазначена місія навряд чи відбудеться раніше червня 2022-го. Запуск перших індійських астронавтів переноситься третій рік поспіль: згідно з останніми заявами керівників космічної програми Індії, він відбудеться не раніше 2023 року.

Разочарование года

  • Программа «Артемида» (34%, 561 голос)
  • Starliner (25%, 416 голос)
  • Blue Origin (22%, 354 голос)
  • Перенос запусков исследовательских миссий к Луне (16%, 268 голос)
  • Индийская пилотируемая программа (3%, 42 голос)

Всего проголосовавших: 1 641

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Прогрес року

У цій номінації зібрано найрізноманітніші компанії, проєкти та програми. Хай переможе той, хто перевершив самого себе.

Ingenuity

Чотирьохпорний гвинтокрилий апарат Ingenuity прибув на Червону планету разом із марсоходом Perseverance у лютому цього року. Його основна мета – здійснити політ на Марсі. У своєму інтерв’ю один із керівників програми Mars Helicopter говорив, що в Лабораторії реактивного руху не розраховували провести більше трьох польотів апарату. Але Ingenuity досяг вражаючого прогресу: за час свого перебування на Марсі він здійснив 18 польотів, в яких загалом провів понад 30 хвилин при сукупній пройденій відстані більш ніж три з половиною кілометри, підкріпивши свої досягнення безліччю фотографій місцевості, які виявилися корисними для команди марсохода Perseverance. Фантастика!

Прогресс года

  • Ingenuity (59%, 961 голос)
  • Китайская космическая программа (17%, 280 голос)
  • Starlink (13%, 221 голос)
  • Rocket Lab (8%, 136 голос)
  • New Shepard (1%, 20 голос)
  • OneWeb (1%, 20 голос)

Всего проголосовавших: 1 638

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Анонс року

2021-й був багатим і на різноманітні анонси. Надаємо вам можливість обрати найперспективніший проєкт.

Місія ОАЕ в пояс астероїдів

У жовтні цього року Об’єднані Арабські Емірати анонсували нову космічну місію. Поки що безіменну автоматичну міжпланетну станцію планується запустити у 2028 році. Вона має здійснити гравітаційні маневри біля Землі та Венери, до 2030 року прибувши до поясу астероїдів. В рамках місії планується відвідування семи астероїдів з висадкою на поверхню останнього з них у 2033 році. Сказати, що цей проєкт досить амбітний – це нічого не сказати. Про наукові цілі місії та її інструменти стане відомо в середині наступного року.

Анонс года

  • Миссии NASA к Венере (29%, 453 голос)
  • Частные космические станции (29%, 450 голос)
  • Ракета Neutron (28%, 446 голос)
  • Миссия ОАЭ в пояс астероидов (8%, 131 голос)
  • Ракета Terran R (6%, 96 голос)

Всего проголосовавших: 1 576

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Угода року

У цій номінації ми зібрали найбільші та найцікавіші угоди, укладені між компаніями та організаціями космічної галузі у 2021 році. Вибрати найбільш гідну належить вам!

ЄКА і Thales Alenia Space

Мова про суму: 296,5 мільйонів євро

На початку року Європейська космічна агенція підписала з компанією Thales Alenia Space контракт на розробку чергового модуля для майбутньої навколомісячної станції Gateway. Модуль називається ESPRIT. Він призначений для заправки станції та зв’язку з об’єктами на поверхні Місяця. ESPRIT буде оснащено панорамними ілюмінаторами, що забезпечують огляд на 360°. Створенням модуля займуться підрозділи Thales Alenia Space у Франції, Італії та Великій Британії; свій внесок також зроблять підрядники з Бельгії та Іспанії. Розробку ESPRIT планується завершити у 2026 році, а його запуск намічено на 2027-й.

Сделка года

  • NASA и SpaceX (88%, 1 307 голос)
  • NASA и Northrop Grumman (6%, 94 голос)
  • ЕКА и Thales Alenia Space (3%, 43 голос)
  • Telesat и Thales Alenia Space (2%, 26 голос)
  • NASA и Aerojet Rocketdyne (1%, 15 голос)

Всего проголосовавших: 1 485

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Стартап року

У цій номінації зібрано невеликі космічні компанії, які у 2021 році досягли великих успіхів. За вами – вибір переможця!

GITAI

Японська робототехнічна компанія мало кому відома, але веде дуже цікаві розробки. Цього року стартап отримав інвестиції на суму 17,1 мільйона доларів, був удостоєний контракту від Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії, розпочав розробку власного місяцехода, а також роботизованого маніпулятора для місяцехода Lunar Cruiser компанії Toyota.
А вишнею на торті стали реальні випробування реального обладнання: у серпні вантажний космічний корабель SpaceX Dragon 2 доставив на МКС роботизований маніпулятор S1. Його можливості протестували всередині атмосферного шлюзу Bishop компанії Nanoracks. Подивитися, як S1 збирає різні конструкції, можна у відео на YouTube-каналі GITAI.

Стартап года

  • Relativity Space (40%, 553 голос)
  • Astra (20%, 274 голос)
  • GITAI (16%, 223 голос)
  • Virgin Orbit (14%, 191 голос)
  • Tomorrow.io (8%, 114 голос)
  • ABL Space Systems (2%, 25 голос)

Всего проголосовавших: 1 380

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Запуск року

Обираємо найважливіший запуск 2021-го. Претендентів на перемогу вишикувано у хронологічному порядку.

Тяньхе

29 квітня з космодрому Веньчан стартувала ракета “Чанчжен-5Б”. Носій важкого класу відправив на низьку навколоземну орбіту перший модуль китайської космічної станції – Тяньхе. Він має масу понад 22 тонни за довжини більш ніж 16 метрів і діаметра понад 4. За минулі з моменту запуску модуля вісім місяців, до нього спорядили дві пілотовані експедиції та дві місії постачання.

Запуск года

  • Телескоп Джеймса Уэбба (80%, 1 250 голос)
  • DART (6%, 93 голос)
  • Inspiration4 (6%, 90 голос)
  • Наука (3%, 51 голос)
  • Тяньхэ (3%, 40 голос)
  • Lucy (2%, 26 голос)
  • Союз МС-19 (1%, 11 голос)
  • Шэньчжоу-12 (0%, 5 голос)

Всего проголосовавших: 1 566

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Наукове відкриття року

За 2021 рік в астрономії та планетології було зроблено багато цікавих відкриттів. Давайте виберемо, яке з них є найважливішим!

Новий тип наднових

Міжнародна група вчених отримала докази присутності у Всесвіті нового типу наднових. Про своє відкриття досліджували повідомили у журналі Nature Astronomy.
Знахідка вчених заповнила прогалину у теорії появи наднових: астрономи описали процеси, що відбуваються у вмираючих зірках з масою від 8 до 10 сонячних ще кінці 1980-х, але з тих пір не могли виявити підтверджень своїх міркувань у Всесвіті. Все змінила SN2018zd — наднова з галактики NGC 2146. Як з’ясувала група вчених під керівництвом Даїчі Хірамацу, вона повністю відповідає всім критеріям, що описують так звані наднові електронно-захоплювального типу.

Научное открытие года

  • Слияние чёрной дыры и нейтронной звезды (34%, 480 голос)
  • Детали внутреннего строения Марса (27%, 383 голос)
  • Неожиданный возраст образцов лунных пород (15%, 216 голос)
  • Новый тип сверхновых (12%, 171 голос)
  • Лунообразующий диск у протопланеты (11%, 150 голос)

Всего проголосовавших: 1 400

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Космічна місія року

У цій номінації зібрано космічні місії, які так чи інакше відзначилися у 2021 році: якісь із них лише починають свій шлях, інші працюють уже багато років. Яким буде ваш вибір?

Emirates Mars

Космічний апарат Об’єднаних Арабських Еміратів “Аль-Амаль” прибув на околиці Марса 9 лютого. За проведений поблизу планети час він зібрав багато цінної інформації про неї: розглянув дискретні полярні сяйва; поспостерігав добові цикли руху хмар із водяного льоду; виміряв рівні монооксиду вуглецю, атомарного кисню та водню; оцінив температуру поверхні та атмосфери планети. Дані обсягом 110 гігабайт, отримані в період від виходу апарату на цільову орбіту (9 лютого) до початку фази наукових спостережень (23 травня), було викладено у відкритий доступ на офіційному сайті місії 1 жовтня. З настанням нового року – 1 січня – вченим із усього світу стане доступний другий пакет даних.

Космическая миссия года

  • Mars-2020 (52%, 743 голос)
  • Parker Solar Probe (37%, 533 голос)
  • Juno (4%, 59 голос)
  • Tianwen-1 (4%, 52 голос)
  • Emirates Mars (2%, 30 голос)
  • ALMA (2%, 23 голос)

Всего проголосовавших: 1 440

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Очікування на 2022 рік

Ну а насамкінець давайте колективно вирішимо, які космічні події від нового року ми чекаємо найбільше!

ExoMars

Почнемо з науки. У вересні наступного року має нарешті відбутися запуск спільної європейсько-російської місії до Червоної планети. Платформа «Казачок» має спустити на поверхню марсохід Розалінд Франклін, який почне свою семимісячну місію з вивчення планети. Марсохід вивчатиме підповерхневі поклади льоду, досліджуватиме склад марсіанського ґрунту, шукатиме та аналізуватиме органічні молекули та фотографуватиме атмосферу Червоної планети. Місію було перенесено через проблеми попередниці (апарат Скіапареллі розбився об поверхню в 2016 році) і власні: у ЄКА виникли проблеми з парашутною системою. Але зараз все начебто готове, побажаємо ExoMars удачі!

Ожидаемое событие 2022 года

  • Орбитальный полёт Starship (71%, 1 056 голос)
  • Лунные миссии (10%, 153 голос)
  • Первый запуск SLS (9%, 130 голос)
  • Миссия к астероиду Психея (5%, 69 голос)
  • ExoMars (3%, 50 голос)
  • Полёты Boeing Starliner (1%, 20 голос)

Всего проголосовавших: 1 478

Завантажується ... Завантажується ...

Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.


Голосування триватиме до 00:00 27 грудня за київським часом. Бажаємо всім удачі і нехай переможуть найсильніші 🙂


90
Увійдіть, щоб читати ще 95 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Коханий Марк Уотні
Вечность назад

Разочарование года - однозначно голубые истоки. Задержка лунной программы недопустима, этот проект важен для всего человечества. В то же время не разделяю пессимизма по поводу старлайнера - этот проект - просто дублирование функций, которые уже выполняет крю дрэгон, он нужен исключительно для заработка боингом денег, и никак не двигает ни конкуренцию, ни, как следствие, прогресс. Прогресс года - марсолёт, без вариантов. Всего чуть более сотни лет назад человеки научились летать на своей планете, и вот уже доказали что это возможно и на Марсе - а значит и на других небесных телах с хоть сколько-нибудь плотной атмосферой. В будущем эти наработки существенно продвинут изучение (а в далеком будущем - и логистику) на других планетах. Также - это проект "для всех", в то время как остальные - исключительно частные достижения отдельных компаний или стран. В анонсе года выбрал частные станции - возможность зарабатывать на орбите потянет за собой оптимизацию кучи процессов начиная с разработки всевозможных девайсов до их доставки и эксплуатации в условиях космоса, пожалуй пользы с этого будет больше, чем от остальных анонсов. Хотя и проекты нейтрона и террана оцениваю крайне положительно Сделка года - наса и спейс икс. Сложно переоценить важность всей системы старшип, и, в том числе, лунного модуля, наработки по которому очень помогут как самой компании в разработке шаттла до Марса и/или других небесных тел, так и другим компаниям. На втором месте наса/нортроп - окололунная инфраструктура, пусть и самая амбициозная, это важно. Таллес не на первом/втором месте просто потому, что их контракт был бы невозможным без первых двух. Стартап года - релативити. Я уже упоминал проект терран-р, очень уж интересный и амбициозный. На втором месте tomorrow - немногие замысливаются насколько мы зависимы от погоды и её качественного прогноза. На третьем - японцы, манипуляторы в условиях невесомости вещь необходимая Запуск года - по инерции проголосовал за Уэбба, просто потому, что очень ждал его. Но нельзя не отметить важность миссии дарт - научиться избегать астероидной опасности - архиважно для людей. Еще за уши можно притянуть частный пилотируемы запуск. Остальные на запуск года прям вообще не тянут. Научное открытие - строение Марса, Пригодится в обозримом будущем гораздо сильнее, чем данные по далеким мирам, которые все равно никак не проверить. Я сторонник практического использования знаний, как вы наверное заметили. Если считаете что других открытия важнее - жду в комментариях ниже Миссия года - наверное все согласятся что ни за кем мы не наблюдали так пристально, как за персиком. Тем более что именно он доставил на поверхность марсолёт, он еще и сам по себе лабаратория на колесах. Еще хочу отметить паркер - исследовать природу Солнца, источника жизни нашей планеты (и источника её будущего уничтожения) - одна из приоритетных задач, ящитаю Ожидания - старшип. А как иначе? Радикальное увеличение полезных нагрузок вкупе со снижением стоимости запусков толкнет вперед не только коммерцию, но и науку. Частота запусков должна открыть огромное окно запусков - миссии теперь можно переносить на 15 минут, а не на пол-года. Не ждать по 2 года готовности носителя. Не подстраивать вес и габариты ПН по хилые возможности актуальных РН. Увеличить количество приборов и/или топлива для увеличения продуктивности миссий. Одновременній старт несколькох миссий. И, сейчас эксперты по орбитальной механике меня поправят, но с оглядкой на грузоподьемность - возможно ускорить прибытие ПН в конечные пункты, за счет ненужности лишних орбитальных маневров. Ракета ведь сама по себе может толкать дальше и сильнее. А из этого выплывает ускорение сбора информации об околоземном пространстве, вплоть до выхода за пределы солнечной системы в относительно сжатые сроки (ну, быстрее Вояджера) Обсуждения, возражения, критику решительно приветствую)

Тревожний Пітер Снепбек
Вечность назад

Starliner - Полторы попытки запуска и обе неудачные. Starlink - Пока другие только планируют и собирают инвестиции у спейсов уже летают полторы тысячи спутников и раздают интернет. Neutron - Больше многоразовых носителей, доступнее вывод грузов на орбиту. NASA и SpaceX - отработка новой концепции планетарного посадочного модуля интереснее, чем очередной рой спутников, летающие бочки и движки к ним. Astra - Дрифтующая ракета даже смогла набрать высоту, что доказывает совершенство её системы управления. DART - Ученые давно кошмарят всех угрозой столкновения земли с астероидом и только сейчас начали пробовать это предотвратить. Неожиданный возраст образцов лунных пород - сама миссия по доставке лунного грунта хороший щелчок по носу НАСАвцам и Роскосмосу. Parker Solar Probe - Марсоходы и телескопы - это весело, но слетать на солнце(ночью) интереснее. Орбитальный полёт Starship - это как в 60х ждать высадку на Луну. Не хватает номинации злодейство года. Обвинения в сверлении дыр на МКС, кручение МКС на XYZ осях, пополнение орбитальной группировки космического мусора.

Заздрісний Спок
Вечность назад

В комментариях всегда можно рассказать о том, почему вы проголосовали за конкретных участников :)

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.