Вибір основних космічних подій року став для Alpha Centauri традицією. Ми з вами обирали переможців у різних номінаціях три роки поспіль: голосування проводилися на нашому сайті у 2018-му, 2019-му, 2020-му та 2021-му. Звичайно, 2022-й винятком не став.
Проте став він для всієї команди Альфа Центавра роком війни. Напад Російської Федерації на Україну зламав більшість планів АЦ, але, що страшніше, позбавив сотні тисяч людей житла, а десятки тисяч – життів. Проте вперше з 1991 року наша держава отримала шанс добити бридку континентальну імперію на півночі, що століттями отруювала наші землі, позбавляла нас свободи та майбутнього. Ми впевнені, що вже у 2023 році зможемо дихати спокійніше. Ми продовжимо підтримувати Збройні Сили України та допомагати їм наближати перемогу. І це голосування, яке проводиться попри всі складнощі, має стати завершальним символом кривавого 2022-го для нашої маленької команди.
Цього року ми виявляємо переможців у дев`яти номінаціях. У кожній номінації є 5-6 претендентів на перемогу, а для кожного претендента складено невеликий пояснювальний текст (іноді – із посиланнями). Ви можете переключатися між претендентами за допомогою стрілочок, які відображені поверх картинок. Таким чином ви отримаєте повну інформацію про кожного з них.
Переконливо просимо не голосувати за те, що здається вам найбільш знайомим. У кожній номінації є кілька гідних учасників, тому радимо перед оцінкою ознайомитися з кожним з них. Ну а розповісти про своїх фаворитів можна (і треба!) у коментарях.
Для голосування потрібно залогінитись на сайті, це можна зробити в пару кліків — увійти через одну з запропонованих соціальних мереж: Telegram, Twitter, Facebook, Google.
Підсумки голосування Alpha Centauri підіб’є у спеціальному відеоролику, який вийде на нашому YouTube-каналі.
Отже… Настав час обирати переможців!
Розчарування року
Цей рік відзначився великою кількістю переносів і затримок у цікавих і важливих та космічних програмах. Що засмутило вас найбільше?
Банкрутство Masten Space Systems
Цього року заснована 18 років тому компанія Masten Space Systems зіткнулася з серйозними фінансовими труднощами, у зв’язку з чим подала заяву про банкрутство. Фірма займалася розробкою технологій для ракет і місячних модулів; її активи перейшли в руки конкурента – компанії Astrobotic. Вона заявила, що продовжить розпочату Masten розробку суборбітальної ракети Xogdor. Крім того, компанія використовує напрацювання Masten для вдосконалення власних місячних посадкових апаратів. Засновник і технічний директор Masten Space Systems Девід Мастен приєднався до Astrobotic як головний інженер. Так програма NASA з доставки вантажів на Місяць CLPS втратила ще одного учасника.
Starliner
Boeing уже котрий рік поспіль продовжує проявляти чудеса переносів за програмою Starliner. Незважаючи на успішну демонстраційну безпілотну місію корабля до Міжнародної космічної станції (їй ми віддали належне в номінації “Запуск року”), польоти з екіпажем на борту CST-100 почнуться не раніше квітня 2023 року. Boeing втрачає досить великі суми в спробі почати регулярні пілотовані космічні експедиції: зараз сукупні витрати за програмою Starliner наблизилися до 900 мільйонів доларів.
Завершення роботи літаючої обсерваторії SOFIA
Наприкінці вересня у свій останній політ вирушила унікальна літаюча обсерваторія SOFIA: літак Boeing 747SP з інфрачервоним телескопом діаметром 2,5 метра на борту піднявся на висоту близько 12 кілометрів, у такий спосіб позбувшись перешкод, що створюються щільними шарами земної атмосфери. За 12 років роботи SOFIA зробила безліч відкриттів, проте NASA і DLR все ж вирішили припинити її роботу. 86 мільйонів доларів на рік – надто вже велика вартість експлуатації обсерваторії, що ставить її в один ряд із такими гігантами, як “Габбл” і “Чандра”, за набагато меншої наукової віддачі.
Дебют ракети Starship
Ракета Starship стала беззаперечним переможцем у номінації “Очікування на 2022 рік” у нашому торішньому голосуванні. Понад 70% із майже півтори тисячі респондентів віддали свій голос за те, що орбітальний пуск надважкого носія стане головною подією року, що тепер уже минає. Однак у 2022-му SpaceX займалася вдосконаленням двигуна Raptor 2, будівництвом пускової інфраструктури на своїх майданчиках у Техасі та Флориді та проведенням вогневих випробувань першого і другого ступенів ракети. Компанія навіть пройшла екологічну експертизу щодо космодрому в Бока-Чіка. Але довгоочікуваного дебюту Starship так і не сталося.
Перенос місії ExoMars
Вторгнення Росії в Україну не могло не позначитися на міжнародному співробітництві в галузі космічних досліджень. Мабуть, найсильніше від цього постраждала місія ExoMars 2022: розрив відносин між Європейським космічним агентством і “Роскосмосом” залишив її без посадкової платформи “Казачок” – ключового компонента, необхідного для висадки марсохода “Розалінд Франклін” на Червону планету. Ситуація виявилася настільки серйозною, що його запуску ми не побачимо щонайменше до 2028 року: тепер для реалізації проєкту ЄКА знадобиться допомога NASA. Однак наразі не зрозуміло, який внесок у цю місію зробить американське космічне управління.
Разочарование года
Дебют ракеты Starship (39%, 276 голос)
Starliner (29%, 209 голос)
Перенос миссии ExoMars (17%, 122 голос)
Прекращение работы летающей обсерватории SOFIA (11%, 81 голос)
Банкротство Masten Space Systems (3%, 24 голос)
Всего проголосовавших:712
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Прогрес року
У цій номінації зібрані найрізноманітніші компанії, проєкти та програми. Хай переможе той, хто перевершив сам себе.
Virgin Orbit
Компанія Virgin Orbit відома своїм нестандартним підходом до запусків: розроблена нею ракета LauncherOne стартує з під крила літака-носія Boeing 747-400. За цей рік носій зробив подібне двічі – у січні та липні, доставивши на орбіту 14 супутників. На самому початку 2022-го компанія відзначилася виходом на публічні торги: її акції стали котируватися на біржі Nasdaq.
За минулий рік компанія уклала чотири контракти на запуск, отримала ліцензію, що дає змогу проводити старти з території Бразилії, а також почала роботу над доступом до запуску ракет із територій Польщі, Австралії та Південної Кореї. Крім того, Virgin Orbit підписала угоду з компанією L3Harris на поставку і модернізацію двох Boeing 747-400, які виступлять як нові літаки-носії для LauncherOne.
Космічна галузь Південної Кореї
Південна Корея – не найвідоміший гравець на космічній арені. Однак у 2022-му її космічна галузь домоглася досить вражаючого прогресу. Космічний бюджет країни цього року збільшився на 19%. Корейський інститут аерокосмічних досліджень провів успішний запуск ракети легкого класу KSLV-2. У серпні в космос вирушив перший південнокорейський місячний супутник – Danuri. Його запустила ракета SpaceX Falcon 9; наразі космічний апарат виходить на робочу орбіту. Успіх не оминув і приватних гравців Південної Кореї: стартапи NaraSpace Technology і Contec залучили інвестиції, а ракетобудівна компанія Innospace готується до першого запуску свого суборбітального носія.
Космічна станція КНР
Цього року КНР завершила основну програму будівництва власної космічної станції “Тяньгун”. У липні та жовтні на низьку навколоземну орбіту було запущено два лабораторні модулі – “Веньтянь” і “Ментянь”. Вони зістикувалися з основним модулем станції, утворивши Т-подібну конструкцію. За рік до “Тяньгун” було відправлено дві пілотовані експедиції і дві місії постачання, а також проведено три виходи у відкритий космос. Не виключено, що в майбутньому китайська космічна станція поповниться новими модулями.
Програма «Артеміда»
Американська програма дослідження Місяця цього року зробила перші серйозні успіхи. У червні компанія Rocket Lab запустила супутник CAPSTONE, за допомогою якого буде перевірена стабільність орбіти майбутньої навколомісячної станції Gateway – він (не без проблем) прибув в околиці Місяця в листопаді. У серпні NASA обрало 13 потенційних посадкових майданчиків для висадки в рамках експедиції Artemis 3, а через місяць видало компанії Axiom Space контракт на розробку скафандрів для цієї місії. Ще одного великого контракту за програмою удостоїлася SpaceX – про нього ми згадали в номінації “Угода року”. Ну а наприкінці року відбулася перша місія ініціативи – Artemis 1, у рамках якої космічний корабель Orion здійснив безпілотний обліт Місяця і благополучно повернувся на Землю.
SpaceX
Навіть у 2022 році компанія Ілона Маска не перестає дивувати. За минулі 12 місяців SpaceX відправила в політ 56 ракет – майже вдвічі більше, ніж минулого року. І цей показник напевно збільшиться до закінчення поточного голосування. Водночас SpaceX досягла великого прогресу в розвитку супутникового інтернету: послуги Starlink стали доступні в 23 нових країнах, а кількість користувачів сервісу тільки з лютого по вересень збільшилася більш ніж утричі. І це на додаток до того, що SpaceX отримала дозвіл на виведення супутників Starlink другого покоління. Про потік пускових контрактів, що супроводжує компанію, ми не забули згадати в рубриці “Угода року”. А ще SpaceX досягла успіху в модернізації кисень-метанового двигуна Raptor 2 для ракети Starship: його тяга зросла зі 185 до 230 тонн-сил; при цьому інженери домоглися зменшення кількості деталей і кращої адаптації двигуна до масового виробництва.
Прогресс года
Программа «Артемида» (54%, 382 голос)
Китайская космическая станция (21%, 152 голос)
SpaceX (18%, 130 голос)
Космическая отрасль Южной Кореи (4%, 27 голос)
Virgin Orbit (2%, 16 голос)
Всего проголосовавших:707
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Анонс року
2022-й був багатий на різного роду анонси. Надаємо вам можливість вибрати найбільш перспективну ініціативу.
Susie
На Міжнародному астронавтичному конгресі, що проходив у Парижі, компанія ArianeGroup представила концепт багаторазового космічного корабля Susie. Його вироблятимуть у двох виконаннях: вантажному і пілотованому, з можливістю прийняти на борт екіпаж із п’яти осіб. Корабель проєктується сумісним із ракетою Ariane 6 у модифікації А64 і приземлятиметься методом реактивної посадки. Його злітна маса складе 25 тонн, а вантажопідйомність – 7 тонн. ArianeGroup не дала орієнтовних термінів першого польоту Susie.
Місячна система енергопостачання
На Міжнародному астронавтичному конгресі відзначилася не тільки ArianeGroup. Компанія Astrobotic анонсувала проєкт LunaGrid, що передбачає створення місячної системи енергопостачання, яка складається з вертикально-орієнтованих сонячних батарей, з’єднаних із місяцеходами, що виконують роль мобільних електрозаправних станцій. Спочатку система буде здатна генерувати 10 кВт потужності, проте надалі цей показник може бути збільшений. Примітно, що самі сонячні батареї будуть встановлені на спеціальних мобільних платформах, що дасть їм змогу переміщатися з метою досягнення максимальної енергоефективності системи.
Astrobotic очікує, що основними клієнтами LunaGrid стануть учасники програми Artemis; насамперед – NASA. Введення системи в дію заплановано на 2028 рік. Вартість її розробки становитиме “сотні мільйонів доларів”, проте компанія поки не ділиться інформацією про ціни на місячну електрику.
Продовження роботи МКС до 2030 року
У липні цього року Конгрес США ухвалив Закон про створення корисних стимулів для виробництва напівпровідників для Америки. Одним із його важливих положень стало продовження терміну експлуатації Міжнародної космічної станції до вересня 2030 року. Це дасть змогу підготуватися до використання комерційних орбітальних станцій, які мають увійти в дію ближче до кінця поточного десятиліття.
Крім Сполучених Штатів, продовження терміну роботи станції офіційно схвалила лише Японія – залишилося дочекатися підтвердження від Канади, Росії та 11 європейських країн.
Ініціатива Polaris
У лютому мільярдер Джаред Айзекман спільно з компанією SpaceX представили програму пілотованих польотів Polaris. Вона складатиметься з трьох місій, у двох із яких екіпажі вирушать у космос на космічному кораблі Crew Dragon, а одна передбачатиме політ на кораблі Starship. Перший старт спочатку планувався на кінець цього року, проте пізніше його перенесли на березень 2023-го: у межах місії Polaris Dawn на орбіту вирушить екіпаж із чотирьох осіб, а примітною особливістю експедиції стане можливість виходу принаймні одного астронавта у відкритий космос.
Підключення мобільних телефонів до Starlink
У серпні оператор стільникового зв’язку T-mobile підписав угоду зі SpaceX, у рамках якої буде створено сервіс, що забезпечує прямий зв’язок із мобільними телефонами без необхідності модифікації останніх. Він буде реалізований на базі супутників Starlink другого покоління. SpaceX оснастить апарати фазованими антенними решітками площею близько 25 квадратних метрів. Новий сервіс не позиціонує себе як заміну мережі наземних вишок стільникового зв’язку, а лише доповнить її, забезпечивши покриття у важкодоступних місцях.
Очікується, що клієнти отримають пропускну здатність у діапазоні від 2 до 4 Мбіт/с, завдяки чому в мережі можна буде одночасно здійснювати від 1 до 2 тисяч голосових дзвінків і надсилати сотні тисяч текстових повідомлень. Саме можливість надсилання текстових повідомлень буде тестуватися в рамках бета-версії сервісу, яку компанії планують надати клієнтам до кінця 2023 року. На початку грудня SpaceX подала до Комісії зі зв’язку США заявку, схвалення якої дасть змогу компанії почати надавати такі послуги.
Анонс года
Подключение мобильных телефонов к Starlink (38%, 264 голос)
Лунная система энергоснабжения (23%, 159 голос)
Инициатива Polaris (16%, 112 голос)
Продление работы МКС до 2030 года (12%, 79 голос)
Susie (10%, 72 голос)
Всего проголосовавших:686
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Угода року
У цій номінації ми зібрали найбільші та найцікавіші угоди, укладені між компаніями та організаціями космічної галузі у 2022 році. Вибрати найдостойнішу належить вам!
NASA та Lockheed Martin
Мова про суму: 194 мільйони доларів
У лютому цього року NASA видало корпорації Lockheed Martin контракт на розробку ракети Mars Ascent Vehicle – невеликого носія, який має доставити зразки ґрунту з поверхні Червоної планети на марсіанську орбіту в рамках місії Mars Sample Return. Контракт передбачає проектування і випробування двоступеневої твердопаливної ракети.
OneWeb і SpaceX
Йдеться про невідому суму
Компанія OneWeb, яка втратила можливість користуватися послугами “Роскосмосу”, була змушена почати пошуки нових постачальників пускових рішень. Одним із таких постачальників стала SpaceX, з якою в березні цього року OneWeb уклала угоду. Вартість контракту оголошено не було, проте відомо, що компанія Ілона Маска погодилася виконати для супутникового оператора три спеціальні місії. Одна з них уже відбулася: 8 грудня Falcon 9 запустила на орбіту 40 супутників OneWeb.
NASA та Axiom Space
Мова про суму: 228,5 мільйона доларів
У вересні NASA видало компанії Axiom Space контракт на розробку скафандрів для пілотованої експедиції Artemis 3, яка передбачає першу за довгий час висадку людини на поверхню Місяця. Цей контракт Axiom Space виграла у свого конкурента – фірми Collins Aerospace – за рахунок більш дешевої пропозиції. Компанія не надала жодних подробиць щодо розроблюваного скафандра, крім того, що він багато в чому буде запозичувати технології у майбутніх скафандрів NASA серії xEMU.
United Launch Alliance та Aerojet Rocketdyne
Йдеться про невідому суму
У квітні Aerojet Rocketdyne уклала великий контракт на постачання 116 двигунів RL10C-X для компанії United Launch Alliance. Кисень-водневі агрегати призначені для роботи на другому ступені ракети-носія Vulcan, дебют якої очікується наступного року.
NASA та SpaceX
Мова про суму: 3,62 мільярда доларів
Між компанією Ілона Маска і NASA цього року було підписано кілька угод. У березні Управління виділило SpaceX 776 мільйонів доларів на проведення трьох додаткових пілотованих місій до МКС; у вересні до цього списку потрапили ще п’ять – це коштувало NASA 1,44 мільярда доларів. У липні SpaceX виграла контракт на запуск космічного телескопа ім. Ненсі Грейс Роман вартістю 255 мільйонів доларів. Ну а в листопаді компанія отримала 1,15 мільярда доларів у рамках доповнення до контракту Human Landing System – договір передбачає проведення у 2027 році другої демонстраційної пілотованої висадки на поверхню Місяця з використанням модифікованого космічного корабля Starship.
Amazon і постачальники пускових послуг
Йдеться про невідому суму
Найімовірніше, найбільшу угоду цього року було підписано між компанією Amazon і трьома постачальниками пускових послуг: United Launch Alliance, Arianespace і Blue Origin. Договір охоплює 83 запуски, 38 з яких буде виконано з використанням ракети ULA Vulcan, 18 – за допомогою європейської Ariane 6, а ще 12 (з опціоном на додаткові 15) – за допомогою ракети New Glenn від Blue Origin. Примітно, що жоден зі згаданих носіїв ще не дебютував, а половину з 3 236 супутників свого угруповання широкосмугового зв’язку Amazon необхідно вивести до липня 2026 року – така вимога Федеральної комісії зі зв’язку США.
Сделка года
NASA + SpaceX (47%, 314 голос)
OneWeb + SpaceX (23%, 155 голос)
NASA + Lockheed Martin (11%, 70 голос)
NASA + Axiom Space (9%, 63 голос)
Amazon + поставщики пусковых услуг (6%, 43 голос)
United Launch Alliance + Aerojet Rocketdyne (3%, 20 голос)
Всего проголосовавших:665
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Стартап року
У цій номінації зібрані невеликі космічні компанії, які у 2022 році досягли великих успіхів. За вами – вибір переможця!
Pixxel
Індійська супутникова компанія має намір посісти велике місце в новій ніші на ринку спостереження Землі – гіперспектральній зйомці. Цього року Pixxel запустила свої перші два супутники, а також підписала угоди з концерном Rio Tinto і компанією DataFarming: таким чином зібрані супутниками компанії дані допоможуть у гірничо-металургійній і сільськогосподарській справі. Крім того, компанії вдалося привернути увагу інвесторів: у квітні Pixxel отримала 25 мільйонів доларів, які допоможуть їй у створенні свого низькоорбітального угруповання з 30 апаратів.
Slingshot Aerospace
Заснований у 2017 році стартап за минулі 12 місяців залучив інвестиції на суму в 65 мільйонів доларів. Ці кошти він спрямує в комерційне просування платформи Slingshot Beacon, яка дає змогу різним супутниковим операторам обмінюватися інформацією про рух космічних апаратів для запобігання зіткнень між ними. Компанія також отримала контракт від Космічних сил США на суму в 25 мільйонів доларів, у рамках якого розробить продукт під назвою Digital Space Twin, що являє собою віртуальне космічне середовище, здатне дати користувачам можливість прогнозувати поведінку об’єктів на орбіті. Крім того, Slingshot Aerospace зробила два придбання, купивши компанії Numerica SDA і Seradata. Це дало стартапу доступ до наземної мережі спостереження супутників і бази даних SpaceTrak.
Lynk
Можливість прямого підключення звичайних мобільних телефонів до супутників у 2022 році перестала бути науковою фантастикою. Найбільших успіхів у цьому напрямку домігся непримітний стартап Lynk. У лютому цього року він протестував можливості одного зі своїх супутників: апарат зміг підключитися до 6000 мобільних пристроїв на трьох континентах. У квітні Lynk запустила свій перший комерційний супутник, а у вересні отримала ліцензію від Федеральної комісії зі зв’язку США, яка дозволяє компанії надавати комунікаційні послуги. Спочатку вони будуть обмежуватися екстреними оповіщеннями та обміном SMS-повідомленнями, але в міру зростання супутникового угруповання у клієнтів Lynk з’явиться більше можливостей – аж до широкосмугового підключення. Зараз у стартапа підписані контракти з 15 операторами мобільного зв’язку з 36 країн світу.
Galactic Energy
Китайська ракетобудівна компанія почала рік із залучення великих інвестицій: у січні стартап отримав 1,27 мільярда юанів (~200 мільйонів доларів). Ці кошти компанія спрямувала в розробку частково-багаторазової рідинної ракети середнього класу Pallas-1 вантажопідйомністю 5 тонн. У березні Galactic Energy провела перші вогневі випробування двигуна Welkin, який приводитиме в рух перший і другий ступінь носія. Крім того, компанія виконала два успішних запуски твердопаливної ракети Ceres-1: один у серпні, а інший у листопаді. Загалом Galactic Energy вивела на орбіту 8 малих супутників.
SpinLaunch
Компанія SpinLaunch відома своїм незвичним підходом до запуску корисного навантаження: вона створює кінетичну пускову систему, в якій ракета буквально розкручується всередині центрифуги, після чого відчіплюється і відправляється в космос. Наразі стартап побудував тільки суборбітальний прискорювач діаметром 33 метри, проте вже провів за його допомогою 10 випробувань, в останньому з яких на борту літального апарату було присутнє корисне навантаження від Корнельського університету, NASA і Airbus. Ви можете подумати: “Та це дурниця якась!” А ось інвестори з вами не погодяться: у вересні SpinLaunch залучила 71 мільйон доларів, довівши загальну суму зібраних коштів до 150 мільйонів.
Firefly Aerospace
На початку року у Firefly Aerospace відбулися серйозні перестановки в керівництві: мажоритарний акціонер компанії – фірма Noosphere Ventures, що належить українському бізнесменові Максиму Полякову, – продала свою частку компанії AE Industrial Partners. Приблизно через місяць остання інвестувала в Firefly Aerospace 75 мільйонів доларів. У серпні ракетобудівна фірма підписала угоду з Northrop Grumman, у рамках якої вестиме роботу над першим ступенем для нової версії ракети Antares, а також невідомим носієм середнього класу. А жовтень ознаменувався для Firefly Aerospace першим успішним стартом ракети Alpha (хоча пізніше з’ясувалося, що корисне навантаження не досягло необхідної орбіти), а також пусковим контрактом від Космічних сил США вартістю 17,6 мільйона доларів.
Стартап года
Firefly Aerospace (32%, 202 голос)
SpinLaunch (32%, 201 голос)
Lynk (22%, 138 голос)
Slingshot Aerospace (7%, 42 голос)
Pixxel (4%, 24 голос)
Galactic Energy (2%, 15 голос)
Всего проголосовавших:622
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Запуск року
Обираємо найважливіший запуск 2022-го. Претендентів на перемогу вишикували в хронологічному порядку.
OFT-2 (Starliner)
19 травня з майданчика SLC-41 на мисі Канаверал стартувала ракета Atlas 5 компанії United Launch Alliance. У рамках безпілотної місії OFT-2 носій відправив до МКС космічний корабель Boeing Starliner. Він зістикувався зі станцією через дві доби після старту і провів у її складі трохи менше ніж 5 діб. Starliner відстикувався від МКС 25 травня і благополучно приземлився на полігоні “Вайт-Сендс”.
KLPO (Danuri)
4 серпня з майданчика SLC-40 на мисі Канаверал стартувала ракета Falcon 9. Носій відправив до Місяця південнокорейську автоматичну міжпланетну станцію Danuri. Вона виходить на свою робочу орбіту поки ви читаєте цей матеріал. Danuri є першим місячним супутником Південної Кореї. Апарат масою 678 кілограмів оснащений шістьма науковими приладами, які допоможуть йому скласти топографічну карту супутника Землі з метою вибору місць для майбутніх висадок і пошуку різних ресурсів, зокрема водяного льоду.
USSF-44 (Falcon Heavy)
Перший за три роки пуск ракети SpaceX Falcon Heavy відбувся 1 листопада. Носій стартував із майданчика LC-39A – у межах місії USSF-44 він відправив на геостаціонарну орбіту корисне навантаження для Космічних сил США. Перший ступінь ракети складався з витратного центрального блоку і бічних прискорювачів, які успішно приземлилися на посадкові майданчики LZ-1 і LZ-2.
Artemis 1 (SLS і Orion)
Довгоочікуваний дебют ракети SLS відбувся 16 листопада. Надважкий носій стартував із майданчика LC-39B на мисі Канаверал, у рамках безпілотної місії Artemis-1 відправивши до Місяця космічний корабель Orion. Подорож корабля тривала трохи більше 25 діб: за цей час він здійснив два прольоти поблизу Місяця. Orion приводнився в Тихому океані 11 грудня. Представники NASA зазначили, що загалом проведена місія виправдала їхні очікування.
HAKUTO-R
11 грудня з майданчика SLC-40 на мисі Канаверал стартувала ракета Falcon 9. Носій відправив до Місяця посадковий модуль HAKUTO-R японської компанії ispace. Чотирихопорний апарат несе на борту два місяцеходи: 10-кілограмовий Rashid від Об’єднаних Арабських Еміратів і мініатюрний двоколісний ровер Японського агентства аерокосмічних досліджень. HAKUTO-R має здійснити посадку в кратері Атлас приблизно через п’ять місяців після старту. Як вторинне корисне навантаження в цій місії виступив супутник NASA Lunar Flashlight. Цей кубсат вийде на високоеліптичну орбіту з перицентром за 15 кілометрів від Південного полюса Місяця: він шукатиме там ознаки наявності водяного льоду.
Запуск года
Artemis 1 (SLS/Orion) (90%, 605 голос)
USSF-44 (Falcon Heavy) (5%, 36 голос)
HAKUTO-R (2%, 14 голос)
OFT-2 (Starliner) (1%, 10 голос)
KLPO (Danuri) (1%, 8 голос)
Всего проголосовавших:673
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Наукове відкриття року
За 2022 рік в астрономії та планетології було зроблено безліч цікавих відкриттів. Давайте виберемо, яке з них є найважливішим!
Найбільша молекула в протопланетному диску
Завдяки комплексу радіотелескопів ALMA вчені з Лейденської обсерваторії в Нідерландах вперше виявили в протопланетному диску диметилефір. Відкриття було описано в журналі Astronomy & Astrophysics.
Диметилефір став найбільшою з коли-небудь знайдених у протопланетних дисках молекулою. Його відкриття вказує на те, що в таких дисках можуть ховатися і більш складні молекули, зокрема амінокислоти і цукри, які є “цеглинками життя”. Вивчаючи їхнє утворення та еволюцію в протопланетних дисках, учені зможуть краще зрозуміти механізми потрапляння цих молекул на планети.
Виявлення вуглекислого газу в атмосфері екзопланети
Обійти досягнення космічного телескопа ім. Джеймса Вебба в цій номінації ми, безумовно, не могли. Одне з найцікавіших відкриттів обсерваторія зробила, спостерігаючи екзопланету WASP-39 b. Цей газовий гігант розташований за 700 світлових років від нас і належить до класу так званих гарячих юпітерів – один оберт навколо своєї зірки планета робить за чотири земні доби. Розмір планети та її близькість до зірки робить WASP-39 b чудовою метою для вивчення атмосфери. Під час попередніх спостережень, зокрема за допомогою телескопів “Габбл” і “Спітцер”, у газовій оболонці планети було виявлено водяну пару, натрій і калій. А телескоп ім. Джеймса Вебба додав. Джеймса Вебба додав до цього списку вуглекислий газ. Це відкриття дає надію на те, що в майбутньому вченим вдасться вивчити склад атмосфери екзопланети, схожої на Землю. Цікаво, чи не так?
Найближча до Землі чорна діра
Завдяки європейському космічному телескопу Gaia астрономи з обсерваторії Джеміні виявили найближчу до Землі чорну діру. Відкриття було опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Чорна діра отримала позначення Gaia BH1. Вона в 10 разів важча за Сонце і розташована на відстані 1600 світлових років від нас у сузір’ї Змієносця – утричі ближче за попередню рекордсменку. Особливістю Gaia BH1 є наявність компаньйона у вигляді сонцеподібної зірки. Крім того, ця чорна діра не проявляє будь-якої активності, у зв’язку з чим її виявлення виявилося досить складним.
Найвіддаленіша зірка з відомих
Відкриття найвіддаленішої зірки з відомих було зроблено космічним телескопом “Хаббл” і описано в журналі Nature. Світило, що отримало ім’я Еаренділь, розташоване за 12,9 мільярда світлових років від нас. За оцінками вчених, Еаренділь у десятки разів масивніший і в мільйони разів яскравіший за Сонце. Зірка утворилася на настільки ранніх етапах еволюції Всесвіту, що її хімічний склад може відрізнятися від складу більш молодих зірок. Мала кількість важких елементів в околицях світила дає можливість вважати, що Еаренділь – дуже рідкісна масивна зірка з низькою металічністю. Астрономи вже досліджували її за допомогою телескопа ім. Джеймса Вебба. Отримані з його допомогою дані дадуть змогу визначити хімічний склад зірки. Якщо виявиться, що вона складається тільки з первинного водню і гелію, це підтвердить гіпотезу існування зірок Населення III, які є найпершими світилами, народженими у Всесвіті.
Перше зображення чорної діри в центрі Чумацького шляху
У травні цього року на прес-конференції Колаборації Телескопа горизонту подій було представлено перше зображення тіні чорної діри Стрілець А*, що розташована в центрі нашої галактики Чумацький шлях. Її спостереженням займалися 11 обсерваторій по всьому світу: ними було отримано 6000 терабайт даних, аналіз яких зайняв п’ять років роботи провідних світових інститутів. Учені зазначили, що зображення Стрілець А* дуже схоже на знімок чорної діри в галактиці M87, який був представлений 2019 року. Однак через те, що радіус “нашої” чорної діри в 1000 разів менший за радіус чорної діри M87, зображення вийшло доволі розмитим, незважаючи на наявність величезних обсягів даних і нових інструментів для їхнього опрацювання. Зате радіус Стрілець А* ідеально збігся з розрахованим.
Найвіддаленіша галактика з відомих
Ще одне відкриття, зроблене космічним телескопом ім. Джеймса Вебба, стосується самого початку існування Всесвіту. Джеймса Вебба, стосується самого початку існування Всесвіту. За допомогою інфрачервоної обсерваторії група астрономів на чолі з Каллумом Доннаном з Единбурзького університету виявила галактику з дуже високим червоним зміщенням. Відкриття було опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Якщо воно підтвердиться, то галактика, що отримала позначення CEERS-93316, стане найстарішою з відомих. Її червоний зсув (z) становить 16,4 – це означає, що CEERS-93316 існувала лише через 250 мільйонів років після Великого вибуху. При цьому з’ясувалося, що процес зореутворення в галактиці почався в проміжку між 120 і 220 мільйонами років після Великого вибуху (z = 18-26).
Научное открытие года
Первое изображение чёрной дыры в центре Млечного пути (46%, 300 голос)
Самая далёкая галактика из известных (18%, 114 голос)
Обнаружение углекислого газа в атмосфере экзопланеты (15%, 94 голос)
Самая далёкая звезда из известных (9%, 59 голос)
Самая большая молекула в протопланетном диске (7%, 43 голос)
Ближайшая к Земле чёрная дыра (6%, 38 голос)
Всего проголосовавших:648
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Космічна місія року
У цій номінації зібрані космічні місії, які так чи інакше відзначилися у 2022 році: якісь із них тільки починають свій шлях, а якісь працюють уже роки. Яким буде ваш вибір?
Solar Orbiter
Європейський космічний зонд Solar Orbiter тільки починає досліджувати нашу зірку. Цього року апарат отримав найдетальніше зображення повного диска Сонця, пережив зіткнення з корональним викидом маси і в найдрібніших деталях показав динаміку сонячної корони. Чекаємо нових відкриттів!
Mars 2020
Perseverance продовжує свою подорож Червоною планетою. Завдяки зібраним марсоходом даним учені з’ясували, що дно кратера Езеро складається з вулканічних порід. Відкриття може вказувати на те, що озеро, яке існувало в кратері, зникло занадто швидко, не давши сформуватися осадовим породам. Пізніше дослідники виявили на дні кратера ароматичні органічні сполуки. У серпні стало відомо про результати роботи експериментального приладу MOXIE за 2021 рік: загалом він пропрацював майже 9 годин, виробивши з марсіанської атмосфери 50 грамів кисню. До кінця року марсохід зібрав свої перші проби марсіанського реголіту і зробив перший звукозапис руху пилового вихору. Тим часом компаньйон Perseverance – гвинтокрилий апарат Ingenuity – за рік, що минає, здійснив 17 польотів і отримав велике оновлення програмного забезпечення: поліпшена навігація, точність посадки і розпізнавання перешкод у комплекті.
Hubble
Хтось може сказати, що найвідоміший у світі космічний телескоп цього року залишився в тіні “Джеймса Вебба”. Але все ж дідок “Хаббл” зміг порадувати нас цікавими відкриттями. Завдяки телескопу астрономи, серед іншого, змогли відшукати блукаючу чорну діру зоряної маси, відкрити рекордно далеку зірку, зробити наймасштабніший знімок неба в ближньому інфрачервоному діапазоні і виявити слабке світіння навколо Сонячної системи. “Габбл” продовжує дивувати нас новими відкриттями: залишається сподіватися, що NASA і SpaceX знайдуть спосіб продовжити життя легендарного телескопа (так, Управління і компанія вже шукають варіанти).
DART
У листопаді минулого року NASA запустило місію DART. Зонд масою трохи більше ніж півтонни вирушив до астероїда Дідім із незвичною метою – шляхом прямого зіткнення вплинути на рух його супутника, 160-метрового астероїда Діморф. Місія виявилася повністю успішною: DART впечатався в Діморф на швидкості 6,5 кілометра на секунду. З боку за подією спостерігав відправлений із ним же кубсат LICIACube, а також ціла низка наземних і космічних телескопів. Зіткнення змінило орбітальний період обертання Діморфа навколо Дідіма на 32 хвилини – значення виявилося значно вищим, ніж припускали вчені. Зібрані під час експерименту дані виявляться дуже корисними у створенні системи планетарного захисту.
JWST
Запущений наприкінці минулого року космічний телескоп ім. Джеймса Вебба цього літа розпочав повноцінну роботу. Джеймса Вебба цього літа розпочав повноцінну роботу. Її результати з’явилися практично негайно: інфрачервона обсерваторія відкрила кілька кандидатів у найстаріші галактики, поспостерігала за атмосферами екзопланет, знайшла органічні молекули навколо протозірки та розгледіла планетну систему, яка зароджується. Цей список далеко не повний: очевидно, що в майбутні роки новий телескоп подарує нам безліч приголомшливих відкриттів.
Космическая миссия года
JWST (70%, 467 голос)
DART (18%, 120 голос)
Solar Orbiter (5%, 33 голос)
Mars 2020 (4%, 28 голос)
Hubble (2%, 15 голос)
Всего проголосовавших:663
Завантажується ...
Для участі в голосуванні необхідно увійти на сайт.
Найочікуваніша подія 2023 року
Слова тут будуть зайві 🙂 Час обирати!
Запуск місії до астероїда Психея
У жовтні 2023-го ракета SpaceX Falcon Heavy має відправити в космос автоматичну міжпланетну станцію NASA Psyche. Її запуск очікувався в серпні цього року, проте був відкладений через технічні проблеми з випробувальним обладнанням. Метою космічного апарату стане астероїд Психея, який, як вважають учені, містить у своєму складі велику кількість металів. Його дослідження цікаве як з погляду розуміння властивостей металевих астероїдів, так і з погляду оцінки вигідності видобутку корисних копалин на них. Якщо запуск пройде без проблем, зонд прибуде до Психеї в серпні 2029 року.
Запуск космічного телескопа Euclid
У третьому кварталі прийдешнього року в другу точку Лагранжа системи Земля-Сонце має вирушити космічний телескоп Euclid. Європейська обсерваторія займеться вимірюванням швидкості розширення Всесвіту, що дасть змогу краще дослідити темну матерію і темну енергію. Запуском телескопа займеться ракета SpaceX Falcon 9.
Запуск місії JUICE
У квітні наступного року у свою восьмирічну подорож до Юпітера має вирушити європейська автоматична міжпланетна станція JUICE. Запуском космічного апарату займеться ракета Ariane 5. Основним завданням зонда стане вивчення крижаних супутників Юпітера – Європи, Ганімеда і Каллісто. Для цього JUICE використовуватиме комплекс з 11 наукових інструментів. Апарат прибуде в околиці найбільшої планети Сонячної системи 2031 року – він стане першим європейським зондом, відправленим до Юпітера.
Дебют космічного корабля Dream Chaser
Наступного року ракета Vulcan Centaur компанії United Launch Alliance має запустити до Міжнародної космічної станції новий вантажний космічний корабель – Dream Chaser. Цей багаторазовий космоплан розробляється компанією Sierra Space і являє собою альтернативу космічним вантажівкам Cygnus від Northrop Grumman і Dragon 2 від SpaceX. У зв’язці з витратним вантажним модулем Shooting Star корабель буде здатний доставити на станцію понад п’ять тонн корисного навантаження. Його запуски будуть здійснюватися за програмою постачання МКС CRS-2.
Запуск місячних дослідницьких місій
У майбутні 12 місяців на всіх шанувальників дослідження Місяця очікує справжній парад цікавих запусків. До супутника Землі мають вирушити космічні апарати чотирьох держав: Індії (посадковий модуль “Чандраян-3” з місяцеходом), Японії (посадковий модуль SLIM), РФ (посадковий модуль “Луна-25”, який навряд чи взагалі полетить, але все ж) і США. Причому Сполучені Штати відправлять до Місяця цілих чотири місії, три з яких будуть виконані в рамках програми NASA CLPS.
У першому кварталі року в рамках свого дебюту ракета Vulcan Centaur має запустити посадковий апарат Peregrine компанії Astrobotic. Під час двох окремих місій ракети SpaceX Falcon 9 відправлять на Місяць два посадкові модулі Nova-C від компанії Intuitive Machines. І в одному з цих стартів вторинним корисним навантаженням виступить орбітальний апарат NASA Lunar Trailblazer, призначений для пошуку водяного льоду на Місяці.
Дебют нових ракет
У 2023 році очікується дебют безлічі нових ракет. П’ять із них є європейськими носіями: це ракета середнього і важкого класу Ariane 6 від Arianespace; британські ракети легкого класу Skyrora XL і Prime виробництва компаній Skyrora і Orbex відповідно; а також німецькі носії Spectrum і One від Isar Aerospace і Rocket Factory Augsburg вантажопідйомністю близько тонни. Ще чотири нові ракети є носіями американського виробництва: це двоступенева Vulcan Centaur від компанії United Launch Alliance; частково багаторазова ракета важкого класу New Glenn від компанії Blue Origin; практично повністю створена за допомогою 3D-друку Terran-1 від стартапу Relativity Space; ну і, звичайно ж, повністю багаторазовий надважкий носій Starship від SpaceX. Примітно, що всі з них так чи інакше використовують кисень-метанове паливо.
Нові ракети з’являться і на азіатському ринку: у 2023-му очікується перший старт японського носія середнього класу H3, дебют ракети Pallas-1 вже згаданої нами компанії Galactic Energy, а також перші пуски легких носіїв – частково багаторазової Hyperbola-2 від китайського стартапу iSpace і твердопаливної Vikram 1 виробництва індійської компанії Skyroot Aerospace. Любителям ракетних стартів прийдешній рік явно нудьгувати не дасть!
Довелося подумати над вибором у категоріях "Наукове відкриття року" та "Найочікуваніша подія 2023 року". У першій всі номінати класні - очі розбігаються. Але бачити у реальності картинки з "Інтерстеллар" - це просто диво - вибір за зображенням чорної діри :) У другій - вагався між Місяцем, дебютом, Психеєю та JUICE. Обрав би місію до системи Юпітера, але це скоріше очікування на 33-й, ніж на 23-й рік :) Тому обрав дебют Starship - це, сподіваюсь, крок до таких дослідницьких місій на Місяць, що нам і не снилося :)
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…
Это да, читал мнения известных астрономов о старшипе и открывающихся в связи с этим возможностях - все…
Мое не профессиональное мнение, там дело не столько в сегментах сколько в системах развертывания и калибровки. Грубо…
Не очень хорошая аналогия. Тот же Джеймс Уэбб разрабатывался в первую очередь с учетом возможностей носителя и…
В отличие от первого выстрела, второй по моему мнению лег гораздо ближе к цели. И, если отбросить…
Свежий обзор про Ingenuity. В больших подробностях описаны трудности с которыми столкнулся вертолетик, однако все обрывается на…
Есть плюсы в социалке, но болванить всех под неё - это зло. Да, маятник качнулся в одну…
Для этого нужно штуки хотя бы три плиток и эта белая изолирующая ткань, которая под ними, т.к.…
Доставке спутников НОО и ГОО Луны или Земли? Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам…
Было бы неплохо под плитку положить градусник. И проследить за повышением со секундомером. Составить график роста температуры…
Тут, конечно, не помешает отметить что газовая горелка даёт 1500-1800 градусов; при входе в атмосферу может быть…
Скорее всего, да. In his analysis, Metzger examines a cislunar economy of companies that operate geostationary satellites…