ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Чому Юпітер має такі тонкі кільця? Астрономи дізналися відповідь

1
Погляд художника на Юпітер із гіпотетичною масивною системою кілець. Зображення: Stephen Kane | UCR

Через свої гігантські розміри Юпітер повинен був мати набагато більш виражені масивні кільця ніж, наприклад, Сатурн. Але нове дослідження вчених Каліфорнійського університету показує, що великі супутники Юпітера заважають цьому.

Мене довго хвилювало, чому Юпітер не має таких кілець, як Сатурн. І якби вони були, то ми бачили б їх набагато яскравішими, оскільки ця планета набагато ближча до нас. Також у мене залишалося питання, чи Юпітер мав такі кільця взагалі, оскільки такі структури є тимчасовими.

Стівен Кейн, провідний автор роботи

Щоб зрозуміти, чому Юпітер виглядає таким, яким ми бачимо його зараз, Кейн разом зі своїм студентом Лі запускали комп’ютерну симуляцію, яка враховувала орбіту планети та її супутників, а також час, який був би потрібен для формування кілець.

Кільця Сатурна в основному складаються з льоду, джерелом частини якого можуть бути комети. Якщо супутники досить масивні, їхня гравітація може виштовхнути лід з орбіти планети або змінити його орбіту таким чином, що лід зіткнеться з супутниками.

Ми виявили, що Галілеєві супутники Юпітера, один з яких є найбільшим супутником у Сонячній системі, дуже швидко зруйнують будь-які кільця, які потенційно можуть утворитися. Масивні планети формуються з масивними супутниками, які дозволяють їм формувати кільця. Тому малоймовірно, що у Юпітера колись були кільця.

Чотири газові гіганти Сонячної системи насправді мають кільця. Але у Юпітера та Нептуна вони настільки тонкі, що їх дуже важко побачити під час спостереження традиційними інструментами. Уран має кільця, не такі великі, як у Сатурна, але цілком помітні. Деякі астрономи вважають, що Уран “лежать на боці” на своїй орбіті після зіткнення з іншим небесним тілом, і його кільця могли з’явитися внаслідок такого удару. Надалі Кейн хоче змоделювати умови на Урані, щоб зрозуміти час життя його кілець.

За вдалим збігом обставин серед нових фотографій телескопа ім. Джеймса Вебба були знімки Юпітера, на яких видно його тонкі кільця. Про існування цих кілець було невідомо, поки повз планету не пройшов “Вояджер-1” – із Землі їх побачити було неможливо.

Отриманий космічним телескопом ім. Джеймса Вебба знімок Юпітера, на якому можна побачити тонкі кільця планети. Зображення: NASA | ESA | CSA | B. Holler | J. Stansberry | STScI

Кільця – це не просто гарний об’єкт. Вони допомагають зрозуміти вченим історію планети, оскільки є свідченнями минулих зіткнень з іншими небесними тілами, супутниками чи кометами. А форма та склад кілець допомагають зрозуміти, що це міг бути за об’єкт.

Для астрономів кільця планет – це бризки крові на стінах місця злочину. Наявність кілець у планет-гігантів говорить вченим про те, що сталося щось катастрофічне, через що вони могли виникнути в околицях планети.

Джерело

23
Увійдіть, щоб читати ще 1 коментар , брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Заздрісний Пітер Снепбек
Вечность назад

На фото з телескопу видно пошкодження від мікрометеориту https://www.flickr.com/photos/nasawebbtelescope/52217021869/in/album-72177720296737701/

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.