ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

SpaceX запустить дві місії для Європейської космічної агенції

Європейський космічний апарат Hera, що досліджуватиме астероїди Дідим і Діморф, у поданні художника. Зображення: ESA

Дві великі наукові місії Європейської космічної агенції – Euclid та Hera – пересядуть із «Союзу» та Ariane 6 на Falcon 9. Таке рішення, як стверджує глава агентства Йозеф Ашбахер, викликане проблемами з доступом до раніше запланованих носіїв.

Перша місія, Euclid, полягає у виведенні однойменного космічного телескопа до другої точки Лагранжа системи Сонце-Земля. Її запуск заплановано на 2023 рік: відправитися в космос апарат мав за допомогою носія «Союз». Після того, як через санкції Росія припинила запуски з Французької Гвіани, в ЄКА почали шукати альтернативу – і звернулися до SpaceX.

Друга місія, Hera, у 2024 році вирушить до астероїдів Дідим та Діморф – у тому числі, щоб зібрати дані про наслідки успішного зіткнення останнього із зондом DART. Для запуску місії спочатку було обрано європейську ракету-носій Ariane 6 – проте, за словами Ашбахера, з урахуванням перенесення її першого польоту на кінець 2023 року це більше не є можливим. Щоб укластися в розклад, апарат полетить на Falcon 9.

Схожа доля може спіткати й кілька інших європейських космічних місій: так, супутник EarthCARE замість «Союзу» полетить на носії Vega C. Крім того, як зазначає директор ЄКА з навігації Франсіск-Хав’єр Бенедикто Руїз, до середини 2024 року Європейському союзу так чи інакше доведеться відновити запуски супутників системи навігації Galileo:

Ми віддаємо пріоритет Ariane 6 і стежитимемо за її розвитком. Проте водночас ми вже розпочали пошук альтернатив поза кордонами Європейського Союзу.

За його словами, на рішення щодо запуску наступних супутників угрупування Galileo варто чекати близько першої половини 2023 року. Наразі для цієї місії заброньовано другий політ Ariane 6.

Безперечно, серед європейських космічних ініціатив через вторгнення Росії в Україну найбільше постраждала ExoMars, запуск якої був запланований на вересень 2020 року. Зараз найімовірнішим варіантом є запуск у 2028-му з новим посадковим модулем замість російського «Казачка»; на його розробку незабаром буде запрошено фінансування. Долю місії визначать на нараді цього листопада – однак Ашбахер запевняє, що її наукові цілі залишаться актуальними навіть за такої значної зміни розкладу.

Джерело

6
Увійдіть, щоб читати коментарі, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.