ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Опубліковано нове фото Джеймса Вебба: галактика Колесо Воза

Велика рожева галактика з крапками, що нагадує колесо з маленьким внутрішнім овалом, пиловим “наповненням” та з двома меншими спіральними галактиками приблизно однакового розміру зліва на чорному тлі. Джерело: NASA/ESA

Телескоп ім.Джеймса Вебба продовжує вражати – цього разу він зазирнув вглиб галактики Колесо Воза та розкрив нові деталі про зореутворення та чорну діру в її центрі. Потужні інфрачервоні інструменти JWST отримали детальне зображення як самої галактики, так і двох супутніх менших галактик поруч. Це фото дає змогу подивитись на еволюцію Колеса Возу протягом мільярдів років.

Галактика Колесо Воза розташована від нас на відстані близько 500 мільйонів світлових років від сузір’я Скульптора і є пекулярною. Вважається, що на початку існування вона була звичайною спіральною, а теперішній цікавий вигляд набула після сильного зіткнення з меншою галактикою в минулому. Після зіткнення були сформовані яскраве внутрішнє кільце та кольорове зовнішнє. Вони розширюються назовні від центру подібно до брижі у ставку після кидка каміння.

Яскраве ядро галактики містить величезну кількість гарячого пилу, а найяскравіші області є домівкою для зоряних кластерів. В зовнішньому ж кільці, яке розширювалось 440 мільйонів років, присутні наднові, а при його подальшому розширенні поглинається навколишній газ і вмикаються процеси зореутворення.

Галактику Колесо Воза раніше вже досліджував телескоп Габбла, але багато що було невідомо через велику кількість пилу, яка заважала огляду. Завдяки ж інфрачервоному погляду Вебба вдалося по-новому поглянути на цю галактику і більше дізнатись про її природу.

Головний пристрій Вебба NIRCam допомагає виявляти світло від молодих зір та вивчати зоряні населення. Молоді зірки Колеса Возу, багато з яких формуються в зовнішньому кільці, менш затемнені наявністю пилу під час спостереження в інфрачервоному світлі. На зображенні дані NIRCam мають синій, оранжевий і жовтий кольори. Досліджувати пил допомагає інструмент середнього інфрачервоного діапазону MIRI. Дані його спостережень мають червоний колір. Це області, багаті на вуглеводні та інші хімічні сполуки, а також на силікатний пил. Вони формують спіральні спиці, які утворюють скелет галактики. Їх можна було бачити ще на зображеннях Габбла, але набагато виразнішими їх показав Вебб.

Всі ці спостереження підкреслюють, що Колесо Воза перебуває на перехідній стадії та продовжує свою трансформацію. Цей миттєвий знімок галактики у поточному стані дає нам уявлення і про те, що з Колесом Воза було в минулому, і про те, що з ним трапиться в майбутньому.

Джерело

30
Увійдіть, щоб читати ще 5 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Корисний Томаш Пескєк
Вечность назад

Помоему в тексте ошибка. Если в самом деле галактика находится на расстоянии 500 миллионов световых лет (что похоже на правду) то имея размеры в 400 миллионов световых дет она должна занимать половину неба, а это явно не так.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.