ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Ядро Землі зростає нерівномірно — і це добре

Щороку внутрішнє ядро нашої планети збільшується приблизно на міліметр. У новому дослідженні вчені показали, що одна сторона зростає швидше — й ніхто не знає, чому.

Внутрішнє ядро землі є переважно твердою “кулею” зі сплавів заліза та нікелю. Воно сформувалося приблизно 1-1.5 мільярди років тому — тоді й розпочався процес охолодження та кристалізації, що досі триває. За ним почало охолоджуватися й рідке зовнішнє ядро, що, повільно тверднучи, стає частиною внутрішнього.

Найактивнішим цей процес є, як виявилося, у 2900 км під морем Банда в Індонезії: там формується на 60% більше кристалів заліза, ніж з протилежного боку планети (у Бразилії).

Проте немає чого боятися. Попри сотні мільйонів років асиметричного охолодження та розширення, наше ядро у чудовій формі: гравітація безперервно перерозподіляє надлишок твердого матеріалу. Більш того, цей процес є набагато важливішим, ніж здається.

За новою моделлю, внутрішнє ядро Землі зростає швидше на східній стороні (зліва), ніж на заході. Гравітація врівноважує асиметричне зростання, переміщаючи кристали заліза до північного та південного полюсів (стрілки). Це призводить до того, що довга вісь кристалів заліза розміщується уздовж осі обертання планети (пунктирна лінія), що пояснює різний час проходження сейсмічних хвиль через внутрішнє ядро.
Credit: Marine Lasbleis

Головний автор статті, геофізик з Каліфорнійського університету в Берклі Денієл Фрост, жартує, що йому “постійно має доводити важливість внутрішнього ядра”. Дійсно, без нього Земля лишилася б без захисту від сонячного вітру: охолодження внутрішнього ядра спричиняє появу конвекційних процесів у зовнішньому, що, своєю чергою, є джерелом енергії для магнітного поля нашої планети.

Ми не знаємо, що викликало цю асиметрію, але Фрост має одну здогадку: у регіоні, де охолодження відбувається швидше, відносно холодні фрагменти тектонічних плит падають у розпечену мантію Землі та знижують її температуру: “Ніби хтось кидає у неї кубики льоду”. За мантією охолоджуються зовнішнє і внутрішнє ядра.

Хоча причини явища нам невідомі, це відкриття може пролити світло на іншу таємницю: чому кристали заліза у внутрішньому ядрі переважно орієнтовані паралельно до осі обертання Землі?

Таку закономірність вчені помітили, вивчаючи сейсмічні хвилі: від Південного полюсу до Північного вони переміщуються швидше, ніж уздовж екватора. Це пояснюють тим, що більше анізотропних кристалів розміщені “вертикально”, ніж “горизонтально”.

Сейсмічні хвилі всередині Землі проходять швидше від полюса до полюса, ніж уздовж екватора. Це пояснюється особливостями розташування анізотропних кристалів усередині земного ядра.
Credit: Daniel Frost

Автори статті вважають, що причиною дивної поведінки кристалів є як раз нерівномірне твердішання ядра. Як каже Фрост, під час рівномірного розподілення маси гравітацією формуються “потоки”, та кристалічна ґратка повертається під дією течії, як палиця у річці.

Модель було підтверджено експериментальними даними: вона правильно передбачила особливості розповсюдження сейсмічних хвиль всередині Землі за умови виконання деяких передбачень про хімічний склад ядра; крім того, вона надала вченим нові дані про його в’язкість.

Джерела: Astronomy.com, UC Berkley News

39
Увійдіть, щоб читати ще 17 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Ідейний Томаш Пескєк
Вечность назад

мільярд років тому? Це ж вже життя було. А магнітного поля ще не було? А сонячний вітер?

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.