ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Запуск SpaceX Crew-1: все, що треба знати про політ

1
Пряма трансляція Alpha Centauri (вестиметься російською)
Дата і час запуску 16 листопада о 00:27 UTC (02:27 за Києвом)

этот текст также доступен на русском

Crew-1 – початок регулярних польотів американського корабля до МКС

NASA офіційно завершило сертифікацію корабля для пілотованих польотів. А це означає, що він виходить з фази випробувань і переходить до планових, регулярних польотів, першим з яких буде місія Crew-1.

Як вони дійшли до цього моменту, найкраще описали самі ж SpaceX:

… два випробувальних польоти до Міжнародної космічної станції і назад, демонстрація системи аварійного порятунку Dragon на старті та в польоті, більше 700 випробувань двигунів корабля SuperDraco, більше 500 випробувань системи м’якого стикування Dragon для затвердження її конструкції, більше 8 мільйонів годин програмно-апаратних випробувань, майже 100 випробувань і польотів парашутів Dragon для забезпечення безпечного приземлення – а також весь досвід, накопичений за двадцять успішних вантажних місій з постачання станції і за більше ніж сорок запусків Falcon 9.

Credit: SpaceX

Запуск Crew-1 вже не ставить за мету показати роботу систем корабля або переконати агентство в його надійності. Crew-1 “просто” доставить на станцію черговий екіпаж експедиції стандартної тривалості. Він буде усього лише першим з багатьох рутинних польотів на орбіту.

Звісно, все не закінчується отриманням сертифікації. NASA продовжить уважно стежити за кожним етапом, від запуску до післяпольотного аналізу даних. Крім цього, NASA ще завершить фінальні перевірки, щоб допустити SpaceX до повторного використання корабля та ракети для запуску людей. Наступний пілотований запуск, Crew-2, планується з використанням того ж першого ступеня, який відправить на орбіту Crew-1.

Хто летить?

Уперше з 2011 року на орбіту одночасно в одному кораблі відправляться чотири людини – і це буде перший для Crew Dragon міжнародний екіпаж.

Зліва направо: Соїті Ногуті, Майкл Гопкінс, Шеннон Вокер і Віктор Ґловер

Командир корабля – астронавт NASA Майкл Гопкінс. Він астронавт з 2009 року та вже встиг відвідати МКС під час тривалої експедиції 37/38. На його рахунку 166 діб на орбіті, 12 годин 58 хвилин з яких він провів за межами станції під час виходу у відкритий космос.

Поряд з ним в Crew Dragon буде Віктор Ґловер – пілот корабля. До початку космічної кар’єри Віктор Ґловер служив у військово-морських силах США, був льотчиком-випробувачем. У 2013 році він був потрапив у новий набір астронавтів NASA, а через п’ять років його обрали в якості пілота для місії Crew-1.

Два інших місця на Crew Dragon відведені спеціалістам місії. Спеціалісти місії підтримують командира і пілота, відстежуючи стан систем під час запуску і повернення з орбіти, а також відповідають за робочий графік, телеметрію і запаси на кораблі. Оскільки Crew Dragon уперше летить з чотирма людьми на борту, спеціалісти місії допоможуть визначити, як найкраще організовувати і розподіляти завдання в таких умовах.

(Credit: SpaceX)

Шеннон Вокер є астронавткою NASA з 2004 року. Але кар’єра в космічній галузі почалася для неї ще раніше: спочатку вона була операторкою роботизованих операцій в програмі шаттл, а також була операторкою польотів на безлічі місій. Пізніше вона приєдналася до програми МКС в NASA. Crew-1 для Вокер – вже другий політ на орбіту. У 2010 році вона встигла побувати на станції під час тривалої експедиції 24/25. Як кажуть члени екіпажу, Вокер серед них – “гуру МКС”.

Астронавт з 1996 року, ветеран двох космічних польотів на різних кораблях – Соїті Ногуті, мабуть, один з найдосвідченіших активних астронавтів. Першим польотом Ногуті була місія STS-114 на шатлі Discovery в 2005 році, яка стала для NASA поверненням до польотів після втрати шаттла Columbia. Вдруге Ногуті відправився на МКС у 2009 році, ставши першим японським астронавтом, який летів на Союзі. А тепер Ногуті стане третьою людиною в історії, яка літала на трьох різних космічних кораблях. Два інших таких астронавта – це Волтер Ширра (Меркурій-8, Джеміні-6А, Аполлон-7) і Джон Янг (Джеміні-10, Аполлон-10/16, Спейс Шаттл).

План польоту

Запуск Crew Dragon запланований на 16 листопада. Його вже відкладали через погану погоду на мисі, тому слід бути готовими до нових переносів: дуже важливі погодні умови не тільки на самому космодромі, але у заздалегідь встановлених зонах уздовж траси польоту Falcon 9. Це місця, куди Crew Dragon приводниться у разі виникнення аварійної ситуації на одному з етапів польоту до виходу на орбіту. Крім цього, NASA тепер також зацікавлені в поверненні першого ступеня Falcon 9. Перенесення запуску на добу з 15 на 16 листопада відбулося якраз через це – погана погода не дозволила платформі Just Read The Instructions вчасно відправитись в зону приземлення першого ступеня Falcon 9.

Шлях на орбіту короткий – лише 12 хвилин від відриву ракети зі стартового столу до відділення корабля від другого ступеня. Перший ступень повернеться на плавучу платформу Just Read The Instructions в Атлантичному океані.

Час Етап запуску
-45:00 Керівник запуску SpaceX підтверджує готовність до заправки ракети паливом
-42:00 Відведення рукава для посадки астронавтів
-37:00 Система аварійного порятунку Dragon приведена в готовність
-35:00 Починається заправка ракети RP-1 (ракетне паливо-1, гас)
-35:00 Починається заправка першого ступеня ракети рідким киснем
-16:00 Починається заправка другого ступеня ракети рідким киснем
-07:00 Починається охолодження двигунів Falcon 9 перед стартом
-05:00 Dragon перемикають на внутрішнє живлення
-01:00 Бортовий комп’ютер розпочинає фінальну передстартову перевірку
-01:00 Починається наддув паливних баків до польотного рівня тиску
-00:45 Керівник запуску SpaceX підтверджує готовність до запуску
-00:03 Віддається команда на запалювання двигунів
00:00 Старт Falcon 9
00:58 MaxQ — момент максимального аеродинамічного тиску на ракету
02:37 Відключення двигунів першого ступеня
02:40 Включення двигунів першого ступеня при поверненні в атмосферу
02:48 Включення двигуна другого ступеня
07:29 Включення двигунів першого ступеня при поверненні в атмосферу
08:50 Відключення двигунів другого ступеня
08:59 Включення двигунів першого ступеня для посадки
09:29 Приземлення першого ступеня на плавучу платформу Just Read The Instructions
12:03 Відділення Dragon від другого ступеня
12:48 Відкриття носового обтічника Dragon

Якщо все буде йти за планом, то 17 листопада о 04:00 UTC Crew Dragon прибуде на МКС і в автономному режимі відбудеться стикування з вузлом IDA-2 модуля “Гармонія”. У разі нештатної ситуації астронавти зможуть перехопити контроль і провести стикування в ручному режимі.

На станції астронавтів зустрінуть їх колеги – космонавти Роскосмоса Сергій Рижиков і Сергій Кудь-Сверчков, а також астронавтка NASA Кейт Рубінс. Уперше за майже десять років на орбіті буде більше шести чоловік.

А це значить, що комусь не вистачить спального місця: зараз на станції їх шість, чотири в американському сегменті і два в російському. Є плани відправити на станцію ще одну каюту, але до тих пір одному члену екіпажу доведеться знайти інше місце для сну. За часів шаттла була традиція – командир спав у кабіні управління. Тому щасливчиком, який буде спати в Crew Dragon, скоріш за все стане Майкл Гопкінс.

Місія Crew-1 буде стандартною тривалої експедицією. Астронавти проведуть на орбіті п’ять з половиною місяців. Їх чекає проведення наукових експериментів, обслуговування станції та декілька виходів у відкритий космос.

Crew Dragon Demo-2 (Credit: NASA)

Весь цей час Crew Dragon, як і Союз, буде в режимі “очікування” – готовий до використання в якості рятувальної шлюпки, якщо раптом виникне така необхідність. Раз на кілька тижнів екіпаж буде перевіряти, чи в порядку системи корабля. Також астронавтам доведеться перестикувати Crew Dragon з вузла IDA-2 до другого стикувального вузла, IDA-3. Відбудеться це орієнтовно на початку 2021-го – перед прибуттям Boeing Starliner, який буде стикуватис до IDA-2.

Тому астронавти Crew-1 встигнуть привітати на станції різні кораблі – Союз і Прогрес, Cygnus, Starliner, а також вантажний Dragon нового покоління.

Повернення на Землю планується навесні 2021 року. До цього Crew-1, швидше за все, встигне перетнутися з Crew-2, отже є всі шанси побачити відразу два корабля Crew Dragon на станції.

Crew Dragon: зміни після Demo-2 і нове ім’я

Crew Dragon – багаторазовий орбітальний пілотований корабель, розроблений SpaceX. Більш детально ми розповідали про корабель в нашому матеріалі про запуск Demo-2 , а також радимо подивитися наше відео (російською) про корабель та історію його розробки.

Falcon 9 і Crew Dragon перед вивезенням на стартовий майданчик (Credit: SpaceX)

Аналіз даних після польоту Demo-2 показав, що є кілька невеликих зауважень до корабля, які вимагають доопрацювання.

По-перше, виявилося, що кілька теплозахисних плиток зазнали більшої деградації, ніж очікувалося. SpaceX підкреслили, що це ніяк не загрожувало екіпажу, а рішення проблеми було простим – використовувати в цьому місці більш стійкий варіант теплозахисного матеріалу.

Другим питанням було розкриття парашутів, яке відбулося трохи пізніше очікуваного, але в межах допустимої висоти. Щоб вирішити цю проблему, SpaceX замінили на кораблі датчик атмосферного тиску, який використовується для визначення висоти.

Крім цього, NASA і SpaceX домовилися з береговою охороною США про виділення 16-кілометрової закритої зони навколо Crew Dragon після його приводнення. Це допоможе уникнути ситуації, подібної до тієї, що трапилася після повернення корабля Demo-2 – тоді навколо капсули зібралися зацікавлені місцеві жителі на приватних катерах.

Також нова капсула Dragon місії Crew-1 отримала ім’я Resilience. Перевести це можна як “стійкість” або “витривалість”. Екіпаж присвятив таку назву співробітникам SpaceX, NASA, своїм близьким і в цілому всім людям, які проявляють стійкість під час глобальної пандемії.

Усі за одного та один за всіх

На емблемі місії Crew-1 від NASA немає імен астронавтів або прапорів країн – емблема присвячується не тільки екіпажу місії, але і всім командам SpaceX і NASA, які створили корабель і зробили цей політ можливим.

По нижньому краю емблеми символічно позначені попередні пілотовані програми США: Спейс Шаттл, Аполлон, Джеміні і Меркурій (Credit: NASA)

Астронавти підкреслюють важливість спільної роботи і в девізі своєї місії: All for 1, Crew-1 for All ( “Усі за одного, Crew-1 за всіх”).

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

37
Увійдіть, щоб читати ще 7 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Зворушливий Армстронг Н.
Вечность назад

Про це "Є плани відправити на станцію ще одну каюту" буде додаткова інформація?

Тревожний Спок
Вечность назад

Цікаво, тепер дракон буде присутній на всіх лейбах всіх подальших місій, що літатимуть Драконами?

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.