Ілон Маск детально розповідає про перший запуск Starship і про те, що буде далі
«Як не дивно, ми не бачили доказів того, що кам’яний торнадо дійсно пошкодив двигуни».

Під час розмови у суботу ввечері засновник SpaceX Ілон Маск розповів про дебютний запуск ракети Starship 20 квітня. За його словами, політ апарату трохи перевищив його очікування, а місце запуску було пошкоджено не так широко, як могло би бути. Він очікує, що Starship знову полетить лише за два-три місяці.
«Здебільшого результат був приблизно таким, яким я і очікував, і, можливо, трохи перевищів мої очікування», — сказав він. « І я радий повідомити, що пошкодження стартового столу насправді досить незначні, і, схоже, його можна досить швидко відремонтувати. Насправді було добре просто зрушити з місця цей носій (Booster 7), тому що ми зробили так багато вдосконалень у Booster 9 та насупних».
Маск виступав близько години під час події в Twitter Spaces, де відповів на запитання кількох журналістів і любителів космічних польотів. Для тих, хто не мав змоги послухати, далі буде короткий виклад сказаного Маском.
Політ
Коли ракета піднялася, було три двигуни, запалювання яких було припинено, оскільки програмне забезпечення польоту не вважало їх «достатньо справними», щоб привести їх до повної тяги. Це залишило 30 із 33 двигунів першого ступеня Super Heavy у хорошому стані, що є мінімально допустимою кількістю для старту. Маск сказав, що він не вірить, що ці три двигуни були пошкоджені гравієм і бетоном, що піднялися величезною тягою, створеною ракетою, коли вона повільно відривалася від майданчика.
«Як не дивно, ми не бачили доказів того, що кам’яний торнадо фактично пошкодив двигуни чи теплові екрани істотним чином», – сказав він. «Можливо, це було, але ми ще не бачили доказів цього».
На 27 секунді польоту двигун 19 втратив зв’язок одночасно з якоюсь «енергетичною подією», сказав Маск. Це також було пошкоджено зовнішній тепловий щит від чотирьох розташованих поруч двигунів. Інженери SpaceX все ще оцінюють, чим саме була ця “енергетична подія”.
«Тож щось погане сталося на T-plus 27 секундах, оскільки двигун 19 втратив усі зв’язки, і стався якийсь вибух, який вибив теплозахисні екрани двигунів 17, 18, 19 і 20», – сказав Маск. «До кінця польоту було видно спалахи з кормової частини транспортного засобу, але ракета продовжувала рухатися. При T-плюс 62 секунди ми бачимо додаткове пошкодження заднього теплового екрана біля двигуна 30, однак двигун продовжує працювати. А потім T-plus 85 секунд – це те, де все справді вражає шанувальника».
У цей момент ракета почала втрачати контроль вектора тяги або здатність керувати собою. Це призвело до запуску системи завершення польотів.
Система припинення польоту
Близько до Т-плюс 90 секунд польоту було запущено систему припинення польоту ракети, щоб розбити апарат до того, як він надто сильно відхилиться від курсу. Вибухівка на борту ракети детонує, від чого розриваються її паливні баки, що призводить до руйнування ракети. Однак у цьому випадку відбувалась приблизно 40-секундна затримка в ініціації системи та вибуху ракети.
Ця затримка в часі не створювала жодних проблем з безпекою, оскільки ракета безпечно перебувала над морем, але це неприпустима затримка для системи, яка повинна припинити політ майже негайно.
Маск сказав, що проблему можна вирішити за допомогою «довшого детонаційного шнура», щоб переконатися, що паливні баки швидко та повністю розкриваються. Однак він визнав, що опрацювання цього питання з Федеральним управлінням авіації може зайняти деякий час.
«Мабуть найдовший етап це – перекваліфікація системи припинення польоту», — сказав Маск. «Це, вочевидь, те, у чому ми хочемо переконатися, перш ніж продовжити спроби запусків».
Зміцнення стартового майданчика
Маск також звернув увагу на пошкодження, які помічені на місці запуску, у тому числі велику яму, викопану поштовхом ракети. Пошкодження від того, що він назвав «найбільшим у світі різаком», прорвало матеріал під назвою Fondag, який є одним із найміцніших бетонів у світі.
“Ми збираємося викласти багато сталі“, – сказав Маск про область біля бази ракети, яку він охарактеризував як “мега-сталевий млинець“. Це забезпечить як міцність під ракетою, так і регенеративну систему охолодження шляхом перекачування води вгору, щоб пом’якшити вихлопи від 33 двигунів ракети.
«Фактично це сендвіч із водяною сорочкою, який складається з двох шарів листової сталі, які також перфоровані на верхній стороні», — сказав Маск. «Тож це масивна, надміцна сталева душова лійка, спрямована вгору».
Такий підхід має зменшити пошкодження стартового майданчика та усунути розповсюдження шматочків бетону та пилу, які спостерігалися під час першого тестового польоту минулого місяця. «Уламки — це в основному пісок і камінь, тому вони зовсім не токсичні», — сказав він. «Це як піщана буря, створена людьми. Але ми не хочемо повторювати це знову».
Керування вектором тяги
Якби Super Heavy не втратив керування вектором тяги, Starship зміг би відділитися, сказав Маск. Забезпечення здатності ракети продовжувати керувати собою, навіть у разі кількох відмов двигуна, є ключовим для наступної спроби польоту з Booster 9 – наступною ракетою компанії.
«Booster 9 більш легкий, тому що ми використовуємо електричні приводи для керування двигунами на відміну від гідравлічних приводів, де у вас є загальний колектор між гідравлічними приводами», — сказав Маск. «Електричні приводи будуть набагато ізольованішими».
За його словами, ключовим моментом будуть гарантії, що будь-які несправності одного двигуна будуть ізольовані, і для цього компанія зробила ракету більш надійною.
«Якщо у вас надзвичайно хороша ізоляція двигуна, і двигун виходить з ладу, це не спричиняє пошкодження сусіднього двигуна чи самого ступеня», — сказав Маск. «Тому що, якщо ви втратите один із 33 двигунів, це буде 3-відсоткова втрата тяги. Це не велика проблема. Якщо у вас немає гарної ізоляції двигуна, тоді відмова двигуна може завдати шкоди іншим двигунам або частинам ступеня, в результаті у вас надзвичайно ненадійна конструкція».

В очікуванні наступної спроби
Через модернізацію ракети та стартового майданчика Маск сказав, що очікує, що SpaceX буде готова до другої спроби запуску Starship через шість-вісім тижнів. Однак він визнав, що закриття роботи з Федеральним управлінням цивільної авіації щодо системи припинення польотів і вжиття інших заходів, необхідних для отримання ліцензії на запуск, може зайняти більше часу.
Він з обережним оптимізмом дивиться на наступну спробу запуску, яка повторюватиме той самий профіль місії — Super Heavy запуск і посадка в Мексиканській затоці; Starship відділяється, майже досягає орбітальної швидкості, а потім повертається в Тихий океан на північ від Гаваїв.
«Я думаю, що цього разу ми маємо більше 50 відсотків шансів досягти орбіти», — сказав він. «Я сподіваюся, що ми зможемо виконати чотири спроби цього року, а може, і п’ять».
Метою цих перших польотів є продовження збору інформації щодо продуктивності Super Heavy і Starship. Після того, як система запуску зможе надійно вийти на орбіту, наступний етап програми включатиме демонстрацію переміщення палива в космосі та початок спроб посадок та повторного використання як розгінного, так і верхнього ступенів.
«Ймовірно, нам знадобиться ще кілька років, щоб досягти повторного використання на регулярній основі, коли ми повертаємо ракету-носій і повертаємо корабель», — сказав він. «Потрібно кілька років, щоб дістатися до того місця, де сьогодні Falcon 9, де цілком нормально буде приземлятися ракета».
За оцінками Маска, SpaceX витратить близько 2 мільярдів доларів на програму Starship у 2023 році, але він не очікує потреби у залученні додаткового капіталу цього року.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
Свежий обзор про Ingenuity. В больших подробностях описаны трудности с которыми столкнулся вертолетик, однако все обрывается на…
Есть плюсы в социалке, но болванить всех под неё - это зло. Да, маятник качнулся в одну…
Для этого нужно штуки хотя бы три плиток и эта белая изолирующая ткань, которая под ними, т.к.…
Доставке спутников НОО и ГОО Луны или Земли? Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам…
Было бы неплохо под плитку положить градусник. И проследить за повышением со секундомером. Составить график роста температуры…
Тут, конечно, не помешает отметить что газовая горелка даёт 1500-1800 градусов; при входе в атмосферу может быть…
Скорее всего, да. In his analysis, Metzger examines a cislunar economy of companies that operate geostationary satellites…
> В своем анализе Мецгер рассматривает окололунную экономику компаний, эксплуатирующих геостационарные спутники, которым необходимо приобретать услуги по…
вспомните факапы боинга. там вообще был часовой пояс.. скорее всего по Дели, и они даже не подозревали…
ну это... имхо 2 варианта. это качание маятника, все ж должно быть уравнено, и уход в сторону…
на Senate Launch System ніяких грошей не жалко
> That mission will visit seven different space rocks, and even land on one of them, an…
Дефолт США вплине на весь світ,особливо на Китай,який є їх основним торговим партнером.А хто після нього оговтається…
Водень занадто леткий і легко просочується крізь стінки ракетних баків,це не так суттєво при старті з Землі,але…
Це завдання (порівняння поточних карт висот від вимірювального приладу з еталонним набором висот) не вимагає ніякого штучного…
я трошки не про те. Це ж описана, фактично, робота для повного робота, що керується ШІ. Тобто…
Путаете с Галактик.
Да там банальная тупая ошибка разработки. Никакие бы тесты не помогли. Ну, может быть бы помогли, но…
Virgin Orbit никак не относится к "полететь во “псевдокосмос” "
С самого начала было видно что это глупая затея. Желающих полететь во "псевдокосмос" много не наберётся...
Я поражаюсь такой беззастенчивой растрате денег. И это в США! Напоминает "самодурные" действия Путина в российской экономике.…
Старлайнер - на свалку! Они ничего, кроме постоянного "томления", не дают...
> Ни один автоматический режим не в состоянии выявить все баги Баги выявляет не автоматический режим, а…
Як та сама особа, яку за глаза у кращому випадку називають скотинякою, за мій нудний і в'їдливий…
Ни один автоматический режим не в состоянии выявить все баги, особенно в таких системах. Все это цифровое…