ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Ілон Маск детально розповідає про перший запуск Starship і про те, що буде далі

«Як не дивно, ми не бачили доказів того, що кам’яний торнадо дійсно пошкодив двигуни».

 Super Heavy підіймається на вогняному стовпі у квітні 2023 року.

Під час розмови у суботу ввечері засновник SpaceX Ілон Маск розповів про дебютний запуск ракети Starship 20 квітня. За його словами, політ апарату трохи перевищив його очікування, а місце запуску було пошкоджено не так широко, як могло би бути. Він очікує, що Starship знову полетить лише за два-три місяці.

«Здебільшого результат був приблизно таким, яким я і очікував, і, можливо, трохи перевищів мої очікування», — сказав він. « І я радий повідомити, що пошкодження стартового столу насправді досить незначні, і, схоже, його можна досить швидко відремонтувати. Насправді було добре просто зрушити з місця цей носій (Booster 7), тому що ми зробили так багато вдосконалень у Booster 9 та насупних».

Маск виступав близько години під час події в Twitter Spaces, де відповів на запитання кількох журналістів і любителів космічних польотів. Для тих, хто не мав змоги послухати, далі буде короткий виклад сказаного Маском.

Політ

Коли ракета піднялася, було три двигуни, запалювання яких було припинено, оскільки програмне забезпечення польоту не вважало їх «достатньо справними», щоб привести їх до повної тяги. Це залишило 30 із 33 двигунів першого ступеня Super Heavy у хорошому стані, що є мінімально допустимою кількістю для старту. Маск сказав, що він не вірить, що ці три двигуни були пошкоджені гравієм і бетоном, що піднялися величезною тягою, створеною ракетою, коли вона повільно відривалася від майданчика.

«Як не дивно, ми не бачили доказів того, що кам’яний торнадо фактично пошкодив двигуни чи теплові екрани істотним чином», – сказав він. «Можливо, це було, але ми ще не бачили доказів цього».

На 27 секунді польоту двигун 19 втратив зв’язок одночасно з якоюсь «енергетичною подією», сказав Маск. Це також було пошкоджено зовнішній тепловий щит від чотирьох розташованих поруч двигунів. Інженери SpaceX все ще оцінюють, чим саме була ця “енергетична подія”.

«Тож щось погане сталося на T-plus 27 секундах, оскільки двигун 19 втратив усі зв’язки, і стався якийсь вибух, який вибив теплозахисні екрани двигунів 17, 18, 19 і 20», – сказав Маск. «До кінця польоту було видно спалахи з кормової частини транспортного засобу, але ракета продовжувала рухатися. При T-плюс 62 секунди ми бачимо додаткове пошкодження заднього теплового екрана біля двигуна 30, однак двигун продовжує працювати. А потім T-plus 85 секунд – це те, де все справді вражає шанувальника».

У цей момент ракета почала втрачати контроль вектора тяги або здатність керувати собою. Це призвело до запуску системи завершення польотів.

Система припинення польоту

Близько до Т-плюс 90 секунд польоту було запущено систему припинення польоту ракети, щоб розбити апарат до того, як він надто сильно відхилиться від курсу. Вибухівка на борту ракети детонує, від чого розриваються її паливні баки, що призводить до руйнування ракети. Однак у цьому випадку відбувалась приблизно 40-секундна затримка в ініціації системи та вибуху ракети.

Ця затримка в часі не створювала жодних проблем з безпекою, оскільки ракета безпечно перебувала над морем, але це неприпустима затримка для системи, яка повинна припинити політ майже негайно.

Маск сказав, що проблему можна вирішити за допомогою «довшого детонаційного шнура», щоб переконатися, що паливні баки швидко та повністю розкриваються. Однак він визнав, що опрацювання цього питання з Федеральним управлінням авіації може зайняти деякий час.

«Мабуть найдовший етап це – перекваліфікація системи припинення польоту», — сказав Маск. «Це, вочевидь, те, у чому ми хочемо переконатися, перш ніж продовжити спроби запусків».

Зміцнення стартового майданчика

Маск також звернув увагу на пошкодження, які помічені на місці запуску, у тому числі велику яму, викопану поштовхом ракети. Пошкодження від того, що він назвав «найбільшим у світі різаком», прорвало матеріал під назвою Fondag, який є одним із найміцніших бетонів у світі.

Ми збираємося викласти багато сталі“, – сказав Маск про область біля бази ракети, яку він охарактеризував як “мега-сталевий млинець“. Це забезпечить як міцність під ракетою, так і регенеративну систему охолодження шляхом перекачування води вгору, щоб пом’якшити вихлопи від 33 двигунів ракети.

«Фактично це сендвіч із водяною сорочкою, який складається з двох шарів листової сталі, які також перфоровані на верхній стороні», — сказав Маск. «Тож це масивна, надміцна сталева душова лійка, спрямована вгору».

Такий підхід має зменшити пошкодження стартового майданчика та усунути розповсюдження шматочків бетону та пилу, які спостерігалися під час першого тестового польоту минулого місяця. «Уламки — це в основному пісок і камінь, тому вони зовсім не токсичні», — сказав він. «Це як піщана буря, створена людьми. Але ми не хочемо повторювати це знову».

Керування вектором тяги

Якби Super Heavy не втратив керування вектором тяги, Starship зміг би відділитися, сказав Маск. Забезпечення здатності ракети продовжувати керувати собою, навіть у разі кількох відмов двигуна, є ключовим для наступної спроби польоту з Booster 9 – наступною ракетою компанії.

«Booster 9 більш легкий, тому що ми використовуємо електричні приводи для керування двигунами на відміну від гідравлічних приводів, де у вас є загальний колектор між гідравлічними приводами», — сказав Маск. «Електричні приводи будуть набагато ізольованішими».

За його словами, ключовим моментом будуть гарантії, що будь-які несправності одного двигуна будуть ізольовані, і для цього компанія зробила ракету більш надійною.

«Якщо у вас надзвичайно хороша ізоляція двигуна, і двигун виходить з ладу, це не спричиняє пошкодження сусіднього двигуна чи самого ступеня», — сказав Маск. «Тому що, якщо ви втратите один із 33 двигунів, це буде 3-відсоткова втрата тяги. Це не велика проблема. Якщо у вас немає гарної ізоляції двигуна, тоді відмова двигуна може завдати шкоди іншим двигунам або частинам ступеня, в результаті у вас надзвичайно ненадійна конструкція».

Super Heavy продовжує підніматися вгору завдяки потужності (більшості) своїх двигунів Raptor.

В очікуванні наступної спроби

Через модернізацію ракети та стартового майданчика Маск сказав, що очікує, що SpaceX буде готова до другої спроби запуску Starship через шість-вісім тижнів. Однак він визнав, що закриття роботи з Федеральним управлінням цивільної авіації щодо системи припинення польотів і вжиття інших заходів, необхідних для отримання ліцензії на запуск, може зайняти більше часу.

Він з обережним оптимізмом дивиться на наступну спробу запуску, яка повторюватиме той самий профіль місії — Super Heavy запуск і посадка в Мексиканській затоці; Starship відділяється, майже досягає орбітальної швидкості, а потім повертається в Тихий океан на північ від Гаваїв.

«Я думаю, що цього разу ми маємо більше 50 відсотків шансів досягти орбіти», — сказав він. «Я сподіваюся, що ми зможемо виконати чотири спроби цього року, а може, і п’ять».

Метою цих перших польотів є продовження збору інформації щодо продуктивності Super Heavy і Starship. Після того, як система запуску зможе надійно вийти на орбіту, наступний етап програми включатиме демонстрацію переміщення палива в космосі та початок спроб посадок та повторного використання як розгінного, так і верхнього ступенів.

«Ймовірно, нам знадобиться ще кілька років, щоб досягти повторного використання на регулярній основі, коли ми повертаємо ракету-носій і повертаємо корабель», — сказав він. «Потрібно кілька років, щоб дістатися до того місця, де сьогодні Falcon 9, де цілком нормально буде приземлятися ракета».

За оцінками Маска, SpaceX витратить близько 2 мільярдів доларів на програму Starship у 2023 році, але він не очікує потреби у залученні додаткового капіталу цього року.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

37

Це користувацький матеріал, який було написано учасником спільноти, що не входить до складу редакції чи адміністрації. Підтримуючи авторів оцінками, ви допомагаєте нашій спільноті розвиватися.

Увійдіть, щоб читати ще 14 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Злий Вернер фон Браун
Вечность назад

Прошу сильно не ругаться и не пинать - це перша моя спроба перекладу на українську англомовоного тексту за космічної тематики... Раніше тільки комп'ютерна тематика, та матеріали пов'язані з війсковою темою (як історічні так і актуальні).

Зворушливий Сергій Корольов
Вечность назад

Добре, краще ніж я уявляв

Неймовірна Лея С.
Вечность назад

Много где читал, но никак не могу понять момента с 40 секундной задержкой подрыва. Как это может быть? Они в течении 40 секунд пытались активировать систему подрыва, но она не отвечала или они отправили команду на подрыв и система зависла на 40 секунд? Опять же причём тут длина детанационного шнура. На некоторых ресурсах перевод такой, что складывается впечатление мол заряд взорвался сразу а ударная волна до стенок ракеты дошла только через 40 секунд:).

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.