ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Планетологи виявили перші докази вулканізму на Венері

Тривимірна візуалізація гори Маат – найвищого вулкана Венери. Зображення: NASA | JPL

Незважаючи на те, що Венера багато в чому схожа на Землю, на ній відсутня тектоніка плит. Однак нове дослідження показує переконливі докази вулканічної активності на нашій сусідці.

Професор Роберт Геррік із Геофізичного інституту Аляскинського університету у Фербенксі вивчав зображення космічного зонда NASA Magellan. Апарат сфотографував Венеру ще в 1990 році, проте отримані ним знімки стали легкодоступні в хорошій роздільній здатності лише в минулому десятилітті.

Робота Герріка, опублікована в журналі Science у співавторстві зі Скоттом Хенслі з Лабораторії реактивного руху NASA, описує область двох найбільших вулканів Венери – Озза та Маат. Вони подібні до найбільших вулканів Землі, проте мають більш пологі схили, і тому займають більшу площу. Під час дослідження з’ясувалося, що в 1991 році протягом 8 місяців один із кратерів Маат площею 2,6 квадратних кілометра поступово збільшувався, зрештою набувши неправильної форми площею 3,9 квадратних кілометра.

Зліва – карта висот у районі розташування вулканів Маат і Озза. Праворуч – знімки космічного апарату Magellan, що показують вулканічні зміни. Зображення: Robert Herrick | UAF

На пізніх знімках видно, що стінки кратера стали нижчими, а сам він був наповнений до країв. Невідомо, чи було це лавове озеро рідким або ж застиглим. Вчені зазначають, що розширення кратера з подальшим обвалом його стінок могло бути спричинене землетрусом. Однак подібне явище на Землі завжди супроводжувалося виверженням прилеглих вулканів.

За словами Герріка, поверхня Венери геологічно молода порівняно з іншими подібними тілами Сонячної системи, за винятком Іо і Землі.

За словами Герріка, поверхня Венери геологічно молода порівняно з іншими подібними тілами Сонячної системи, за винятком Іо і Землі.

Оцінки того, як часто на Венері трапляються виверження, були спекулятивними – від кількох на рік до одного разу на кілька років або навіть десятиліть. Зараз же ми можемо сказати, що наша сусідка вулканічно активна в тому сенсі, що на ній відбувається кілька вивержень на рік. Ми сподіваємося, що майбутні місії до Венери допоможуть поспостерігати нові лавові потоки від свіжих вивержень. А можливо, нам вдасться безпосередньо побачити і деяку активність на поверхні планети.

Роберт Геррік, провідний автор дослідження

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

10
Увійдіть, щоб читати ще 5 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.