ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

У пошуках “індійської альтернативи”

Цього тижня з’явилися повідомлення, що “Роскосмос” зараз розглядає можливість постачання в Індію двигунів РД-191 (використовуються на ракетах-носіях сімейства “Ангара”, а також під індексом РД-181 на Antares 230/230+). Орієнтовно, мова про партію до десяти двигунів РД-191, які могли б надійти до Індії у 2024-2029 роках. Очевидно, НВО “Енергомаш” після втрати американського ринку (РД-180 для Atlas V й РД-181 для Antares 230/230+) намагається знайти покупців на свою лінійку найсучасніших потужних гасово-кисневих РРД. У 2018 році, коли в США прийняли рішення припинити закупівлі російських двигунів після 31 грудня 2022 року, “Енергомаш” визнав – втрата американських покупців призведе до стрімкого скорочення доходів. Зараз на внутрішньому російському ринку попит на ракетні двигуни РД-171 (чотирикамерні), РД-180 (двокамерні) та РД-151/181/191/193 (однокамерні) часом перебуває на нульовій позначці.

Можна порахувати, скільки запусків з вищепереліченими двигунами “Енергомашу” було здійснено за останні 15 років (відлік ведемо від 1 січня 2008 року).
РД-171 – 23 запуски ракет-носіїв «Зеніт» (12 у рамках Sea Launch), останній у 2017 році
РД-180 – 85 запусків ракет-носіїв Atlas V
РД-151 (дефорсована версія РД-191) – 3 запуски південнокорейської ракети KSLV-1 Naro
РД-181 (експортна версія РД-191) – 12 запусків Antares 230/230+ (разом 24 двигуни)
РД-191 – по три запуски ракет «Ангара-1.2ПП» і «Ангара-5» (разом 18 двигунів)

Загалом: 112 двигунів для США й Південної Кореї, 12 для проєкту Sea Launch, 29 для Росії (простіше кажучи, приблизно 80% йшли до іноземних покупців і на міжнародні проєкти)

Atlas V з двигуном РД-180.
© Фото ULA

Важко сказати, наскільки Індія зацікавлена у придбанні гасово-кисневих двигунів РД-191 – адже місцева школа ракетобудування поки базується головним чином на гептилових і твердопаливних двигунах (плюс воднево-кисневі верхні ступені). Крім того, індійці поступово працюють над власним проєктом однокамерного гасово-кисневого РРД SCE-200 замкнутої схеми з проєктною тягою 200-205 тонн (тобто приблизно з такими само характеристиками, що й РД-191). Інше питання – чи готові в Індії поставити частину якихось своїх нових ракетних проєктів у залежність від російських постачань? Особливо коли перед очима наочний приклад США, які вже багато років займаються усуненням наслідків своєї багаторічної залежності від дешевших і потужніших двигунів РД-180.

Ракета-носій PSLV-XL. © ISRO

Якого класу ракети-носії Індія теоретично може створити з використанням цих РД-191? Перший варіант – аналог Antares 230 зі двома РД-191 (досвід виготовлення ступенів діаметром 4 м вже є), парою твердопаливних прискорювачів і верхнім воднево-кисневим ступенем C25. Другий варіант – створення легкої ракети рівня “Ангари-1.2”, з використанням верхніх ступенів (твердопаливні чи гідразинові) від індійської ракети PSLV. Можна ще припустити “південнокорейський варіант” (як це було з проєктом KSLV-1 Naro) – Індія купує не просто двигуни РД-191, а весь перший ступінь “Ангари” УРМ-1 (універсальний ракетний модуль), на якому може монтувати будь-який з верхніх ступенів від PSLV або GSLV Mk II. Тим більш, габарити досить близькі – діаметр УРМ-1 дорівнює 2,9 м, а діаметр ступенів ракет PSLV і GSLV Mk II становить 2,8 м. Варіантів, у принципі, вистачає.

9

Це користувацький матеріал, який було написано учасником спільноти, що не входить до складу редакції чи адміністрації. Підтримуючи авторів оцінками, ви допомагаєте нашій спільноті розвиватися.

Увійдіть, щоб читати ще 25 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Коррозійний Пітер Снепбек
Вечность назад

Вангую що обісруться. Треба бути дурним щоб грати в довгу з країною що може розвалитися в найближчій перспективі. Якщо якісь угоди і можливі то по принципу "тут і зараз".

Якісна Гвін Шотвелл
Вечность назад

РФ как спившийся слесарь срочно распродаёт семейное(СССР) наследство. Брать у грязного алкаша никто ничего не хочет, потому приходится отдавать за бесценок "старьёвщику". Уже не важно что соседи смотрят с отвращением и показывают пальцем, главное чтобы на бутылку хватило. :(

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.