У пошуках “індійської альтернативи”
Цього тижня з’явилися повідомлення, що “Роскосмос” зараз розглядає можливість постачання в Індію двигунів РД-191 (використовуються на ракетах-носіях сімейства “Ангара”, а також під індексом РД-181 на Antares 230/230+). Орієнтовно, мова про партію до десяти двигунів РД-191, які могли б надійти до Індії у 2024-2029 роках. Очевидно, НВО “Енергомаш” після втрати американського ринку (РД-180 для Atlas V й РД-181 для Antares 230/230+) намагається знайти покупців на свою лінійку найсучасніших потужних гасово-кисневих РРД. У 2018 році, коли в США прийняли рішення припинити закупівлі російських двигунів після 31 грудня 2022 року, “Енергомаш” визнав – втрата американських покупців призведе до стрімкого скорочення доходів. Зараз на внутрішньому російському ринку попит на ракетні двигуни РД-171 (чотирикамерні), РД-180 (двокамерні) та РД-151/181/191/193 (однокамерні) часом перебуває на нульовій позначці.
Можна порахувати, скільки запусків з вищепереліченими двигунами “Енергомашу” було здійснено за останні 15 років (відлік ведемо від 1 січня 2008 року).
РД-171 – 23 запуски ракет-носіїв «Зеніт» (12 у рамках Sea Launch), останній у 2017 році
РД-180 – 85 запусків ракет-носіїв Atlas V
РД-151 (дефорсована версія РД-191) – 3 запуски південнокорейської ракети KSLV-1 Naro
РД-181 (експортна версія РД-191) – 12 запусків Antares 230/230+ (разом 24 двигуни)
РД-191 – по три запуски ракет «Ангара-1.2ПП» і «Ангара-5» (разом 18 двигунів)
Загалом: 112 двигунів для США й Південної Кореї, 12 для проєкту Sea Launch, 29 для Росії (простіше кажучи, приблизно 80% йшли до іноземних покупців і на міжнародні проєкти)

© Фото ULA
Важко сказати, наскільки Індія зацікавлена у придбанні гасово-кисневих двигунів РД-191 – адже місцева школа ракетобудування поки базується головним чином на гептилових і твердопаливних двигунах (плюс воднево-кисневі верхні ступені). Крім того, індійці поступово працюють над власним проєктом однокамерного гасово-кисневого РРД SCE-200 замкнутої схеми з проєктною тягою 200-205 тонн (тобто приблизно з такими само характеристиками, що й РД-191). Інше питання – чи готові в Індії поставити частину якихось своїх нових ракетних проєктів у залежність від російських постачань? Особливо коли перед очима наочний приклад США, які вже багато років займаються усуненням наслідків своєї багаторічної залежності від дешевших і потужніших двигунів РД-180.

Якого класу ракети-носії Індія теоретично може створити з використанням цих РД-191? Перший варіант – аналог Antares 230 зі двома РД-191 (досвід виготовлення ступенів діаметром 4 м вже є), парою твердопаливних прискорювачів і верхнім воднево-кисневим ступенем C25. Другий варіант – створення легкої ракети рівня “Ангари-1.2”, з використанням верхніх ступенів (твердопаливні чи гідразинові) від індійської ракети PSLV. Можна ще припустити “південнокорейський варіант” (як це було з проєктом KSLV-1 Naro) – Індія купує не просто двигуни РД-191, а весь перший ступінь “Ангари” УРМ-1 (універсальний ракетний модуль), на якому може монтувати будь-який з верхніх ступенів від PSLV або GSLV Mk II. Тим більш, габарити досить близькі – діаметр УРМ-1 дорівнює 2,9 м, а діаметр ступенів ракет PSLV і GSLV Mk II становить 2,8 м. Варіантів, у принципі, вистачає.
Как они вылазили из-подо льда, я хотел описать, но у меня есть задумка статьи, как нам сейчас,…
К 19 ноября и Леонид Константинович Каденюк. Сейчас вроде так считается.
Потрясающий рассказ, спасибо!) Сразу понял, что они живут на Европе, интересно было узнать, как афалии выберутся из-подо…
На что ответ?
Насколько знаю, китайская интернет-компания ByteDance (Тик-Ток принадлежит ей) является крупнейший в мире частной компанией. На конец прошлого…
А, ведь, когда-то СпейсХ рассматривались как аутсайдер с создании пилотируемого корабля.
В том-то и дело, что Китай, скорее всего, как раз и будет стремится к делёжке территорий.
>Потому что вы прочитали статью по диагонали и обвиняете меня в том, что я и так подробно…
Хм - этоже Боинг. После покупки Макдонелов и смены менеджемента на "эффективную команду" они вообще ни один…
Мутно якось все ... Маск сказав - Маск зробив ... А тут ... І не складніший же…
Хоча... я отак на межі дрімоти покрутив Оумуамуа в уяві, і побачив одну можливість результуючого векторра на…
Колебаться не надо. Лучше - пробовать. Учитесь работать в GIMP. Помогающих материалов - вагон и маленькая тележка.…
я б долучився, то ось яке питання - як же бути із версткою? бо всяка там інфографіка…
Удивительно как что-то вообще может идти не так если есть специальные пазы, канавки, шестерни, подшипники и прочие…
Скорее всего авторы хотели акцентировать внимание на сложности поиска планет у бинарных систем, таких как компоненты А…
Так, ми ж про возгонку газів, які є "робочим тілом", не про беспосередню роботу квантів
Почту в личку кидайте.
56-61 возьму
Эффект Ярковского - это реактивный эффект НЕ от испарения водорода из льда. Это появление слабого реактивного импульса за счёт теплового…
Листайте (112 Мб): https://drive.google.com/file/d/1KyW9rosTsHWJrx9gqMobblVVey82wZa5/view?usp=sharing 96 -108 уже забиты.
Я бы мог взять что-то. С 54 и до конца если была бы возможность пролистать, я бы…
Например https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%AD%D1%84%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%AF%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE
Ответ - никак. Все за уши притянуто.
Реактивний рух від возгонки газів зрозумілий. Незрозуміло тільки як формувався вектор тяги. Адже та байда крутиться, і…
Плана никакого нет. Я возмусь за первого человека в космосе - к 12 апреля. Из остального -…