Молода планета-гігант з іншої зоряної системи змусила вчених замислитися

Здавалося б, що незвичного може бути у виявленні ще однієї екзопланети-газового гіганта? Все ж таки, цей опис підходить до чималої частини відомих нам світів. Однак молодій планеті HD 144082 b, що знаходиться за 310 світлових років від нас у сузір’ї Центавра, вдалося здивувати вчених: її щільність у рази більша, ніж має бути.
Маса екзопланети становить 8 мас Юпітера за майже такого самого радіуса, що робить її вдвічі щільнішою за кам’янисту Землю. Щобільше, з віком всього в 15 мільйонів років вона є наймолодшим газовим гігантом з відомими нам параметрами маси та радіусу – що дає астрономам шанс дізнатися більше про те, як народжуються планети такого типу.
Проблема в тому, що з двох наявних у нас теорій формування газових гігантів HD 144082 b не підходить під жодну. У ході першого процесу, що його називають «акрецією ядра», з протопланетного диска спочатку формується ядро з твердого матеріалу. Потім, після досягнення критичної маси, воно починає притягувати до себе газ (переважно – водень і гелій), згодом утворюючи планету. Другий механізм полягає у швидкому охолодженні та «об’єднанні» кількох щільних хмар газу безпосередньо, без кам’янистого ядра.
Визначити, за яким сценарієм розвивався світ, можна за його температурою: залежно від моделі та навколишніх умов він міг народитися «гарячим» чи «холодним». Звичайно, що молодша планета, то краще – адже то ближче її поточний стан до початкового. Температуру різних гігантів, своєю чергою, можна порівняти за їх об’ємом, оскільки гарячіший газ займає більший простір.
У загальному випадку, вчені найчастіше схиляються до варіанта акреції ядра з «гарячим стартом». Проте HD 144082 b виявилася занадто щільною для такого сценарію, і цьому може бути два пояснення: або в її центрі знаходиться величезне кам’янисте ядро, або ми недооцінюємо швидкість, з якою можуть остигати гіганти – або і те, і те.
Все, що ми можемо сказати – це те, що ми й досі не надто добре розуміємо процес формування газових гігантів.
Ральф Лаунгардт, співавтор наукової роботи.
Відкриття HD 114082 b – результат масштабної програми спостережень Інституту астрономії імені Макса Планка, мета якої – пошук планет-гігантів навколо молодих зірок. Для виявлення нових світів дослідники застосовують метод радіальних швидкостей, стежачи за ледь помітними рухами зірки у відповідь гравітацію потенційної екзопланети.
Включно з останньою знахідкою, нам наразі вдалося виміряти розмір і масу трьох газових гігантів, молодших за 30 мільйонів років – і вони всі не підходять під модель «гарячого старту». І хоча такої кількості недостатньо, щоб робити остаточні висновки, вчені не вважають ці планети винятками: «Хоча для підтвердження цієї тенденції потрібно більше подібних планет, нам здається, що астрономам-теоретикам варто почати переглядати свої розрахунки».
Никто и не говорит, что Гай Юлий Цезарь - это итальянец.
>они предвидели будущий размер обтекателя на Ариан-5 или просто добыли данные незаконным путем. Гениальность в том, что…
Может быть и так, но наверное по другому. Цели - что мы хотим - сидят решают 5-10…
То есть, это никак не связанно с тем что его надо как-то доставить на место работы?
Если делать ставки на то кто первый доберётся до Луны, США(без Маска) со своей СЛС (и прочими…
Показанный эксперимент очень слабо эмулирует реальные условия. Нагрев точечный, кратковременный, поверхность охлаждения велика. Из показанного ценность имеет…
... и доказать международной комиссии, что всего этого добились без применения галлюциногенов.
Хотел бы еще подчеркнуть гениальность разработчиков, они предвидели будущий размер обтекателя на Ариан-5 или просто добыли данные…
> коэффициент производственной массы Ø, который представляет собой массу топлива, доставленного в определенное место, деленную на массу…
Вот поэтому и надо писать "СССР". Точно также имея в виду сегодняшних жителей РФ не надо писать…
> Предлагаю вместо СССР писать все 12 его правопреемников. Зачем страдать этой ерундой? Никто ведь не пишет…
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…