ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Марсохід «Розалінд Франклін» навряд чи буде запущено до 2028 року

Марсохід “Розалінд Франклін” програми “ЕкзоМарс”. Зображення: ESA

Марсохід Rosalind Franklin – апарат, запуск якого передбачений у рамках програми ExoMars, що почала реалізовуватися ще 2016 року. Основною метою даної програми є пошук ознак раніше або нині існуючого життя на Марсі. Місія включає кілька апаратів, один з яких (Trace Gas Orbiter) вже успішно працює на марсіанській орбіті. Унікальною особливістю марсоходу є бур, що дозволяє брати зразки марсіанської породи з глибини до двох метрів. Місія є спільним проектом ЄКА та «Роскосмосу».

Спочатку запуск планувався на 2020 рік, але згодом дату було перенесено на вересень 2022-го. Проте планам стала на заваді війна, розв’язана Росією проти України. Введення проти агресора санкцій і, як наслідок, припинення співпраці ЄКА з «Роскосмосом», про яке було оголошено 17 березня, викликало перенесення запуску марсоходу на пізніший термін. Спочатку новою датою старту місії було названо 2026 рік, проте при цьому було зазначено, що «навіть це дуже складно» (Йозеф Ашбахер, генеральний директор ЄКА).

Дві основні причини перенесення — пусковий оператор, якого необхідно вибрати замість “Роскосмосу” з його “Протоном”, та російська посадкова платформа “Козачок”, заміну якій потрібно виготовити.

Крім того, ЄКА не виробляє посадкових двигунів і планує скористатися двигунами виробництва Aerojet Rocketdyne, які раніше застосовувалися для марсоходів Curiosity і Perseverance. Також ЄКА не має заміни російським ізотопним обігрівачам. В якості альтернативи розглядаються подібні вироби американського виробництва, але через певні причини це може викликати необхідність здійснення запуску місії з території США.

Наразі проходять активні консультації ЄКА та NASA з перелічених вище питань. Рішення подальшої долі місії, швидше за все, буде ухвалено у липні.

За словами Хорхе Ваго, наукового співробітника проекту ExoMars, реалістичною датою запуску слід вважати 2028 рік.

Перенесення запуску місії створює для неї певні технічні складності й на етапі польоту до Марсу. Через взаємне розташування планет у передбачуваний час запуску допустимими будуть дві траєкторії виведення: «коротка» і «довга». Перша з них забезпечить досить швидке прибуття марсоходу на Червону планету, але воно відбудеться лише за місяць до початку сезону марсіанських пилових бур. Друга траєкторія дає апарату та дослідникам шість місяців «чистого неба», але сама подорож триватиме понад два роки.

Остаточне рішення ще не прийняте, але за словами Ваго, необхідно зосередити зусилля на тому, щоб зробити марсохід більш надійним і менш сприйнятливим до пилових бур, що дозволить не гаяти час на тривалий переліт і скористатися швидшою схемою доставки.

Також перенесення запуску на 2028 приведе до того, що Rosalind Franklin буде запущений практично одночасно з апаратами програми Mars Sample Return – тими самими, що призначені для доставки на Землю зразків марсіанського грунту. Це відкриває перед вченими цікаві перспективи можливої ​​спільної роботи марсоходів обох програм.

Джерело

17
Увійдіть, щоб читати ще 15 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Хороший Wall-E
Вечность назад

К тому времени он морально устареет и, возможно, не будет нужен. Старшип поломает планы европейцев.

Успішний Юрій Г.
Вечность назад

А в підсумку, все, включно із Семпл Ріторном, хлопцями, дівчатами та екскаваторами, завантажать в старшіпи і метнуться до Марсу. На зворотньому ході захоплять всі марсоходи, що там повзають зараз. Для музею. І на сувеніри. Ну, може на Персі прилаштують пару сідушек і баранку, аби гасати між старшіпами. А на Розалінду - діжку для води. Щоби запас із собою тягати

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.