PopularEditorialNew
BestОбсуждаемое

«Кинджал», який насправді «Іскандер»

6

Як залякувати весь світ, але змогти тільки переграти самого себе. Про страшний «гіперзвук», ракету Х-47М2 «Кинджал» та ігріща в імітацію. Колонка Stanislav Mankov.

Нещодавно, 19.03.2022, расєянське командування бодро відрапортувало, що днем раніше застосували для знищення підземного складу в районі Делятина черговий гіперзвуковий аналоговнет, ракету Х-47М2 Кинджал.

Історія про використання гіперзвукового аналоговнету полетіла в світ, зчинила гвалт, приступи зрадоперемоги та нанесла содомію. Що ж воно таке, та «гіперзвукова зброя» та «был ли мальчик»?

Почнемо з простого. В марті 2018 х#йло видав перформанс та розмахував збройним х#єм, пригрозив всім гіперзвуковими ракетами, які не перехопити та не збити. В тому ж році на параді 9 травня чітко-ясно показали МіГ-31К з підвішеними ракетами Х-47М2, заявленими як «маневруючі гіперзвукові ракети».

Серед заявлених характеристик вундервафлі особливо виділяються:

 • швидкість Mach 10
 • маневри на гіперзвукові швидкості
 • дальність 1500-2000 км чи 3000+ км, в залежності від носія (МіГ-31К чи Ту-22М3М)

Що таке та чим страшний «гіперзвук»?

В реальному світі «гіперзвукова швидкість» — це умовний термін, який застосовують до швидкості об’єкта, яка у 5 чи більше раз перевищує швидкість звуку у даному середовищі. Прийнятий за замовчуванням оціночний параметр — число Маха (відношення швидкостей об’єкта відносно потоку та швидкості звуку в середовищі).

Тобто, гіперзвукова швидкість польоту, М > 5.

Що ти такоє, Х-47М2 «Кинджал»!?

Зовнішнім виглядом, габаритами та масою ця нова вундервафля нахабно та прямо нагадує ракету 9М723 Іскандер-М:

 • маса ~4300 кг
 • довжина ~8 м
 • діаметр ~1 м
 • маса БЧ ~500 кг, опціонально ядерний заряд.
 • ознак іншого типу двигуна, додаткових ступенів не виявлено — це одноступенева твердопаливна ракета.

Якщо щось має вигляд як Іскандер, масу як Іскандер, двигун як Іскандер — то це і є Іскандер. Навіть якщо на ньому напис «Кинджал».

Фактично, на спеціалізований перехоплювач МіГ-31БМ підвісили балістичну ракету від Іскандер-М. Особлива тяга до потужного опалення грошима у расєян.

Хмм, окай, всілякі збочення бувають.

Чим відрізняється Кинджал від його «батька», Іскандеру-М?

Ракета 9М723 комплексу «Іскандер-М» стартує з землі та підіймається на висоту ~50 км. Твердопаливний двигун працює 25 секунд. Той час, поки двигун працює — ракета набирає швидкість та може маневрувати. На висоті ~50 км аєродинамічні поверхні керування безсенсові, керування здійснюється газовими рулями. Після відпрацювання двигуна — падає по балістичній параболі, до влучання в ціль. Такий профіль польоту називають квазі-балістичним.

У випадку з ракетою Х-47М2 «Кинджал» профіль польоту такий самий, тільки старт ракети виконується в повітрі. Таким чином, це квазібалістична ракета повітряного старту. Хоча умовне позначення Х-47М2 з усіх сил намагається переконати нас, що це — крилата ракета (аля Х-22, Х-555 тощо).

Від чого залежить швидкість ракети?

Швидкість, набрана ракетою за час роботи двигуна, прямо залежить від швидкості витоку продуктів згоряння палива з камери згоряння та від кількості палива, по відношенню до загальної маси ракети.

Точні характеристики твердого палива у ворогів невідомі, але можна зробити припущення, що десь на рівні твердопаливних бустерів Space Shuttle — 2,45 км/с.

Для траєкторії на висоті 50 км це дає швидкість ракети наприкінці фази розгону в районі ~7M та дальність ~520 км. Отут є детальна стаття.

Отакої! «Старий» Іскандер — вже гіперзвуковий об’єкт, «гіперзвукова зброя». Але без потужного піару навколо та аури непереможності. Як «новий» Кинджал, у таких саме габаритах, із подібною масою загальною та масою БЧ, з однотипним двигуном може досягти швидкості 10М?

Ніяк!

Чергова гола брехня у виконанні х#йла та рф.

Наскільки для нас небезпечний цей Іскандер-М в гримі, aka Кинджал?

Однаково, що Іскандер-М, що Кинджал. У щільні шари атмосфери ракета повертається зі швидкістю 2,1 км/с або менше, на висоті 12-15 км. Системи ППО С-300, які стоять у нас на озброєнні, здатні перехоплювати балістичні цілі зі швидкістю 2,8 км/с.

Секрет із дальністю розкривається просто: бойовий радіус носія (МіГ-31К або Ту-22М3М) плюс 500 км Іскандера/Кинджалу.

Таким чином:

 • розпіарений, потужно підігрітий пропагандою Х-47М2 «Кинджал» виявився старим-відомим 9М723 «Іскандером-М», але в профіль
 • «гіперзвукова швидкість» виявилась взагалі цілком рядовим фактом для балістичних ракет
 • швидкість в 10М для Кинджалу — недосяжна
 • маневрувати «Кинджал» може тільки під час роботи двигуна
 • використовувати квазі-балістичні ракети з повітряним стартом — найдорожчий спосіб запуску та безсенсовий з точки зору раціо. Це чистий понт та залякування.

Дякую за увагу.

Автор оригінального тексту: Stanislav Mankov

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

95
Войдите, чтобы видеть ещё 111 комментариев, участвовать в обсуждении и не видеть рекламу.
Трогательная Эллен Рипли
Вечность назад

Никогда не понимал ажиотажа насчёт "гиперзвуковых ракет"... Нет, по-настоящему гиперзвуковая ракета, такая как вяло пытаются сделать штаты второе десятилетие, с прямоточным гиперзвуковым двигателем на борту - это конечно было бы большое достижение технического прогресса... Только вот пока за "гиперзвуковые боеприпасы" выдают в основном способные разогнаться до пяти скоростей звука вне плотной атмосферы болванки . Является ли "кинжал" гиперзвуковым? Естественно, да. Точно так же как является гиперзвуковой F9 и даже старушка Фау2. но в атмосфере, и тем более выполняя какие то манёвры, подобный носитель и близко до гиперзвука недотягивает... Равно как и не является сколько то более сложным для перехвата, чем, скажем, старушка "точка у". Которая. кстати говоря, тоже разгоняется до гиперзвука на разгонной части траектории... В общем, хайп на пустом месте - в копилку к курганцам, арматам, бумерангам, ракушкам, терминаторам, чекмейтам и прочим пакфа. Кстати, кто нибудь видел их штурмующими Киев? Казалось бы, кто если не эти вундервафли?

Завистливый Сергей Королёв
Вечность назад

Ничего нового в россии по сути со временем СССР так и не создали. Россия может только отжимать, грабить, уничтожать. Страна рабов и дикарей. О Кинжале ещё хорошо рассказал Марк Солонин https://youtu.be/G4eCqV9Ogsw

Начинающий Марк Уотни
Вечность назад

Ну есть несколько нюансов. Первый - за счет "воздушного старта" стает доступен новый вектор атаки, недоступный для наземного старта. Второй - видимо на 9М723 смогли разместить "ловушки/ложные цели" (подробнее тут). Кроме того достаточно хороший обзор того самого применения Кинжала есть тут, особенно мне понравился там разбор "видео объективного контроля" от МО РФ. Подводя итог - Кинжал никакая не вундерфавля, а просто творчески допиленная совесткая 9М723 для расширения спектра применения.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зарегистрируйтесь на сайте, чтобы не видеть рекламу, создавать и отслеживать темы, сохранять статьи в личные закладки и участвовать в обсуждениях
If you were unable to log in, try this link.