PopularEditorialNew
BestОбсуждаемое

Телескоп Вебба відправився в космос – нова ера астрономії почалась

1

Залишаються ще сотні технічних операцій до повного розгортання телескопа та фіксації його орбіти.

Космічний телескоп Джеймса Вебба був запущений о 9:20 ранку місцевого часу з космопорту Європейського космічного агентства в Куру, Французька Гвіана. Джерело: NASA/NASA TV via Reuters

Космічний телескоп Джеймса Вебба найпотужніший інструмент людства, якій зможе зазирнути за край Всесвіту. Запуск 25 грудня – кульмінація десятиліть роботи астрономів по всьому світу. Проте, щоб Вебб нарешті поглянув на Всесвіт, як того очікують науковці, сотні технічних операцій мають бути ідеально виконані найближчими днями та тижнями.

«Зараз почалась дуже складна частина», — Джон Грансфелд, астрофізик, колишній астронавт, заступник адміністратора Управління наукової місії NASA.

Вебб коштував 10 мільярдів доларів, ставши найскладнішою та найдорожчою космічною обсерваторією в історії. Він став нащадком Космічного телескопа NASA Габбл, який вивчає Всесвіт з 1990. Після запуску, Вебб перейшов до найризикованішої частини, розгортання всіх компонентів для роботи його гігантського дзеркала, що зазирне у глибини Всесвіту, в період, коли почався час.

З цього часу й аж до липня, коли все обладнання вийде на номінальний режим роботи та будуть проведені перші спостереження, в астрономів буде неспокійна пора. «Існує багато турбуючи моментів», — впевнена Гайді Гаммель, вчена з команди Вебба та віце-президент Асоціації університетів з досліджень в астрономії в окрузі Вашингтон.

Побудований NASA телескоп стартував о 9:20 ранку місцевого часу з космопорту у Французькій Гвіані на ракеті Ariane 5 наданій Європейським космічним агентством (ЄКА). Третім міжнародним партнером проекту стало Канадське космічне агентство.

«Такий емоційний день», — ділиться враженнями Томас Зурбухен, адміністратор Управління наукової місії NASA на конференції з нагоди запуску. «Це початок однієї з найкращих місій на яку наважилось людство.»

«Я відчуваю себе дуже стурбований, коли нарешті сталось те, на що ми очікували так довго», — додала Джейхан Карталтепе, астроном з Рочестерського технологічного інституту в Нью-Йорку, яка змогла отримати час у графіку спостережень Вебба. «Я надзвичайно вдячна всім тим, хто важко працював над успіхом цієї місії.»

Джерело: NASA

Прокладання курсу

Ariane 5 вивела Вебб на надзвичайну точну траєкторію, що збереже телескопу більше палива для подальшої наукової роботи. На 27 хвилині польоту Вебб відокремився від верхнього ступеня ракети та розкрив сонячні панель, які забезпечують обсерваторію енергією. «Ці півгодини я наче стояв над прірвою». – розповідає Грансфелд. Через декілька годин увімкнулись двигуни, що направили обсерваторію на курс до її фінального місцеперебування в області, відомої, як друга точка Лагранжа. Там, на відстані в 1,5 мільйона кілометрів від Землі, телескоп завжди буде залишатись на протилежній до Сонця стороні планети. Сонцезахисний щит закриє чутливу оптику від променів нашого світила та дозволить вченим зазирнути у темряву космосу.

Подорож до L2 триватиме 29 днів, коли можуть статися понад «300 небезпечних етапів» і щось може піти не так. В цілому цей процес нагадує вилуплення метелика з лялечки, — пояснює Гюнтер Хазінгер, голова наукових місій ЄКА, — дуже дорогий та складний метелик, розміром з триповерховий будинок.

Першим та найризикованішим етапом стане розгортання сонцезахисного щита, який за формою нагадує повітряного змія. Головне завдання щита – захистити обсерваторію від радіації та охолодити простір зі 110 ºC на сонячній стороні до -235 ºC з протилежної. Така температура необхідна оптиці Вебба, щоб вловити відблиски далеких галактик та інших космічних об’єктів у інфрачервоному діапазоні.

Телескоп запустили на європейській ракеті Ariane 5 Джерело: Bill Ingalls/NASA

«Вебб унікальний, бо це холодний телескоп», — розповідає Хазінгер. Якщо сонцезахисний щит відкриється неправильно, якість наукової роботи Вебба сильно постраждає.

Через три дні після запуску, два піддони розгорнуться по обидві сторони обсерваторії. Наступні чотири дні вони мають розсунутись, щоб відкрити п’ятишаровий сонцезахисний щит, який розтягнеться на кшталт мембрани, ніби простирадло на ліжку.

Юстування дзеркала

Через десять днів після запуску, якщо все буде проходити добре. Вебб розгорне своє вторинне дзеркало, що займе положення перед гігантським первинним, яке на певний час залишиться складеним. Через два дні, будуть відкриті бокові дзеркала, що завершать розгортання 6,5- метрового дзеркала. Якщо дивитись зі сторони на, ці 18 гексагональні вкритих золотом дзеркал з берилію, вони, нагадують гігантські блискучі бджолині стільники. Повне розгортання стане для Вебба початком життя, як телескопа, що здатний захопити світло, впевнена Гаммель.

Приблизно через два тижні, Вебб досягне свого фінального місцеперебування у точці L2, втім астронавти вже не зможуть відвідати його, щоб розв’язати будь-які технічні проблеми, які можуть виникнути в процесі його роботи. Такі випадки вже траплялись, коли телескоп Габбла був запущений з дефектною оптикою та астронавти, серед яких і Грансфелд, п’ять разів літали на орбіту, щоб модернізувати його наукові інструменти та продовжити експлуатацію обсерваторії світового рівня. Проте, якщо вдасться правильно відкрити сонцезахисний щит та дзеркала – найгірше буде позаду. Далі нас чекає довгий процес юстування дзеркал та калібрування інструментів. Ця складний, втім вторований шлях, який ми вже проходили на наземних обсерваторіях.

Ще одна причина, чому наукова робота почнеться через 6 місяців – температура телескопа. Йому необхідно повільно охолонути до його робочих показників. Тільки через 4 місяці головне дзеркала охолоне настільки, що його сегменти приймуть правильну форму. Тоді, інженери зможуть почати юстування дзеркал.

Ба більше, один з чотирьох інструментів, який буде працювати в середньому інфрачервоному діапазоні, вимагає температури в -266ºC, тобто на 7ºC вище абсолютного нуля. Коли Вебб охолоне до таких значень, він стане у понад 100 разів чутливішим ніж Габбл.

Дзеркала з берилію та золота над розгорнутим п’ятишаровим сонцезахисним щитом. Джерело: Chris Gunn/NASA

Очі в інфрачервоний спектр

Вебб бачить в інфрачервоному діапазоні, що дозволить зазирнути на 13,5 мільярдів років в минуле, до далеких зірок та галактик, чиє світло розтягується до інфрачервоних світлових хвиль з розширенням Всесвіту. Він дозволить нам бачити крізь регіони закриті пилом, там, де народжуються зірки, а надчутлива апаратура здатна вивчати атмосферу екзопланет, що обертається на відстанях світлових років від Сонячної системи. «Він розроблений, щоб дати відповіді на ключові питання в різних сферах астрофізики», — розповіла пані астроном Антонелла Нота, голова наукової місії Вебба від ЄКА.

Якщо все буде добре протягом наступних шести місяців, у науковців буде багато роботи за обробкою неймовірних зображень та іншої інформації, що надходить від обсерваторії. Їх мета, якнайшвидше опублікувати отримані результати. Невелика команда астрономів з Інституту космічних досліджень в місті Балтімор, штат Мериленд, які керують Веббом, склали таємний список об’єктів за якими Вебба буде спостерігати в першу чергу. Перший транш даних має включати спектральні зображення та іншу інформацію про планети, зірки та галактики, щоб показати можливості телескопа. Після цього почнеться серйозна наука для тих астрономів, що перші стоять у черзі до Вебба.

Зараз нам залишається тільки чекати та дивитись, чи буде працювати обсерваторія, як те планували інженери. «Я знаю, що ми зробили все, що можливо». – впевнена Гаммель.

Посилання на оригінал

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

31

Это пользовательский материал, написанный участником сообщества, который не входит в состав редакции или администрации. Поддерживая авторов оценками, вы помогаете нашему сообществу развиваться.

Войдите, чтобы видеть ещё 8 комментариев, участвовать в обсуждении и не видеть рекламу.
Завистливая Космическая Альпака
Вечность назад

Дякую за статтю. Ось тут можна моніторити стан Уебба: https://jwst.nasa.gov/content/webbLaunch/whereIsWebb.html?units=metric

Качественная Лилу
Вечность назад

Головне, щоб долетів та заробив, як слід.

Лучезарный Пол Атрейдес
Вечность назад

>> найпотужніший інструмент людства, якій зможе зазирнути за край Всесвіту. Штампы такие штампы... >> Він став нащадком Космічного телескопа NASA Габбл Ошибочно. Дальше не читал.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зарегистрируйтесь на сайте, чтобы не видеть рекламу, создавать и отслеживать темы, сохранять статьи в личные закладки и участвовать в обсуждениях
If you were unable to log in, try this link.