ПопулярноеРедакцияСвежее
ЛучшееОбсуждаемое

Чи зможуть пилові бурі забезпечити енергобезпеку Марса?

У нових дослідженнях вчені вивчають можливість використання пилових буревіїв та тонку атмосферу Марса, як альтернативне джерело живлення.

Рендери майбутньої колонії на Марсі в уявлені Дугласа Шрока. Джерело: Douglas Shrock

Пилові бурі Марса – відоме явище. Вони впливають на роботу наземного обладнання та закривають сонце, яке живить сонячні панелі. Ці суворі природні явища вже шкодили апаратам на поверхні і навіть «вбили» ровер NASA Opportunity. Втім ще більшу небезпеку вони являють для майбутніх астронавтів, що будуть покладатись на сонячну енергію для виробництва кисню, тепла та фільтрації води.

Віра Шорбач, професор вітроенергетики з Гамбургського університету прикладних наук в Німеччині, вивчала можливість використання вітрових турбін, що можуть доповнювати енергосистему в разі необхідності.

«Я спитала себе: Чому ми не використовуємо вітряки, якщо там бушують пилові бурі?», розповідає Шорбач, провідний автор дослідження про потенціал вітрової енергії на Марсі, що було опубліковане у журналі Acta Astronautica.

Вона використала данні про швидкість вітру та поведінку пилових штормів, які зібрав апарат NASA Viking 2, що потрапив на Марс у 1976. Далі вона скористалась програмою, яку розробили компанії з побудови вітряків, щоб знаходити оптимальні місця для побудови вітрогенераторів.

З подивом Шорбач виявила, що найвища швидкість вітру на Марсі спостерігається не під час пилових штормів, а за їх відсутності. Фактично, рекорді показники були зафіксовані саме за відсутності значної кількості пилу в атмосфері.

Крім того, через тонку атмосферу Марса, головним драйвером виникнення вітру є сонячне світло. Тож з настанням ночі, коли так гостро відчувається нестача сонячної енергії, вітри стихають.

Щоб забезпечити екіпаж у п’ять – шість осіб всім необхідним, зокрема фільтрацією води, опаленням та киснем, необхідно в середньому 80 кіловатів. Тонка атмосфера Марса теж не сприяє виробленню вітрової енергії. Щоб забезпечити екіпаж вказаною потужністю необхідно встановити три вітрогенератори з діаметром ротора у 50 метрів, фактично неможливий розмір.

«Вам знадобиться величезний кран, щоб встановити їх, ба більше велетенські транспортні засоби. Щоб перевезти їх», — розповіла Шорбач. Якщо ми будемо використовувати вітроустановки з ротором у 10 метрів, нам знадобляться вже 142 вітряки. «Це розчаровує, бо для реалізації такого проекту знадобиться дуже багато установок», — вона продовжує, — «Ніякого Старшипу для цього не вистачить».

Втім, вчена впевнена, що ідея перспективна. Коли використання традиційних, наземних вітроустановок не доцільне на Марсі, деякі вчені розробляють повітряні установки, що працюють за принципом повітряного змія. Існує пропущення, що швидкість вітру на Марсі збільшується з висотою.

Joshua Rapp, Astronomy (16 грудня 2021)

Посилання на оригінал

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

23

Это пользовательский материал, написанный участником сообщества, который не входит в состав редакции или администрации. Поддерживая авторов оценками, вы помогаете нашему сообществу развиваться.

Войдите, чтобы видеть ещё 23 комментария, участвовать в обсуждении и не видеть рекламу.
Волшебный HAL 9000
Вечность назад

> Щоб забезпечити екіпаж у п’ять – шість осіб всім необхідним, зокрема фільтрацією води, опаленням та киснем, необхідно в середньому 80 кіловатів. Дивився в оригиналі, (перекладач чомусь там не працює), але ніби все так. Чому час не вказаний, чи це по стандарту в 1 год? Якось не мало виходить..(це питання в "Маси" , до перекладу немає ніц спільного)))

Нервная Лея С.
Вечность назад

АНОНС: Рік закінчується це чудовий час, щоб підбивати підсумки. Я не можу втримуватися від передноворічного ражу і теж опублікую все те, що я зміг зробити на сайті за пів року активної роботи. Там буде детальна статистика, яку я вів ці пів року та інші прикольні штучки. Втім маю план публікувати матеріали кожен день: 28 (Ви вже прочитали), 29, 30. Тепер детальніше: на 30 число запланована велика стаття на актуальну тему, а ось як публікувати статистику, поки не вирішив. Окремим постом чи вставкою після статті?

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зарегистрируйтесь на сайте, чтобы не видеть рекламу, создавать и отслеживать темы, сохранять статьи в личные закладки и участвовать в обсуждениях
Если не получается зайти отсюда, попробуйте по ссылке.