Науковців спантеличили зразки місячного ґрунту, отримані китайським космічним апаратом «Чан’е-5»
Місячна порода, що її апарат доставив на Землю, може бути доказом того, що вулканічна активність на нашому супутнику зникла набагато пізніше, ніж ми думали.

У новій статті, опублікованій у журналі Science 8 жовтня, описано результати аналізу двох фрагментів базальту розміром приблизно 2 – 3 мм. Виявилося, що вони майже на мільярд років молодші за зразки, зібрані у межах місячних програм минулого сторіччя – радянської й американської.
Збирання та доставлення зразків ґрунту було головною задачею місії “Чан’е-5”, запуск якої відбувся у грудні 2020-го. Посадковий апарат добув 1,7 кг породи з регіону, відомого як Океан Бур – вчені вважають, що саме там містяться “найсвіжіші” сліди вулканічної активності нашого супутника.

Після прибуття на Землю зразки відсортували, відібравши декілька невеликих фрагментів, які потім дослідили за допомогою інструменту SHRIMP (Sensitive High-Resolution Ion Microprobe) у Китайській академії геологічних наук, розташованій у Пекіні. Направивши на зразки потік заряджених частинок, науковці змогли відділити та проаналізувати матеріал з різних мінеральних фаз, що дозволило їм встановити вік породи – 1,97 мільярда років. Це на цілий мільярд років менше, аніж у будь-якого іншого вивченого зразка місячної базальтової лави.

Відкриття дуже спантеличило вчених. Річ у тому, що у минулому поверхня Місяця дійсно була всіяна активними вулканами та вкрита океанами магми – саме так сформувалися темні “плями” на її поверхні, відомі як місячні моря. Проте науковці вважають, що вся активність на Місяці згасла приблизно 3 мільярди років тому: до того часу температура вже впала нижче за мінімальний необхідний рівень.
Ми вважали, що через свій розмір Місяць став геологічно мертвим практично відразу після свого виникнення. Молодий зразок суперечить цьому, й нам, скоріш за все, доведеться змінити свій погляд на супутник – можливо, вельми кардинально.
Александр Немчин, співавтор статті, професор геології в Університеті Кьортина у Перті, Австралія
Природа таємничого джерела тепла, що підтримував існування лави на поверхні Місяця два мільярди років тому, ще не відома. Раніше висувалося припущення про високу концентрацію тепловидільних елементів у мантії та породах супутника (у тому числі радіоактивних ізотопів). Проте команда не знайшла істотної різниці у цих показниках між новими зразками та тими, що були здобуті у ході місячних програм 20-го сторіччя. Іншим поясненням є приливне нагрівання – процес нагрівання надр через їхню деформацію під дією приливних сил. Остання ж гіпотеза – низька температура плавлення мантії Місяці внаслідок унікального складу.
Команда досі веде роботу над зразками, щоб пролити світло на цю таємницю. Поглиблене розуміння геологічних процесів спростить нам дослідження інших планет, зразків ґрунту яких ми ще не маємо – наприклад, Марсу, Венери та Меркурія. Це навіть зможе допомогти у пошуку позаземного життя, адже вулканічна активність грає ключову роль у формуванні атмосфер та океанів.
Не видел этот пост, но мысли пошли в том же направлении.
Как бы у второй экономики пупок не развязался от всех этих многочисленных гонок. Бум будет громкий, почище…
У меня есть серьйозные сомненья в способности Китая сделать это быстро, особенно что касается массового (на один…
У Китая очень обширные планы: 1. Усовершенствование существующей ракеты 2. Создание массового производства ракет 3. Создание массового…
> При удешевлении подъёма на орбиту стартовые затраты будут не “О ужас!, О ужас!!!”, а просто “ужас”…
>Непонятно, чем одноразовые ракеты выгодны для мегаконстеляций Они выгодны тем, что они есть. >Вывод: китайцы пока не…
Это как бы и ответ на то, что Китай вот-вот обгонит США и Маска, что всем капец…
Проигравший отливает в граните строку "Вот когда будут запускать сто раз в год - тогда и поговорим".
Непонятно, чем одноразовые ракеты выгодны для мегаконстеляций. Вывод: китайцы пока не получили чертежей Фалькона 9.
> The South China Morning Post last week reported progress on pulse production and assembly facilities near…
> Какие призы будут? Проигравший съедает шляпу ))
Сначала надо натренировать AI. Данные полученные от людей, участвующих в таких проектах используют для тренировки, и в…
Ну, я считайте, что уже сделал. Куда записывать? Какие призы будут? В конце года, кто не угадал…
В том-то и смысл предложения, надо лавочку открывать пока сохраняется интерес. А то будет как с выборами…
Думаю, что не дотянут до 100. Во-первых много пусков Драконов и ФХ. 39А будет сильно простаивать, а…
Мерзкие зелёные бумажки.
Есть другая статья о как раз финансах и морозе на 2 года. Да, вы правильно уточнили -…
Не пора ли уже заключать ставки на 100 запусков в этом году. Еще чуть-чуть и поздно будет.
Я отмечаю как все чаще астрономы аутсорсят такого рода проекты. Но большинстве случаев полученные данные скармливают AI.
Это кто никак не умрет, Путин? Упомянутые мной персонажи таки уже...
Так эта статья как раз и говорит о том что НАСА не жалеет денег на Лунную программу...в…
>НАСА планирует в ближайшем будущем высадку на Луну… естественно под это дело будут консолидировать финансирования. Естественно должно…
>Придет ли капут доллару и даже самой Америке знают только Жириновский с Кобзоном. Лет 50 всё никак…
> On Oct. 30, 2018, its fuel tanks depleted, the spacecraft was officially retired. Now, astronomers at…
НАСА планирует в ближайшем будущем высадку на Луну... естественно под это дело будут консолидировать финансирования. Все таки…