Передбачити майбутнє: як побачити одну наднову чотири рази?
Пророкування — справа непроста, тим паче коли йдеться про астрономію. І все ж таки деякі події науковці навчилися прогнозувати вельми точно: наприклад, сонячні та місячні затемнення, прольоти комет тощо. Віднедавна до цього переліку входить подія набагато більших масштабів: у 2037 році ми зможемо побачити вибух наднової. Вчетверте.

Credit: Обробка зображення: Joseph DePasquale (STScI)
Перші три зображення наднової під назвою Requiem знайшли в архівах Космічного телескопа Габбла за 2016 рік. Надпотужна гравітація скупчення (кластера) галактик, що знаходиться між нами та зіркою, переломлює світло від вибуху, створюючи декілько видозмінених “проєкцій” — це явище називають гравітаційним лінзуванням. Три маленькі цятки на фотографії відрізняються кольором та яскравістю, бо кожна з них є відголосом іншої стадії вибуху.
“Це нове відкриття – третій приклад багаторазово відбиваної наднової, що для нього ми можемо прорахувати затримку прибуття світла. — каже головний дослідник Стів Родні з Університету Південної Кароліни у Колумбії. — Цей – найвіддаленіший з усіх, отже очікувана затримка дуже велика: ми зможемо його спостерігати десь у 2037 році”.
Світлу з кластера, що має назву MACS J0138, було потрібно близько 4 мільярдів років, щоб дістатися Землі. Світло від Requiem, судячи з відстані до галактики, що в ній розташована зірка, йшло до нас аж 10 мільярдів років.
Свій прогноз астрономи склали на основі комп’ютерних моделей скупчення, що описують шлях світла через лабіринт із темної матерії всередині нього. Кожна з цяток на зображенні є світлом, що пройшло одним з багатьох можливих шляхів у цьому лабіринті. Почасти, саме через різну довжину маршрутів, а отже, різний час, необхідний для подорожі до Землі, ми водночас бачили три різних моменти вибуху наднової.
Причиною запізнення останнього пучка світла також є те, що він обрав найскладніший шлях — прямо через центр кластера, де густина темної матерії досягає свого піку. Колосальна гравітація викривлює його та не дає долетіти до Землі вчасно.
Першим дивовижний феномен помітив Ґейб Браммер, професор Інституту Нільса Бора Університету Копенгагена. Коли вчений передивлявся знімки віддалених галактик під “гравітаційною лупою”, він помітив на зображенні 2016 року три цятки — дві червоні та одну фіолетову — яких вже не було на фотографії, знятій у 2019.
Команда з Браммера, Родні та професора Ліонського університету Йогана Річарда дослідила зображення та склала мапу густини темної матерії у кластері, а також передбачила місця появи майбутніх лінзованих об’єктів. Вчені вважають, що наднова повернеться й у 2042 році, але її яскравість вже буде замалою для спостереження зірки.
Спостереження за ще одною появою Requiem надасть астрономам більше інформації про скупчення, крізь яке пройшло світло наднової та дозволить вдосконалити розроблені ними моделі об’єкту. Розуміння того, як у подібних кластерах розподілена темна матерія — ключ до розгадки тайни розширення Всесвіту.
“Такі довгі затримки є особливо цінними, бо їх можна точно виміряти – треба лише почекати декілька років, — каже Родні. — Це – цілком незалежний спосіб вимірення швидкості розширення Всесвіту. У майбутньому, коли ми матимемо доступ до більш широкої вибірки, ми зможемо дати ще точнішу оцінку”.
Із запуском Космічного телескопа Ненсі Ґрейс Роман та початком робіт в Обсерваторії Вери К. Рубін у найближчі 20 років виявлення лінзованих наднових ставатиме дедалі частішою подією: завдяки великому кутові огляду інструменти допоможуть вченим дослідити ще десятки подібних явищ.
Майбутні телескопи, на кшталт Телескопу Джеймса Вебба, також зможуть приєднатися до вивчення Requiem, спостерігаючи світло від майбутніх стадій вибуху зірки, що колись дістанеться нас.
Роботу було опубліковано у журналі Nature Astronomy під назвою “A gravitationally lensed supernova with an observable two-decade time delay”.
Джерело: NASA
> The satellite, built by Dragonfly Aerospace of South Africa, also served as the first on-orbit propulsion…
К роверу его не подпускают. Вдруг чего удумает, больше нет никого. ))) Я детям, затем внуку делал…
А кто сказал, что при вращении панель будет включена ))) При старте, отключается, винты раскручиваясь вообще могут…
Будет ли критика? Я сильно сомневаюсь.
Самостоятельно оцените какой уровень TRL имеет предлагаемая схема, а потом сравним наши оценки
>Нужны данные: >Стоимость оборудования? Это как раз не важно совсем, а особенно по сравнению со стоимостью доставки.…
Попытаются. Но вряд-ли получится быть первыми. На Луне они точно первыми не будут. Даже не будут "первыми…
>Как сказал Черчиль: “Американцы всегда поступят в итоге правильно, но только сначала сделав все неправильные шаги” Вот,…
>Вот как раз эта “некоммерчность” NASA и поможет Китаю догнать и перегнать Америку в космосе… Некоммерческость NASA…
>Это как в наших краях почти полностью был упущен момент с пейджерами Хм, я не меньше года…
Оторвутся как минимум =) Из-за разряженной атмосферы там очень очень высокая скорость оборотов. Лопасти должны быть максимально…
>Я надеялся что хоть один аппарат Возможно я слишком космополит, но нет таких мыслей, и все эти…
Анатоль Абрагам в своей книге "Время вспять, или физик, физик, где ты был" писал как ему, перспективному…
>Мы не ругаем Америку, мы на её стороне Я на стороне страны, в которой живу и с…
Це додаткові елементи в електричній схемі, які повинні передати струм з лопасті яка обертається до контроллера АКБ,…
Спасибо!
https://techno.nv.ua/popscience/vnezemnaya-zhizn-v-nasa-rasskazali-mozhet-li-byt-zhizn-na-sputnike-yupitera-50096200.html > У NASA заявили, що Європа — чудове місце для життя. Європа — це супутник Юпітера. Вчені…
> The company announced May 31 that it had powered up the spaceplane in its assembly facility…
Надеемся, надеемся... Вашими бы устами мёд пить!
Всякие эколухи, продажные профсоюзы, “коренные народы” и прочая толерастия Во-первых, это не НАСА, во вторых – это…
Тоже думаю что так. Не верю что у Син Зипина нет "отложенных для себя бабок"....
Ну, тут разный, так сказть, антураж. У советских разработчиков и лабаратории были обшарпаннее и сортиры мочёй воняли,…
Китай, как это делал и бывший СССР, пытается везде "сорвать верхушку". Довольно-таки коряво, но первыми сядут на…
Неплохо бы... Но, боюсь, что Америка сделает это когда будет слишком поздно. Как и сейчас. Начали "закрывать"…
>И правильно что нет. Очень правильно. Пустая трата денег. Зачем запускать ещё несколько? Если бы НАСА не…