ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Super Heavy як личинка орбітального Super Store

1

Шановний пан klod_ua опублікував посилання на «Концепт орбитального танкера на базе системы Starship», який отримав стримане схвалення від Маска. Я дуже втішений тим, що нарешті тема створення орбітального складу пального починає порушуватися хоча б в концептах ентузіастів і на це реагує Маск.

Розбирати та оцінювати сам згаданий концепт не бачу великого сенсу, бо концептуального в ньому бачу лише форму складського модуля, що до біса нагадує жерстяну бляшанку з-під Coca-Cola. Принаймні, я не побачив там чогось, що було б яскравою концептуальною родзинкою. Дивіться самі

Це посилання не просто порадувало мене, але й надало поштовх до низки роздумів, що вилилися у формулювання простого запитання:

Чи буде здатний бустер Super Heavy самостійно досягти Першої космічної і вийти хоча б на ННО?

Ви спитаєте — “А навіщо взагалі тягти бустер на орбіту?”, і я відповім.

Припустимо, що у нас є цілком справний бустер SH, який впритул наблизився до моменту свого життя, за яким наступає пенсія, тобто утилізація. А тепер уявимо, що ми знімемо з цього бустера всі аеродинамічні елементи і посадкові опори разом з усією супутньою масою агрегатів і систем. Потім начепимо на макітру бустера “шапочку з фольги” і заллємо під горло компонентами палива.

А потім запустимо на орбіту.

Якщо нам це вдасться, ми отримаємо на ННО гігантський склад пального за один рейс. Бустер-пенсіонер не піде під ніж, а отримає шанс почати життя спочатку, уже в новій іпостасі.

Якщо нам це вдасться, ми отримаємо гігантський склад запчастин на орбіті, адже більшість Рапторів і систем їх життєзабезпечення будуть ще живими і придатними для повторного використання. Якщо якийсь пасажирський чи вантажний Старшіп, перед поверненням на Землю втратить власні двигуни, він може просто прийти на Склад і викусити все необхідне для польового ремонту.

Якщо нам це вдасться двічі, ми отримаємо ще один гігантський склад пального , але не для пари метан-кисень, а для пари водень-кисень. Для продажу вроздріб і початку комерційної діяльності задля окупності проектів.

Якщо нам це вдасться тричі, ми отримаємо гігантську орбітальну станцію, що за герметичним об’ємом буде більшою за 3(Три!) нинішніх МКС (ISS)/

Чи буде здатний бустер Super Heavy самостійно досягти Першої космічної і вийти хоча б на ННО?
Масштабне порівняння бустера Super Heavy з МКС

Четвертий відпрацьований бустер Super Heavy може переродитися в гігантський енергетично-електролізний комплекс.

П’ятий і Шостий можуть стати Ремонтною Базою навколоземного добра і Вторчорметом відповідно.

В Сьомий можна буде туристів возити. Душ на триста готельчик точно можна буде обладнати

В Восьмий, Дев’ятий, Десятий… самі помрійте.

А потім їх усіх і в «карусель» можна скласти, і закрутити.

Гадаю, ідея такого концепту нетривіального поводження з відпрацьованими бустерами, вам вже ясна. Лишається єдине питання — чи здатен бустер самостійно дістатися орбіти?

P.S.
Так, я пам’ятаю, що в бустері всі двигуни атмосферні.

Довідково

Дійсно, орбітальний склад пального — головний інфраструктурний елемент, без якого масовані польоти на Марс виглядають дуже проблематично. Ми вже якось обговорювали тут подібні штуки, і я навіть кілька монографій присвятив цій темі. Для тих, хто доєднався до нашого клубу нещодавно, позначу відправну точку «Гексагон — це як Пентагон, але ні»

Оновлено 13 вересня 2021р.

Дещо провокативна стаття Starship и «проклятие» Циолковского нанесла відчутного удару по моїй ліні і я вирішив доповнити ці роздуми розрахунком

Якщо ми залляємо бустер під зав’язку метаном та киснем, згідно з класичною формулою К.Ціолковського швидкість бустера на момент вигоряння пального буде…

Ось формула Ціолковського:

V = I * ln (M / m)

де:

  • V – Кінцева швидкість ракети
  • I – Питомий імпульс двигуна: 3,4 км/с (питомий імпульс для пари метан/кисень)
  • M – Початкова маса ракети з паливом: 3810 тонн (180 сухий бустер, 3300 – маса палива в баках прискорювача Super Heavy, 330 – маса палива, яка зазвичай мала б використовуватися для його повернення до місця старту (10%))
  • m – Кінцева маса ракети без палива: 180 (сухий бустер)

V = 3,4 * ln (3810/180) = 10,378 км/с

Отже, бустер не просто здатний вивести самого себе на ННО, він ще матиме відчутний залишок пального, який зможе самостійно витратити на певні орбітальні еволюції. Або ж може нести додаткове обладнання, яке дозволить швидко його перетворити на орбітальну, деФакто, станцію.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

30

Це користувацький матеріал, який було написано учасником спільноти, що не входить до складу редакції чи адміністрації. Підтримуючи авторів оцінками, ви допомагаєте нашій спільноті розвиватися.

Увійдіть, щоб читати ще 182 коментаря, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Успішний Ерролович
Вечность назад

> Лишається єдине питання — чи здатен бустер самостійно дістатися орбіти? Super heavy: https://ru.m.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Starship топливо 3300 т, сухая масса 180 т, уи 330 с (sea level) dV ~ 9600 м/с https://en.m.wikipedia.org/wiki/Delta-v_budget > To reach the initial low Earth orbit of the International Space Station of 300 km (now 400 km), the delta-v is over six times higher, about 9.4 km/s. (первая космическая + гравитационные, аэродинамические, управляющие и т.п. потери) Грубая оценка показывает, что Super heavy может выйти на НОО.

Якісний Спок
Вечность назад

Так в букстері ж стінки занадто тонкі. Потрібна теплоізоляція. Це якщо обшити пенопластом та поштукатурити, то може й буде діло...

Фальшивий Пітер Снепбек
Вечность назад

Откуда берется это жгучее желание применять вещи не по назначению? Какой-то совершенно сельский подход применения всякой ржавой железяки в быту, если не сгодится, то хоть в сарае пусть лежит :) Утилизировать бустер на земле - гораздо более правильнее, чем пулять его на орбиту. Во-первых, бустер прилетит туда пустой, во-вторых, как вы собираетесь длительное время хранить в нём криогенное топливо, хоть кислород, хоть водород, хоть метан, хоть керосин? В-третьих, "выкусить" нужные детали-это типа разобрать в открытом космосе корабль без приспособлений и т.д? Ну бред же! В-четвёртых, какой отель или ремонтная база, если он не оборудован никак? В-пятых, после такого оглушительного успеха переименуем ваш Брыль-склад в нью-МКС, а МКС в старый Брыль-склад и проведём шахматный матч с венерианцами :)

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.