Super Heavy як личинка орбітального Super Store
Шановний пан klod_ua опублікував посилання на «Концепт орбитального танкера на базе системы Starship», який отримав стримане схвалення від Маска. Я дуже втішений тим, що нарешті тема створення орбітального складу пального починає порушуватися хоча б в концептах ентузіастів і на це реагує Маск.
Розбирати та оцінювати сам згаданий концепт не бачу великого сенсу, бо концептуального в ньому бачу лише форму складського модуля, що до біса нагадує жерстяну бляшанку з-під Coca-Cola. Принаймні, я не побачив там чогось, що було б яскравою концептуальною родзинкою. Дивіться самі
Це посилання не просто порадувало мене, але й надало поштовх до низки роздумів, що вилилися у формулювання простого запитання:
Чи буде здатний бустер Super Heavy самостійно досягти Першої космічної і вийти хоча б на ННО?
Ви спитаєте — “А навіщо взагалі тягти бустер на орбіту?”, і я відповім.
Припустимо, що у нас є цілком справний бустер SH, який впритул наблизився до моменту свого життя, за яким наступає пенсія, тобто утилізація. А тепер уявимо, що ми знімемо з цього бустера всі аеродинамічні елементи і посадкові опори разом з усією супутньою масою агрегатів і систем. Потім начепимо на макітру бустера “шапочку з фольги” і заллємо під горло компонентами палива.
А потім запустимо на орбіту.
Якщо нам це вдасться, ми отримаємо на ННО гігантський склад пального за один рейс. Бустер-пенсіонер не піде під ніж, а отримає шанс почати життя спочатку, уже в новій іпостасі.
Якщо нам це вдасться, ми отримаємо гігантський склад запчастин на орбіті, адже більшість Рапторів і систем їх життєзабезпечення будуть ще живими і придатними для повторного використання. Якщо якийсь пасажирський чи вантажний Старшіп, перед поверненням на Землю втратить власні двигуни, він може просто прийти на Склад і викусити все необхідне для польового ремонту.
Якщо нам це вдасться двічі, ми отримаємо ще один гігантський склад пального , але не для пари метан-кисень, а для пари водень-кисень. Для продажу вроздріб і початку комерційної діяльності задля окупності проектів.
Якщо нам це вдасться тричі, ми отримаємо гігантську орбітальну станцію, що за герметичним об’ємом буде більшою за 3(Три!) нинішніх МКС (ISS)/

Четвертий відпрацьований бустер Super Heavy може переродитися в гігантський енергетично-електролізний комплекс.
П’ятий і Шостий можуть стати Ремонтною Базою навколоземного добра і Вторчорметом відповідно.
В Сьомий можна буде туристів возити. Душ на триста готельчик точно можна буде обладнати
В Восьмий, Дев’ятий, Десятий… самі помрійте.
А потім їх усіх і в «карусель» можна скласти, і закрутити.
Гадаю, ідея такого концепту нетривіального поводження з відпрацьованими бустерами, вам вже ясна. Лишається єдине питання — чи здатен бустер самостійно дістатися орбіти?
P.S.
Так, я пам’ятаю, що в бустері всі двигуни атмосферні.
Довідково
Дійсно, орбітальний склад пального — головний інфраструктурний елемент, без якого масовані польоти на Марс виглядають дуже проблематично. Ми вже якось обговорювали тут подібні штуки, і я навіть кілька монографій присвятив цій темі. Для тих, хто доєднався до нашого клубу нещодавно, позначу відправну точку «Гексагон — це як Пентагон, але ні»
Оновлено 13 вересня 2021р.
Дещо провокативна стаття Starship и «проклятие» Циолковского нанесла відчутного удару по моїй ліні і я вирішив доповнити ці роздуми розрахунком
Якщо ми залляємо бустер під зав’язку метаном та киснем, згідно з класичною формулою К.Ціолковського швидкість бустера на момент вигоряння пального буде…
Ось формула Ціолковського:
V = I * ln (M / m)
де:
- V – Кінцева швидкість ракети
- I – Питомий імпульс двигуна: 3,4 км/с (питомий імпульс для пари метан/кисень)
- M – Початкова маса ракети з паливом: 3810 тонн (180 сухий бустер, 3300 – маса палива в баках прискорювача Super Heavy, 330 – маса палива, яка зазвичай мала б використовуватися для його повернення до місця старту (10%))
- m – Кінцева маса ракети без палива: 180 (сухий бустер)
V = 3,4 * ln (3810/180) = 10,378 км/с
Отже, бустер не просто здатний вивести самого себе на ННО, він ще матиме відчутний залишок пального, який зможе самостійно витратити на певні орбітальні еволюції. Або ж може нести додаткове обладнання, яке дозволить швидко його перетворити на орбітальну, деФакто, станцію.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
По комерціалізації космосу хтось що писав? Особливо в аспекті українських реалій? Монструозні водневі ЖРД цікаво звісно, але…
Ставлю себе на місце дядечка Сема, згадую вкрай екстравагентну поведінку суб'єкта, особливо за останній рік, і з…
Так в оригинале. Вызвано это, вероятнее всего, тем, что A и B находятся очень близко друг к…
"Обычные объекты", "прозевали" ? )
Я про тройную систему написал потому, что в начале статьи она названа двойной системой
Вспомнилось как первые сигналы радио пульсара обозначили как сигналы от зелёных человечков. Если нет объяснения - спишем…
На самом деле, готовится несколько проектов полетов за пределы орбиты Плутона. Поэтому возможно овмещение задач. Специальной миссии…
> To work, the conceptual propulsion system requires two spacecraft – one that sets off for interstellar…
Мені взагалі дивно, що такий перспективний проект, що має серьйозний військовий потенціал британські збройні сили не заберуть…
Я десь читав, що у людства є ще десяток-два років, щоб спробувати наздогнати Оумуамуа й побачити, що…
DC пуски оцениваются в 500 лямов. Это дорогая вундервафля, 1 полёт в год, не более, для МКС.…
Это и ваше мнение? Тогда беру назад слова про баню. ;-) К слову, спасибо за перевод.
А мне вспомнился сумасшедший лодочник,помешавший пуску Relativity.
Никаких других объяснений нет.
> Поскольку природа не создает легких парусов, в последующих статьях и в моей книге «Внеземной» я предположил, что Оумуамуа, возможно, был…
Цікава стаття, в якій підіймається дуже важливе питанная - спроможність існуючої інфраструктури підтримувати цей шалений темп пусків,…
До окончания сертификации DC не стоит ожидать снижения цен. Там и гибкость для места посадки и возращаемый…
Спасибо, я им постоянно пользуюсь.
В цене там ещё увеличение объема, автоматическая стыковка, быстрая загрузка перед стартом (за сутки до пуска можно…
Яка несподівана новина :) Ніколи такого не було :)
Пасиб, 2018й я даже не смотрел если честно. ЗЫ справедливости ради у дракош там в цене сидит…
https://oig.nasa.gov/docs/IG-18-016.pdf >Using current flight projections for CRS-2, SpaceX’s average price per kilogram increased by 50 percent compared…
Некоторое время назад сделал бота для отслеживания запусков и др. событий. https://t.me/RL365Bot Upcomig launches кнопка выводит список…
> The first flight of Boeing’s CST-100 Starliner commercial crew vehicle with astronauts on board, previously scheduled…
Супер!