Чому нам дійсно потрібен прискорювач частинок на Місяці?
Насправді, все не настільки божевільно, наскільки звучить.

У випуску Popular Mechanics за березень 1988 року, легендарний науковий фантаст, письменник, Айзек Азімов написав статтю, де він описував своє бачення того, як людство повернеться на Місяць.
У статті, Азімов уявляв 2028 рік. Люди, або лунатики жителі Місяця, як він їх називав, живуть та процвітають на нашому супутнику. Вони спорудили величезний радіотелескоп на зворотному боці Місяця, побудували дослідницькі станції, фабрики та оптичні обсерваторії. Все живиться від ядерної та сонячної енергії.
Азімов мріяв, що Місяць стане ідеальною науковою лабораторією, такою, що допоможе нам відкрити таємниці фізики елементарних частинок.
“Направлені у небеса, спеціальні детектори будуть аналізувати випромінювання астрофізичних об’єктів, а розташовані на поверхні Місяця прискорювачі заряджених частинок дадуть нам нове розуміння природи матерії.”
А.Азімов
Прискорювачі частинок використовують електричне поле для руху пучка заряджених частинок. Фізики використовують електромагніти для того, щоб направляти частинки як по прямій, так і по круговій ділянці.
Тепер, через тридцять два роки після першої ідеї Азімова, що він виклав на сторінках нашого журналу, фізик Микола Зайцев пояснює чому ж Місяць, насправді, є ідеальним місцем для прискорювача частинок.
Давайте розглянемо деякі переваги:
- Вакуум: На Землі фізикам доводиться створювати вакуум у середовищі, в якому будуть рухатися заряджені частинки, щоб на їхньому шляху не зустрілися інші молекули газу і мікроскопічні часточки пилу. В Місяця немає атмосфери, лише вакуум. Умови, які так тяжко вдається досягти вченим тут, на Землі, вже присутні у середовищі Місяця.
- Температура: Для того, щоб охолоджувати потужні магніти, які направляють заряджені частинки, прискорювачі повинні працювати при наднизьких температурах. Магніти необхідно охолоджувати кріогенними рідинами. Одні із найменших температур у Сонячній системі (а саме: -212 градусів по Цельсію) спостерігались у тіні місячних кратерів поблизу полюсів супутника.
- Синхронне обертання: Окрім цього, одна сторона Місяця завжди повернута до Землі. Це було б ключовим моментом для детекторів на Землі, які б розташовувались так, щоб перехоплювати потік нейтрино.
- Близькість: Ну, це найближчий до нас інший світ. Якщо ми збираємося коли-небудь розмістити прискорювач частинок на іншій планеті, то це повинен бути саме Місяць.
“Нейтрино та гравітаційні хвилі, а також інші екзотичні космічні прояви, буде набагато легше виявити та вивчити на Місяці, ніж на Землі,”
… це Азімов написав у 1988 році, ще до того, як більшість субатомних частинок були взагалі відкриті. Слідом за Азімовим, Зайцев припускає, що розробка та удосконалення прискорювача дозволить згенерувати нейтрино, які поширені у Всесвіті, але які жахливо складно виявити через їхню мізерну масу та нейтральний електричний заряд.
Зайцев також припускає, що прискорювач зможе направляти космічні промені (ворогів астронавтів та електричних систем) крізь атмосферу Землі до наземних приладів для їх вивчення.
“Направляючи їх на Землю ми зможемо краще вивчити фізику широких атмосферних злив (ШАЗ) та перевірити відповідні моделі, які є ключем до розуміння фізики космічних променів,” написав Зайцев. (Якщо це не сюжет фільму про Джеймса Бонда, тоді ми не знаємо чим ще, це може бути.)
Очевидним недоліком цих проектів є, звичайно, неймовірно висока їх вартість. Ми лише зараз, після 50-річного простою, робимо перші кроки для повернення на Місяць. А проекти наступних прискорювачів частинок, як завжди, відкладаються.
Інше занепокоєння Зайцева – це місяцетруси. Прискорювачі частинок неймовірно чутливі до зміщення. Поверхня Місяця вкрай сприйнятлива до струсів, тряски та хитавиці, спричинених зіткненнями із метеоритами, термічними циклами, а також приливними силами між Місяцем та Землею. Це складне середовище для точних інструментів.
Окрім того є радіація. Працівники на Місяці вже будуть вразливі до шкідливої космічної радіації, що йде на них. Але також вони будуть відкриті вторинній радіації, що йтиме під час експериментів.

Азімов був не один у своїх мріях побудувати позаземний прискорювач частинок. Лише рік потому, Національна лабораторія у Лос-Аламосі запустила експериментальний проект лінійного прискорювача BEAR. Це було перше вдале випробування низькоенергетичного лінійного прискорювача на орбіті.
Вчені вже досить давно мріяли про спорядження нашого найближчого сусіда різноманітними фантастичними технологіями. NASA, наразі, фінансує дослідження іншого проекту, про котрий згадував Азімов: радіотелескопу на Місяці.
Від перекл.
Тут, на Alpha Centauri, є декілька статей на тему радіотелескопів на Місяці. Залишу посилання на ті, що мені відомі:
История и будущее телескопов на Луне
NASA построит километровый телескоп на Луне?!
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
По комерціалізації космосу хтось що писав? Особливо в аспекті українських реалій? Монструозні водневі ЖРД цікаво звісно, але…
Ставлю себе на місце дядечка Сема, згадую вкрай екстравагентну поведінку суб'єкта, особливо за останній рік, і з…
Так в оригинале. Вызвано это, вероятнее всего, тем, что A и B находятся очень близко друг к…
"Обычные объекты", "прозевали" ? )
Я про тройную систему написал потому, что в начале статьи она названа двойной системой
Вспомнилось как первые сигналы радио пульсара обозначили как сигналы от зелёных человечков. Если нет объяснения - спишем…
На самом деле, готовится несколько проектов полетов за пределы орбиты Плутона. Поэтому возможно овмещение задач. Специальной миссии…
> To work, the conceptual propulsion system requires two spacecraft – one that sets off for interstellar…
Мені взагалі дивно, що такий перспективний проект, що має серьйозний військовий потенціал британські збройні сили не заберуть…
Я десь читав, що у людства є ще десяток-два років, щоб спробувати наздогнати Оумуамуа й побачити, що…
DC пуски оцениваются в 500 лямов. Это дорогая вундервафля, 1 полёт в год, не более, для МКС.…
Это и ваше мнение? Тогда беру назад слова про баню. ;-) К слову, спасибо за перевод.
А мне вспомнился сумасшедший лодочник,помешавший пуску Relativity.
Никаких других объяснений нет.
> Поскольку природа не создает легких парусов, в последующих статьях и в моей книге «Внеземной» я предположил, что Оумуамуа, возможно, был…
Цікава стаття, в якій підіймається дуже важливе питанная - спроможність існуючої інфраструктури підтримувати цей шалений темп пусків,…
До окончания сертификации DC не стоит ожидать снижения цен. Там и гибкость для места посадки и возращаемый…
Спасибо, я им постоянно пользуюсь.
В цене там ещё увеличение объема, автоматическая стыковка, быстрая загрузка перед стартом (за сутки до пуска можно…
Яка несподівана новина :) Ніколи такого не було :)
Пасиб, 2018й я даже не смотрел если честно. ЗЫ справедливости ради у дракош там в цене сидит…
https://oig.nasa.gov/docs/IG-18-016.pdf >Using current flight projections for CRS-2, SpaceX’s average price per kilogram increased by 50 percent compared…
Некоторое время назад сделал бота для отслеживания запусков и др. событий. https://t.me/RL365Bot Upcomig launches кнопка выводит список…
> The first flight of Boeing’s CST-100 Starliner commercial crew vehicle with astronauts on board, previously scheduled…
Супер!