ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Як написати хороший текст про космос

9

Продовжуємо вчитися.

Спочатку визначтеся з тим, що ви хочете написати: статтю, новину, коротку замітку, переклад, опублікувати відео або посилання, і т.д.
Стаття – це розгорнутий текст розміром кілька тисяч знаків (зазвичай від 4000 до 15 000), він передбачає дослідження вами кількох джерел (або використання лише власних думок), власний аналіз та синтез. Це складно, але й цікаво. Якихось жорстких вимог ми, звичайно, не ставимо, але просимо розмежовувати, наприклад, статтю про космос і статтю в офтопі.

Новина – це текст про подію, яка сталася зовсім нещодавно. Вона повинна бути короткою і відповідати на запитання “хто і що зробив (що сталося), де, коли, для чого, як”. Середня тривалість життя новини – одна-дві доби.

Замітка – короткий текст, в якому повідомляється який-небудь факт, подія або розглядається певне питання. Наприклад, вам спало на думку щось цікаве, ви це обдумали і хочете обговорит з іншими участиками.

Визначаємо категорію.

Тут все просто. Прямо в редакторі перелічено доступні для читачів та авторів рубрики.

Незабаром їх буде перекладено українською

У вас є можливість помістити матеріал відразу в дві рубрики, але ми рекомендуємо це робити, якщо дійсно формати/тем перетинаються. Тобто, наприклад, матеріал може одночасно бути в категоріях «SpaceX» і «Новини». Або «SpaceX» і «Статті». Але ось одночасно бути статтею і новиною матеріал навряд чи зможе.

Якщо в тексті багато відеороликів, але вони при цьому висвітлюють певну новину, сміливо кидайте пост в «Відео» і «Новини».

У більшості ж випадків для матеріалу підійде одна категорія. Якщо ваш пост жартівливий, ласкаво просимо в «Гумор». Якщо він не поміщається в рамки перерахованих рубрик, вам в «Офтоп».

Пам’ятайте, що головне в пості неформат і не рубрика. Головне – контент.

Загальні рекомендації для оформлення матеріалу

Головне в публікації – контент.

 1. Публікація повинна давати читачеві щось нове, збагачувати його знання. Дотримуйтесь тематику сайту: космонавтика, астрономія, астрофізика і все, що з ними пов’язано.
 2. Текст має бути:
  структурованим, не хаотичним;
  грамотним: обов’язково прочитайте свою публікацію мінімум двічі, перш ніж відправити її на сайт. Навіть досвідчені автори при такому вичитуванні знаходять у себе помилки і виправляють їх. Редакція не виправляє граматичні, логічні та інші помилки авторів.
 3. Мова публікації допускається будь-яка, аби ви нею добре володіли, і вона була представлена в Google Translator. Цей інструмент автоматичного перекладу доступний на сайті. Сумлінне ставлення до цього правила передбачає, що ви не будете робити публікації на екзотичних для місць проживання основної аудиторії сайту мовах тільки тому, що ви ці мови вивчили. Таким чином, якщо ви обираєте, публікувати російською / українською / англійською – або ж на суахілі, рекомендуємо вибрати один з перших трьох. А якщо суахілі ваша рідна – пишіть на ній, звичайно.
 4. Ілюстрації і відеоролики є частиною контенту.

Вони мають:

 • бути однозначно зрозумілими, безпосередньо стосуватися теми публікації;
 • бути достатньої якості для зручного перегляду на більшості читацьких пристроїв, включаючи текст і дрібні деталі зображень;
 • супроводжуватися пояснювальним підписом знизу;
 • не порушувати авторські права власників.

Друге за важливістю в публікації – заголовок. Від заголовка залежить, скільки людей відкриють посилання на ваш текст.

 • Заголовок має бути:
 • коротким (менше 85 знаків);
 • інформативним (повідомляти, про що саме ваша публікація);
 • дієслівним (містити дію). Тема «Новий прототип РН витримав тест на тиск, після чого вибухнув» краще, ніж «Тест нового прототипу РН»;
 • таким, що інтригує (необхідно зацікавити читача, щоб він відкрив статтю і дізнався для себе щось нове)
 • однозначно зрозумілим, що не допускає різних трактувань;
 • не клікбейтним. Щоб отримати дозвіл редакції на такий заголовок, візьміть простий радянський …

Третє за важливістю правило цікавою публікації – написати гарний анонс (лід, уривок). Це – текст на початку публікації, який буде видно на головній сторінці. Анонс повинен бути коротким (не більше 500 знаків). Він є свого роду резюме, в ньому ви розкриваєте тему вашого тексту, при цьому писати висновок зовсім необов’язково, щоб не вбити інтригу – якщо висновок не очевидний. Основний текст публікації повинен бути зрозумілий читачеві і без анонса.

Можна написати і повністю окремий анонс. Для цього в редакторі існує поле «уривок»:

Цитати краще розміщувати у відповідному тезі в редакторі.

Так вони виглядають набагато красивіше

Спойлери можна також ховати під спойлер. У редакторі є списки, таблиці, заголовки і підзаголовки, можливість виділяти текст шрифтом і кольором – всім цим варто користуватися, але з розумом і без надмірностей.

Твіти, відео з YouTube / Vimeo, деякі записи будуть вбудовані прямо в пост, якщо в новому блоці ви просто вставите посилання на них:

Такий автоматично перетвориться в потрібний формат. Зручно ж!
Якщо в публікацію вставлені зображення, контент, що був створений не вами, правильним буде вказати автора або хоча б джерело, звідки картинка була взята. Ми вказуємо джерело позначкою «Credit», як на фото нижче. В ідеалі там же можна залишити посилання на місце, де ви знайшли зображення.

Image
Falcon 9 на стартовому столі. Credit: SpaceX
 • В публікаціях бажано уникати канцеляризмів – їх складно сприймати і вони перевантажують текст. «По завершенні читання» можна замінити на «після читання», а замість «здійснив зліт» – «злетів».
 • Речення не повинні бути дуже короткими. Наприклад: «Після цього ракета вибухнула» – краще написати докладніше. Але й складнопідрядні речення з безліччю частин також не варто складати. Це ускладнює сприйняття тексту.
 • Структура статті може бути довільною, але зазвичай на початку матеріалу наводять бекграунд, після якого йде головна думка статті – підтверджена фактами, цитатами, посиланнями, або вашими власними висновками. Потім можна надати додаткові деталі і завершити все висновком: одним-двома абзацами, які пояснять, про що і для чого ви взагалі написали цей матеріал.
 • Новину варто писати за принципом «перевернутої піраміди» – тобто від головної нової інформації, якої найчастіше небагато (основа піраміди), до другорядних деталей, яких зазвичай більше (середина піраміди), і бекграунду (вершина піраміди).
 • Якщо ви вказуєте пов’язані факти або події, бажано дотримуватися хронології і логіки розповіді.
 • У новинних замітках бажано не публікувати власні суб’єктивні висновки та аналітику. Якщо хочеться порозмірковувати, краще доповнити матеріал і опублікувати його в «статтях» або «офтоп». Підійдуть і «колонки».
 • Якщо мова йде про космічний апарат, місію або ракету, яка готується до запуску, наприкінці матеріалу прийнято вказувати заплановані терміни, власне, запуску.
 • Якщо в публікації використовуються терміни і абревіатури, які можуть не бути очевидними (а нас читають люди з різними інтересами і залученістю в тему) – було б непогано їх пояснити. Наприклад, в першому реченні, де зустрічається «SLS», розписати, що це за звір такий, або просто дати розшифровку абревіатури.
 • До речі, ми ніколи не пишемо «НАСА» – ця кирилізації абревіатури є некоректною. Американське космічне агентство прийнято називати NASA, просимо вас робити так само. ESA (Європейське космічне агентство) можна називати як ESA, так і ЄКА. Але якщо в тому ж тексті є NASA, то краще латинська абревіатура.
 • Не публікуйте беззмістовні тексти типу «Мені прийшло в голову, що Всесвіт не є нескінченним, адже від його початку пройшла скінченна кількість часу. Що ви думаєте з цього приводу?».

Важливо

У правій колонці, в налаштуванні «Документ», виберіть правильну категорію для публікації.

Додати лід – він знаходиться в полі «написати уривок (необов’язково)». Уривок повинен бути невеликим, він буде відображений в новинній стрічці або на головній сторінці біля зображення запису. Якщо ви не вкажете цього уривку, туди будуть розміщені перші речення з тексту матеріалу.

Додати зображення запису. Воно не повинно бути дуже маленьким. І має бути релевантним тому, про що текст. Дуже небажано використовувати колажі і картинки з нанесеним поверх текстом. Звичайна фотографія або малюнок виглядають в стрічці і соціальних мережах куди краще.

Ну і ще одна важлива річ: не забувайте зберігати зміни в пості, щоб в разі раптового відключення електроенергії не втратити свою роботу даремно. А перед публікацією вичитати текст, перевірити наявність помилок і одруківок. Адже, повторюся, головне – це контент.

А ось сам контент може бути вашим оригінальним, бути компіляцією з декількох джерел, або повністю перекладеним матеріалом.

Якщо публікація є перекладом

Очевидно, у такому випадку завжди має бути посилання на джерело. Або на джерела, якщо їх декілька.

ВАЖЛИВО: Джерелом є оригінальна, найперша публікація, а не її репости у соцмережах чи ЗМІ.

Зазвичай ми робимо це в самому кінці матеріалу. Якщо ви дописуєте щось від себе, слід брати такі доповнення в дужки і підписувати: «примітка перекладача». Або «прим. пер.»

При роботі над матеріалом бажано не користуватися онлайн-перекладачами, закидуючи туди повний текст і переносячи результат в наш редактор. Навіть якщо ви хочете скористатися допомогою Google Translate, краще переписувати отриманий переклад вручну: це допоможе уникнути помилок і неточностей.

Так виглядає замітка сайту Spacenews. Багато перекладів на нашому сайті беруться користувачами звідти.

Часто замітки новинних агентств починаються з вказівки місця, звідки вони були написані (наприклад, ВАШИНГТОН. Або Куру). Цю деталь в перекладі можна упускати.

Також буде краще, якщо ви пропустите «підвал» прес-релізів, в якому зазвичай перераховані автори матеріалу і правок до нього, а також контактна інформація. Нашим читачам цей текст не потрібен, а якщо потрібен – його завжди можна знайти в першоджерелі.

Пам’ятайте, що хороший переклад не обов’язково є дослівним. Ви цілком вільні перефразувати щось, що при перенесенні на вашу мову звучить кривувато. Якщо вам хочеться здобрити текст великою кількістю своїх зауважень і доповнень, краще оформляти їх окремими абзацами і якось відзначати. А про те, що текст багато в чому доповнений, бажано повідомити на самому його початку.

Ось в цілому і всі поради стосовно оформлення тексту-перекладу.

Якщо ваш текст оригінальний

Зв’язно і зрозуміло формулюйте думки, не перевантажуйте їх деталями

 • Не забувайте про джерела, з яких берете інформацію
 • Перечитуючи текст перед публікацією, подумайте: було б вам самому / самій цікаво його читати? Якщо ні – переписуйте!
 • Хочу нагадати, що автори трьох найкращих (на думку редакції) оригінальних текстів місяця отримують від нашої команди невелику грошову винагороду.
Саллі Райд, перша американка на орбіті (1951—2012)

Ось в цілому і все, що вам слід знати перед публікацією текстів про космос на сайті Альфа Центавра. Ми дуже вдячні всім авторам, які публікують тут свої праці, свої блоги, жарти, фотозвіти та переклади.
І ще більше вдячні тим, хто робить це якісно і приємно для очей.

Давайте тішити один одного цікавими текстами і ставати ближчими до зір.

Команда Alpha Centauri.

37
Увійдіть, щоб читати ще 37 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Неймовірний Іншопланетянин
Вечность назад

До речі, помітив, що дехто з авторів, навіть корифеїв, нехтують цією настановою: "Добавить лид — он находится в поле «написать отрывок (необязательно)». Отрывок должен быть небольшим, он будет выведен в ленту новостей или на главную страницу рядом с изображением записи. Если вы не укажете этот отрывок, туда будут помещены первые предложения из текста материала." В результаті стрічка матеріалів на АЦ інколи виглядає як нагромадження якихось клаптиків тексту та гіперпосилань. Треба з батьками на пєдсов'єт

Нервна Лілу
Вечность назад

Забавно в закладках смотрится давность написания статьи ;) https://i.ibb.co/zPmsgbS/51-years-ago.jpg

Весела Аліса Селезньова
Вечность назад

А можна самому перекласти свій пост на іншу мову? Не певен що розумію як це (технічно) робиться.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.