Габл виявив зірку, яка пережила вибух наднової
Наднові – кінцевий етап еволюції деяких зірок. Найчастіше подібна доля чекає на зорі спектрального класу В — короткоживучі гарячі (з температурою поверхні 10-30 тис. 0К) світила з масою, що перевищує сонячну в 3-40 і більше разів.

Наднова характеризується майже миттєвим яскравим спалахом, при якому світність зірки підвищується на 4-8 порядків (10 000 – 100 000 000 разів, на 10-20 зоряних величин) з подальшим порівняно повільним згасанням.
При цьому в навколишній простір викидається величезна кількість речовини, що буквально змітає все на своєму шляху. Крім того, завдяки багаторазовому зростанню блиску наднові, нехай і рідко, можуть спалахувати на земному небі яскравими об’єктами, іноді видимими навіть у денний час, чому є кілька історичних свідчень.
Викинута і розпорошена внаслідок вибуху речовина найчастіше згодом утворює туманність. Залишки зоряної матерії, зосереджені під впливом гравітаційних сил, найчастіше формують компактний об’єкт — пульсар, нейтронну зірку чи чорну діру.
Найчастіше основним елементом, присутнім у хмарі, утвореній після спалаху, є водень – елемент, що переважає у зовнішній оболонці зірки-попередника наднової.
Проте зовсім недавно астрономи звернули увагу на об’єкт 2013ge, наднову, що спалахнула в галактиці NGC 3287, видимій для нас у сузір’ї Лева на відстані майже 15 мегапарсек від Землі. Характерною особливістю цієї події був аномально малий вміст водню у спектрі випромінювання.
Подальші спостереження та дослідження, що проводилися за допомогою телескопа Габл, показали, що наднова, що спалахнула, є компонентом подвійної зоряної системи, а відсутність водню в слідах спалаху – наслідком того, що він був поглинений зіркою-компаньйоном, що пережила вибух «сусідки».
Вчені і раніше припускали, що масивні зірки найчастіше не самотні, а є компонентами кратних гравітаційно пов’язаних систем, і нове дослідження, проведене вченими Наукового інституту космічного телескопа в Балтіморі, підтвердило цю гіпотезу. Як показало комп’ютерне моделювання, за час, що передує вибуху, зірка-компаньйон поступово поглинула водневу оболонку 2013ge, що і спричинило такий невластивий характер спектру спалаху.
Отримані дані дають можливість астрономам по-новому поглянути на еволюцію зір. Насамперед, вони дозволяють припустити, що зірки-компаньйони наднових — звичайне явище у Всесвіті. Крім того, процеси, що передують спалаху і ведуть до перенесення маси між зірками, швидше за все, впливають не тільки на зірку – попередника наднової, а й на її компаньйона. Швидше за все, вони роблять більш ймовірним і його спалах у вигляді наднової. Що, своєю чергою, дає нам потенційно дуже цікаві об’єкти для спостереження залишків наднових: парні нейтронні зорі.
Як відомо, парні нейтронні зорі через деякий час часто зазнають злиття з утворенням чорної діри. Це викликає утворення гравітаційних хвиль – «брижів» в самому фундаментальному і, вважалося, непорушному просторі-часі.
Вперше гравітаційні хвилі виявили за допомогою Лазерного інтерферометра Гравітаційно-хвильової обсерваторії (LIGO). Їхнє виявлення було блискучим підтвердженням передбачення Альберта Ейншейтна, зробленого майже сто років тому, і послужило потужним поштовхом до поглиблення нашого розуміння законів світобудови.
Нове дослідження, своєю чергою, послужить матеріалом для нових теорій і гіпотез, що дозволяють крок за кроком розширювати наші знання Всесвіту.
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…
Это да, читал мнения известных астрономов о старшипе и открывающихся в связи с этим возможностях - все…
Мое не профессиональное мнение, там дело не столько в сегментах сколько в системах развертывания и калибровки. Грубо…
Не очень хорошая аналогия. Тот же Джеймс Уэбб разрабатывался в первую очередь с учетом возможностей носителя и…
В отличие от первого выстрела, второй по моему мнению лег гораздо ближе к цели. И, если отбросить…
Свежий обзор про Ingenuity. В больших подробностях описаны трудности с которыми столкнулся вертолетик, однако все обрывается на…
Есть плюсы в социалке, но болванить всех под неё - это зло. Да, маятник качнулся в одну…
Для этого нужно штуки хотя бы три плиток и эта белая изолирующая ткань, которая под ними, т.к.…
Доставке спутников НОО и ГОО Луны или Земли? Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам…
Было бы неплохо под плитку положить градусник. И проследить за повышением со секундомером. Составить график роста температуры…
Тут, конечно, не помешает отметить что газовая горелка даёт 1500-1800 градусов; при входе в атмосферу может быть…
Скорее всего, да. In his analysis, Metzger examines a cislunar economy of companies that operate geostationary satellites…