Нарешті отримано найдетальніші знімки околиць чорної діри в центрі нашої Галактики!
Вченими з Європейської Південної обсерваторії отримано найточніші на сьогодні світлини області навколо Стрільця А*, надмасивної чорної діри в центрі нашої Галактики, а також найточніше значення цього загадкового об’єкта. Свої результати група вчених виклала у двох статтях, що публікуються сьогодні, 14 грудня, у журналі Astronomy & Astrophysics.
Ми хочемо дізнатися більше про чорну діру в центрі Чумацького Шляху – об’єкт Стрілець A*. Яка її точна маса? Чи обертається вона? Чи поводяться зірки в її околиці точно так, як передбачає загальна теорія відносності Ейнштейна? Найкращий спосіб відповісти на ці питання – відстежувати орбітальний рух зірок у близькому сусідстві з надмасивною чорною дірою.
Райнхард Ґенцель, директор Інституту позаземної фізики Макса Планка (MPE) у Ґархінґу, Німеччина, головний автор праць.
У ході останніх спостережень, що проводилися з березня по липень 2021, команда зосередилася на точних вимірах руху зірок, що зближувалися з чорною дірою – у тому числі зірки S29, що наближалася до неї на рекордно близьку відстань наприкінці травня 2021-го. Остання з величезною швидкістю 8740 кілометрів на секунду пройшла всього за 13 мільярдів кілометрів від Стрільця A* – нічого подібного вчені ще не бачили.

Отримані дані дозволили виміряти параметри гравітаційного поля найближчої до Землі надмасивної чорної діри: спостереження показали, що зірки обертаються навколо неї в точній відповідності до прогнозів загальної теорії відносности для тіла масою 4,3 мільйона сонячних. Також вдалося уточнити й відстань до об’єкта – 27 000 світлових років.
Виконаними вимірюваннями та отриманими зображеннями група зобов’язана унікальному приймачеві GRAVITY, розробленому спеціально для розташованого у Чилі Дуже Великого Телескопа Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO). GRAVITY об’єднує світло, зібране всіма чотирма телескопами комплексу, за допомогою техніки інтерферометрії – результатом стають зображення у 20 разів чіткіші, ніж ті, що їх дають телескопи VLT поодинці.
Крім цього, для виявлення та відстеження зірок, що обертаються навколо чорної діри, команда застосувала метод машинного навчання, що має назву теорії інформаційного поля. Астрономи побудували модель того, як можуть виглядати реальні джерела світла, промоделювали їхнє можливе відображення детектором GRAVITY і порівняли отримані симуляції з реальними спостереженнями. Іншими джерелами даних були виміри, виконані в Обсерваторії Кека, а також в обсерваторії Джеміні в США.
До кінця цього десятиліття приймач GRAVITY буде замінено на свою вдосконалену модифікацію GRAVITY+. Новий детектор так само буде встановлено на VLT; його збільшена чутливість дозволятиме виявляти ще слабші зірки на ще меншій відстані від чорної діри. Тепер метою групи є знайти зірки настільки близькі до чорної діри, що на їх орбітах позначатимуться гравітаційні ефекти її обертання. Надзвичайно Великий Телескоп (ELT), що будується в чилійській пустелі Атакама, дозволить дослідникам вимірювати швидкості зірок з ще вищою точністю.
Джерело: ESO
То есть, это никак не связанно с тем что его надо как-то доставить на место работы?
Если делать ставки на то кто первый доберётся до Луны, США(без Маска) со своей СЛС (и прочими…
Показанный эксперимент очень слабо эмулирует реальные условия. Нагрев точечный, кратковременный, поверхность охлаждения велика. Из показанного ценность имеет…
... и доказать международной комиссии, что всего этого добились без применения галлюциногенов.
Хотел бы еще подчеркнуть гениальность разработчиков, они предвидели будущий размер обтекателя на Ариан-5 или просто добыли данные…
> коэффициент производственной массы Ø, который представляет собой массу топлива, доставленного в определенное место, деленную на массу…
Вот поэтому и надо писать "СССР". Точно также имея в виду сегодняшних жителей РФ не надо писать…
> Предлагаю вместо СССР писать все 12 его правопреемников. Зачем страдать этой ерундой? Никто ведь не пишет…
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…
Это да, читал мнения известных астрономов о старшипе и открывающихся в связи с этим возможностях - все…
Мое не профессиональное мнение, там дело не столько в сегментах сколько в системах развертывания и калибровки. Грубо…
Не очень хорошая аналогия. Тот же Джеймс Уэбб разрабатывался в первую очередь с учетом возможностей носителя и…