ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Нарешті отримано найдетальніші знімки околиць чорної діри в центрі нашої Галактики!

1

Вченими з Європейської Південної обсерваторії отримано найточніші на сьогодні світлини області навколо Стрільця А*, надмасивної чорної діри в центрі нашої Галактики, а також найточніше значення цього загадкового об’єкта. Свої результати група вчених виклала у двох статтях, що публікуються сьогодні, 14 грудня, у журналі Astronomy & Astrophysics.

Ми хочемо дізнатися більше про чорну діру в центрі Чумацького Шляху – об’єкт Стрілець A*. Яка її точна маса? Чи обертається вона? Чи поводяться зірки в її околиці точно так, як передбачає загальна теорія відносності Ейнштейна? Найкращий спосіб відповісти на ці питання – відстежувати орбітальний рух зірок у близькому сусідстві з надмасивною чорною дірою.

Райнхард Ґенцель, директор Інституту позаземної фізики Макса Планка (MPE) у Ґархінґу, Німеччина, головний автор праць.

У ході останніх спостережень, що проводилися з березня по липень 2021, команда зосередилася на точних вимірах руху зірок, що зближувалися з чорною дірою – у тому числі зірки S29, що наближалася до неї на рекордно близьку відстань наприкінці травня 2021-го. Остання з величезною швидкістю 8740 кілометрів на секунду пройшла всього за 13 мільярдів кілометрів від Стрільця A* – нічого подібного вчені ще не бачили.

На цих світлинах, отриманих за допомогою приймача GRAVITY, видно зірки, що обертаються дуже близько до об’єкта Стрілець A*, надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху. Одна з них, S29, у момент найбільшого зближення спостерігалася на відстані в 13 мільярдів кілометрів від чорної діри – всього в 90 разів більше, ніж відстань від Землі до Сонця. Іншу зірку, S300, в ході нових спостережень з VLT було зареєстровано вперше. Зображення: ESO | GRAVITY collaboration

Отримані дані дозволили виміряти параметри гравітаційного поля найближчої до Землі надмасивної чорної діри: спостереження показали, що зірки обертаються навколо неї в точній відповідності до прогнозів загальної теорії відносности для тіла масою 4,3 мільйона сонячних. Також вдалося уточнити й відстань до об’єкта – 27 000 світлових років.

Виконаними вимірюваннями та отриманими зображеннями група зобов’язана унікальному приймачеві GRAVITY, розробленому спеціально для розташованого у Чилі Дуже Великого Телескопа Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO). GRAVITY об’єднує світло, зібране всіма чотирма телескопами комплексу, за допомогою техніки інтерферометрії – результатом стають зображення у 20 разів чіткіші, ніж ті, що їх дають телескопи VLT поодинці.

Крім цього, для виявлення та відстеження зірок, що обертаються навколо чорної діри, команда застосувала метод машинного навчання, що має назву теорії інформаційного поля. Астрономи побудували модель того, як можуть виглядати реальні джерела світла, промоделювали їхнє можливе відображення детектором GRAVITY і порівняли отримані симуляції з реальними спостереженнями. Іншими джерелами даних були виміри, виконані в Обсерваторії Кека, а також в обсерваторії Джеміні в США.

До кінця цього десятиліття приймач GRAVITY буде замінено на свою вдосконалену модифікацію GRAVITY+. Новий детектор так само буде встановлено на VLT; його збільшена чутливість дозволятиме виявляти ще слабші зірки на ще меншій відстані від чорної діри. Тепер метою групи є знайти зірки настільки близькі до чорної діри, що на їх орбітах позначатимуться гравітаційні ефекти її обертання. Надзвичайно Великий Телескоп (ELT), що будується в чилійській пустелі Атакама, дозволить дослідникам вимірювати швидкості зірок з ще вищою точністю.

На цій анімації – зірки S29 та S55 зближуються із надмасивною чорною дірою Sgr A* (по центру), із зображеннями, отриманими інструментом GRAVITY. Також показано дві менш яскраві зірки, S62 та S300, останню з яких було вперше виявлено лише у процесі спостережень. Відео: ESO | GRAVITY collaboration | L. Calçada

Джерело: ESO

Посилання на наукові праці:
• Deep Images of the Galactic Center with GRAVITY (PDF)
• The mass distribution in the Galactic Centre from interferometric astrometry of multiple stellar orbits (PDF)
36
Увійдіть, щоб читати ще 4 коментаря, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Сумний Джон Інспракер
Вечность назад

Ну вот, а говорят время наземных телескопов прошло, гужевой транспорт говорят эти ваши телескопы)

Чарівна Хелен Ріплі
Вечность назад

Наконец-то получены самые детальные снимки окресностей Чёрной дыры в...центре Галактики... А человеков там не видно? На "детальных снимках"-то...

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.