ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Дух Землі на Марсі

2

Рівно 16 років тому, 4 січня 2004 року сталась як на мне дуже важлива подія в історії космонавтики, в історії підкорення людством інших планет.

На планеті Марс здійснив посадку марсохід NASA  Spirit, що в перекладі значить «Дух», «Душа».

Сів і подав сигнал на Землю. Ось ця історична мить коли інженери американського космічного агенстава отримали перший сигнал від свого ровера.

Ось цей момент.

З цього часу пройшло рівно 16 років, і тепер можна сказати що з цього дня, з цього моменту людство безперервно почало перебувати на Марсі. Дух людини вже там. Так, фізично ми лише збираємося туди, але фактично ми вже там є. Там є наші очі: камери, там є наші ноги: колеса марсоходів, там є наші вуха, там є наші наукові інструменти які міряють температуру повітря, вологість, сейсмічність, хімічний склад грунту, тощо, і так вже 16 років безперервно.

Але повернемось до 4 січня 2004 року. Три тижня після приземлення марсоходу до нього на поверхню Марсу приєднався його так званий брат-близнюк, повністю аналогічний американський марсохід під назвою Opportunity. Інша назва цих двох роверів ще MER-1 та MER-2  (Mars Exploration Rover)

Гарантійний термін роботи братів-марсоходів було 90 марсіанських днів (марсіанський день рівний 24 години 39 хвилин). Звичайно ж це не значило, що на 91-ий сол вони мали б поламатись і перестати передавати данні на Землю. Керівник наукової команди місії Стів Скваєрс в одному з інтерв’ю сказав, що інженери сподівались що марсоходи попрацюють пів року, дехто сподівався на рік, але навіть в найбільш сміливіших сподіваннях не було надії, що марсоходи переживуть сувору марсіанську зиму (марсіанський рік тримає 687 земних діб. ).

При приході зими Сонце опускалось і все менше заряжало сонячні батереї , та й температура понижувалась. Інженери NASA направили ровери на південий схил пагорбів таким чином направили сонячні панелі на південь в сторону Сонця, при тому залишили  ввімкнутими лише життєнеообхідні інструменти, та підтримку температурного режиму самих апаратів. Таким методом марсоходи Spirit і Opportunity перебули не одну зиму.

В травні 2008 року в компанію MER-1 та MER-2 на Марс прибув ще один апарат під назвою Phoenix , так само від американського національного агентства NASA. «Фенікс» на відміну від  MERів не мав можливості пересуватись по верхньою Марсу.  Його задача була в попередньо визначеному місці відгорнути ковшом декілька сантиметрів марсіанського грунту і натрапита на  замерзлу воду, з задачею апарат справився, але в даному матеріалі  я не роблю наголос на наукові досягненя  зроблені відправленими нами марсіанськими посланцями.

На відміну від двох марсоходів які перебували неподалік від екватору
Марсу, Фенікс перебував в субполярних широтах і я внього не було шансу
перезимувати марсіанську зиму.

Останній раз апарат Фенікс вийшов за зв’язок в листопаді 2008 року, попрацювавши на на поверхні Марсу під року. А марсоходи MER1 та MER2 вже в звичному режимі перебули зиму і продовжили досліджувати Марс.

Однак вже в 2009 році, першого травня марсохід  Spirit потрапив в пастку, стряхнувши в піску. Більше ніж пів року інженери NASA намагались витягнути марсохід із піщаної пастки, але все було марно. В січні 2010 року NASA припинила спроби і визнала, що марсохід Spirit застряг назвжди. Головна проблема була в тому, що наступила довга марсіанська зима, і що її пережити треба було встати на південий схил і наклонити сонячні панелі марсоходу в сторону Сонця. Нерухомий марсохід звичайно, що не зміг це зробити. 22 березня  2010 року Spirit останній раз вийшов на зв’язок з Землею. Загалом марсохід  MER-1 (Spirit)  попрацював на Марсі трішки більше шести років. Земля втратила свого посланця на Марсі  MER-1, зате на червоній планеті успішно продовжув працювати MER-2 (Opportunity).

З самого початку Opportunity
пощастило більше ніж Spirit-у.   Він потрапив в більш цікаву для науковців
область Марсу, і пропрацював значено більше ніж його брат-близнюк Spirit, і йому судилось
дочекатись на свого послідовника марсоході нового покоління.

5 серпня 2012 року на Марс
приземлився  цей марсохід.

Цей марсохід знову ж таки від американського космічного
агентства. Йому як і попереднім марсоходам дали неофіційне ніжне жіноче імя
Curiosity, офіційно цей марсохід називається MSL (Mars Science Laboratory)

Лише по вазі цей марсохід 5 раз більше від кожного з MERів, має значно більше наукових інструментів, та абсолютно інший метод живлення. На відміну від свої попередників, MSL живиться не від сонячних панелей, а від радіоізотопного термоелектричного генератора або Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator (MMRTG). Генератор містить 4 кг. плутонія-238. 

Мінімальний термін дії генератора 14 років. Перевагою цього типу живлення було те, що марсохід отримував енергію і в день і в ночі, та й впродовж усього року, не в залежності від Сонця. Тобто йому не грозить така «смерть», яка настигла Spirit та  чекала на Opportunity.

30 травня 2018 року Марс охопила глобальна піщана буря яка повністю перекрила доступ сонячного проміння до сонячних панелей марсохода.

12 червня 2018 року інженери NASA спробували зв’язатися з марсоходом, але це зробити не вдалося. Вони допустили що заряд батерей ветерана-марсохода впав нижче кретичної. Подальші спроби відновити контакт с  Opportunity результатів не приніс, і через пів року NASA офіційно попрощалась із вже легендарним ровером.  MER-2  (Opportunity) поправав на Марсі 14 з половиною проків, пройшов при тому понад 40 км шляху, передав на землю понад 200 000 фотографій марсіанської поверхні.

На Марсі залишився
лише один працюючий апарат, це MSL,
але вже за декілька місяців, 26 листопада 2018 року на Марс приземлився знову ж
таки від  NASA апарат InSight.

Апарат InSight нерухомий як Phoenix, його ще називають
марсіанським геологом,  основні його
задачі це задача вимірювати сейсмічність Марсу, виміряти температуру глибин
марсу до 5 метрів.

Ці два посланця з Землі MSL та InSight функціонують на Марс і сьогодні.

А уже цього 2020 року з Землі на Марс  мають відправити рекордну кількість апаратів.

Усі запуски мають відбутися літком в липні-серпні. Ну в першу чергу це ж звичайно американський ровер який поки має назву Mars 2020, але й він чекає свою ніжну жіночу назву, як його попередники. Цей марсохід по суті трішки покращений MSL. Окрім ровера NASA також планує відправити на  Марс маленький автономний гелікоптер, який буде працювати в зв’язці з ровером. Основна його задача буде  це вивчення можливих цілей і маршрутів для ровера Марс-2020.

Окрім американців  нас ще чекає спільна європейсько-російська місія ЕкзоМарс, яка буде складатись із європейського марсохода  Rosalind Franklin, та російського стаціонарного апарату «Козачок»

Також в цей ж час ми будемо чекати на запуск марсохода від Китайського національного Космічного Управління, це буде перша китайська місія на Марс.

Так що  нас попереду чекає багато цікавих марсіанських новин. Можна сказати однозначно, що людство на Марсі укріплюється. І хочеться вірити, що з приземленням ровера MER-1 (Spirit)  дух Землі на Марсі прийшов назавжди. Ми ніколи не покинемо цю планету, і колись вона стане для нас другим домом.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

20

Це користувацький матеріал, який було написано учасником спільноти, що не входить до складу редакції чи адміністрації. Підтримуючи авторів оцінками, ви допомагаєте нашій спільноті розвиватися.

Увійдіть, щоб читати ще 8 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Сумний Джон Інспракер
Вечность назад

Забавно: Гугл переводит слово "ровер" с украинского на русский как "велосипед".

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.