ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Любитель вперше в історії відкрив новий супутник Юпітера

Астроном-любитель Кай Лі помітив в даних, що були зібрані більш ніж 15 років тому, раніше невідомий 80-й супутник Юпітера.

“Можу з гордістю заявити, що це — найперший супутник, відкритий астрономом-любителем!” — каже він виданню Sky and Telescope 8-го липня.

Зараз орбіта Юпітера налічує 79 “офіційних” супутників, проте насправді їх набагато більше. Нове відкриття, скоріш за все, збільшить це число до 80 (на рисунку нового супутнику не зображено).
Credit: Carnegie Inst. for Science / Roberto Molar Candanosa

Наразі навколо Юпітера обертається 79 офіційно визнаних Міжнародним астрономічним союзом супутників, проте насправді на його орбіті знаходиться набагато більше невеликих тіл, захоплених велетенським гравітаційним полем гіганта. Саме таке тіло знайшов Лі.

Новобранець під тимчасовою назвою EJc0061 належить до групи Карме — множини невеликих супутників, що обертаються у напрямку, протилежному обертанню Юпітера. Незабаром йому мають дати нове, постійне, ім’я, що обов’язково закінчуватиметься літерою “е”, як і в усіх членів групи.

Відкриття Кай Лі зробив, коли передивлявся знімки телескопа Канада-Франція-Гаваї (Canada-France-Hawaii Telescope, CFHT) за 2003-й рік. Він звернув увагу на світлини, які було зроблено наприкінці лютого того року під час протистояння: тоді газовий гігант і Сонце знаходилися по протилежні боки від Землі, що дозволило астрономам спостерігати всю систему супутників Юпітера у яскравому сонячному світлі.

У даних CFHT Лі помітив три потенційних нових супутника, проте лише один з них з’являвся і на більш пізніх знимках — це підтвердження того, що він дійсно знаходиться на орбіті Юпітера. Він же був присутній і на фотографіях, зроблених телескопом Субару на початку місяця, що дозволило визначити, що період обертання об`єкта складає 22 доби. Впевненість астронома було підкріплено, коли він знайшов EJc0061 і на фото 2018-го року.

Сам Кай Лі називає таке полювання на супутники “літнім хобі, поки я не повернувся до навчання”. Звісно, він сподівається, що це — далеко не останнє його відкриття. І це вельми можливо: минулого року він віднайшов чотири “загублені” місяці Юпітера: ці тіла вже були відомі науці, але, здавалося, зникли з виду.

Про відкриття астроном вже повідомив у Minor Planet Mailing List, а також у Центр малих планет.

Джерела: Space.com, Sky And Telescope

36
Увійдіть, щоб читати ще 9 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Злий Дмітрій Олєговіч
Вечность назад

>Сам Ли называет эту охоту за лунами «летним хобби, пока я не вернулся в школу» Там я так и не понял с переводом, было вроде не про школу, а учебу. То ли школьник, а может быть студент. Но смысла это не меняет. Пацан нашел спутник и все математически подтвердил и предсказал. Чувствую себя ущербным.

Осяйний Томаш Пескєк
Вечность назад

Настоящий энтузиаст)

Прекрасний Марк Уотні
Вечность назад

> захваченных громадным гравитационным полем гиганта Нет никакого "поля" — это гравитационный колодец, искажение пространства-времени. Вы что, Эйнштейна плохо слушали? Дед вам более ста лет тому назад объяснил это [а после это много раз доказали другие], а вы всё "поле" да "поле",) - Ну а парень открывший спутник большой молодец! Хорошее у него хобби, уважаю.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.