ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Телескоп ім. Джеймса Вебба зробив неочікуване відкриття про комету рідкісного типу

Погляд художника на комету головного поясу під назвою 238P/Read у процесі випаровування льоду з її поверхні при наближенні до Сонця. Джерело: NASA, ESA

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба наблизив нас до розгадки ще одної давньої таємниці астрономії: звідки на Землі з’явилася вода. За допомогою спектрографа NIRSpec науковці вперше виявили водяну пару навколо комети в Головному поясі астероїдів, підтверджуючи, що лід з «молодої» Сонячної системи може зберігатися там мільйонами років.

Більшість відомих нам комет мають орбіти всередині пояса Койпера та хмари Оорта на самій межі Сонячної системи. Низькі температури, що панують на такій величезній відстані від Сонця, дозволяють їм надовго зберігати лід у своєму ядрі. Хоча вчені давно вважали, що комети можуть існувати й у тепліших умовах головного поясу астероїдів всередині орбіти Юпітера, підтвердженню цього перешкоджав надмалий розмір кандидатів на спостереження. Це виправив телескоп ім. Джеймса Вебба.

Його спектрографічні дані показали, що комета головного поясу 238P/Read має кому – тонку атмосферу – з водяної пари. Проте ще цікавішим виявилася відсутність у ній двоокису вуглецю, що зазвичай становить близько 10 відсотків летких сполук в ядрі комет. Цьому науковці знайшли два можливі пояснення.

Згідно з першим, 238P/Read втратила його природним шляхом: твердий CO2 випаровується легше за лід, й з моменту формування комети утворений газ міг просочитися крізь її пористу поверхню. Інша теорія стверджує, що комета утворилася в незвичайно теплому регіоні Сонячної системи, де двоокис вуглецю був відсутній. Обидва варіанти вказують на те, що комети головного поясу мають фундаментальні відмінності від решти подібних тіл.

Зображення пилової коми та хвоста комети 238P/Read, отримане за допомогою камери ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam телескопа ім. Джеймса Вебба 8 вересня 2022 року. Джерело: NASA, ESA, CSA, M. Kelley (University of Maryland). Обробка зображення: H. Hsieh (Planetary Science Institute), A. Pagan (STScI)

«Розуміння історії розподілу води в Сонячній системі допоможе нам зрозуміти й інші системи та визначити, чи може в якихось із них в майбутньому сформуватися планета, подібна Землі», – пояснює значення дослідження його співавторка Стефані Мілам. Наступним кроком для науковців будуть спостереження інших комет головного поясу, що нарешті стало можливим завдяки телескопу ім. Джеймса Вебба.

Джерело

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

13
Увійдіть, щоб читати ще 7 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.