ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Астрономи виявили наймолодшу та найважчу зірку поблизу чорної діри в центрі Чумацького Шляху

Центр Чумацького Шляху на відстані близько 30 000 світлових років (ліворуч) і молода зірка-гігант X3a (праворуч). Джерело: Florian Peißker

Вченим вдалося виявити наймолодшу і найважчу зірку в Чумацькому Шляху, а також регіон, де та могла сформуватися. Робота дослідників була опублікована у виданні The Astrophysical Journal.

Відкритій зорі з іменем Х3а всього лише кілька десятків тисяч років, і вона розташована поблизу чорної діри Стрілець А в центрі Чумацького Шляху. Теоретично така зоря, вдесятеро більша за наше Сонце, взагалі не мала б існувати так близько до неї. Область навколо чорної діри характеризується високодинамічними процесами та потужним ультрафіолетовим та рентгенівським випромінюванням – такі умови є перешкодою для формування зір. Довгий час науковці вважали, що в цих регіонах можуть існувати старі зорі, які осіли там шляхом тертя. Тепер Х3а може заповнити прогалину в розумінні того, як утворюються молоді зірки поблизу чорної діри.

Виявляється, на відстані кількох світлових років від Стрільця А є область, умови якої відповідають умовам зореутворення. Це щільне кільце з пилу та газу, достатньо холодне та захищене від жорсткого випромінювання – у такому середовищі можуть формуватися хмари масою в сотні сонячних.

Флоріан Пайскер, провідний автор дослідження

Вчені припускають, що на початку в захищеному кільці утворилась хмара з пилу та газу масою в сотні сонячних, а згодом під дією власної гравітації розпалася на одну чи декілька протозір; час “розпаду” хмари якраз відповідає віку Х3а. Враховуючи її велику масу, в 15 разів більшу за сонячну, зоря досить швидко досягає зрілості. Окрім цього, біля протозорі формуються гарячі згустки, які вона може накопичувати. Однак ці скупчення не пояснюють того, як народилася X3a, а вказують лише на її велику масу.

Спостереження показали, що існує багато таких хмар, які можуть взаємодіяти між собою. Тому цілком ймовірно, що вони, разом із молодими новоутвореними зорями, притягуються чорною дірою, й у такий спосіб стають ближчими до неї. Подібні газопилові кільця можна знайти в інших галактиках, тому також можливо, що описані механізми можуть застосовуватися і до них. Потенційно багато галактик можуть мати молоді зорі в своїх центрах. Майбутні спостереження за допомогою телескопа ім. Джеймса Вебба та Надзвичайно великого телескопа в Чилі допоможуть вченим перевірити ці моделі зореутворення.

Джерело

8
Увійдіть, щоб читати коментарі, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.