ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Телескоп ім. Джеймса Вебба детально дослідив область активного зореутворення

Зображення емісійної туманності NGC 346 – області найактивнішого зореутворення карликової галактики Мала Магелланова Хмара. Скупчення газу на цьому знімку містять два типи водню. Газ рожевого кольору відповідає за хмари іонізованого водню з температурою близько 10 000 °C або вище, тоді як більш помаранчевий – представляє щільний молекулярний водень і є набагато холоднішим із температурою приблизно -200 °C або менше. Останній створює чудове середовище для формування зірок. Джерело: NASA, ESA, CSA, O. Jones (UK ATC), G. De Marchi (ESTEC), and M. Meixner (USRA). Обробка зображення: A. Pagan (STScI), N. Habel (USRA), L. Lenkic (USRA) and L. Chu (NASA/Ames)

Галактична туманність NGC 346 розташована в Малій Магеллановій Хмарі (Small Magellanic  Cloud – SMC) і має одні з найбільш динамічних областей зореутворення. До дослідження Веббом вона була сповнена таємниць. Спостерігаючи за її протозорями, вчені можуть дізнатися, чим відрізняються процеси народження зір в інших галактиках від Чумацького Шляху.

Цей регіон є цікавим для досліджень, оскільки умови та кількість металів (елементів, які важчі за водень та гелій) схожі на ті, що існували в епоху “космічного полудня” через 2-3 мільярди років після Великого вибуху. Тоді найбільш активно відбувались процеси зореутворення. В SMC, на відміну від Чумацького Шляху, концентрація металів менша. Очікувалося, що пилу в цій карликовій галактиці буде небагато, оскільки він складається саме з таких важких частинок. Проте результати роботи Вебба свідчать про протилежне.

Коли зоря формується, вона збирає газ та пил із навколишньої молекулярної хмари в акреційний диск. Він, зі свого боку, живить центральну протозорю. Раніше в цих регіонах NGC 346 вже був виявлений газ. Телескоп ім. Вебба вперше помітив безпосередньо пил в акреційних дисках.

Ми спостерігаємо будівельні блоки не тільки зірок, а й потенційно планет. Оскільки умови в Малій Магеллановій Хмарі близькі до “космічного полудня”, можливо, кам’янисті планети утворювались у Всесвіті раніше, ніж ми вважали.

Ґвідо де Марчі, співдослідник із Європейського космічного агентства

Попередні дослідження NGC 346 в інфрачервоному діапазоні стосувались зірок у 5-8 разів важчих за Сонце. Телескоп ім. Вебба дозволяє вивчати протозорі вдесятеро легші за наше Світило і тому допоможе дізнатись, чи впливає на формування зорі низький вміст металів. Наразі аналіз даних Вебба продовжується – він має дати нове уявлення про протозірки та їхнє навколишнє середовище.

Джерело

14
Увійдіть, щоб читати коментарі, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.