Дата-центри на орбіті
В середині листопада 2022 компанія Thales Alenia Space, спільне підприємство французького аерокосмічного та оборонного гіганта Thales та італійського Leonardo, була обрана Європейською Комісією для реалізації програми ASCEND (Advanced Space Cloud for European Net zero emission and Data sovereignty). Мета програми ASCEND вартістю 2 млн. євро – здійснити техніко-економічне обґрунтування можливості розміщення центрів обробки даних на орбіті в рамках європейської дослідницької програми Horizon Europe.

Першим завданням цього дослідження буде оцінити, чи будуть викиди вуглецю від виробництва та запуску відповідного обладнання на земну орбіту значно нижчими, ніж викиди, створювані наземними центрами обробки даних. Друге завдання полягатиме в тому, щоб дослідити, чи можна розробити необхідне практичне рішення для запуску, розгортання та роботи цих космічних дата-центрів за допомогою роботизованих технологій, які зараз розробляються в Європі.
Енергія для живлення таких орбітальних центрів обробки даних може надходити від сонячних електростанцій, здатних генерувати декілька мегават потужності, тоді як зв’язок із наземними станціями буде здійснюватися за допомогою високошвидкісного оптичного зв’язку, для якого Європа вже освоїла необхідні технології, за словами Thales Alenia Space.
Очікується, що цей проект продемонструє, до якої міри космічні дата-центри зможуть обмежити вплив (якщо зможуть, звісно) на навколишнє середовище своїх наземних аналогів, і таким чином обґрунтувати розробку більш ефективної важкої ракети-носія багаторазового використання. Як повідомляє компанія Thales Alenia Space, таким чином Європа може повернути собі лідерство в космічному транспорті та космічній логістиці, а також у побудові та експлуатації великих інфраструктурних об’єктів на орбіті.
Thales Alenia Space минулого року уклала контракт з NASA на дослідження центру обробки даних на Місяці. Планується, що цей об’єкт буде побудований для роботи на Місяці, зменшуючи затримку в зв’язку для астронавтів і обладнання, яке там розміщене, а не для використання на Землі.

Варто зауважити, що інтерес до розміщення дата-центрів на орбіті з кожним роком збільшується, адже за останні декілька років ми бачимо безпрецедентну кількість космічних апаратів, які були запущені на орбіту Землі. Зі збільшенням кількості космічних апаратів значно росте і об’єм даних, який ними генерується, відповідно постає досить гостре питання із швидкої обробки та передачі цих даних. Одним із найбільш перспективних напрямків зараз є перенесення обробки та збереження даних на орбіту, щоб кінцевий користувач отримував максимально швидко вже оброблені дані, без необхідності спочатку вивантажувати весь об’єм даних на наземну станцію.
Так, минулого року японські компанії NTT та SKY Perfect JSAT оголосили про співпрацю, спрямовану на створення та запуску центрів обробки даних у космос вже у 2025 році, які зможуть збирати дані інших супутників (фото та відео) за допомогою оптичного зв’язку та передавати оброблену інформацію на Землю.
Також про подібні проекти повідомляла американська компанія OrbitsEdge в партнерстві з ракетним стартапом Vaya Space – разом вони планують запускати невеликі дата-центри у космос. За попередніми оцінками, компанії збираються здійснити перший запуск такого дата-центру у 2023 році.
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
То есть, это никак не связанно с тем что его надо как-то доставить на место работы?
Если делать ставки на то кто первый доберётся до Луны, США(без Маска) со своей СЛС (и прочими…
Показанный эксперимент очень слабо эмулирует реальные условия. Нагрев точечный, кратковременный, поверхность охлаждения велика. Из показанного ценность имеет…
... и доказать международной комиссии, что всего этого добились без применения галлюциногенов.
Хотел бы еще подчеркнуть гениальность разработчиков, они предвидели будущий размер обтекателя на Ариан-5 или просто добыли данные…
> коэффициент производственной массы Ø, который представляет собой массу топлива, доставленного в определенное место, деленную на массу…
Вот поэтому и надо писать "СССР". Точно также имея в виду сегодняшних жителей РФ не надо писать…
> Предлагаю вместо СССР писать все 12 его правопреемников. Зачем страдать этой ерундой? Никто ведь не пишет…
В начале 90-х 12 стран из 15 претендовали на наследие СССР. Латвия, Литва и Эстония считали СССР…
Я ж и говорю, надо посмотреть, кто что может. Раша должна пройти повторную квалификацию на право быть…
Наверняка так и есть. Просто после прочтения многочисленных комментариев, возникает стойкое ощущение что разработка любого телескопа начинается…
>Хотя косяк американского СМИ понятен – они и во времена СССР писали его как Russia, а граждане…
Почему 12 ? Мягкую посадку на Луну делал СССР, не правопреемники. Хотя косяк американского СМИ понятен -…
Это кому предложение, спейсньюс? Именно в совке постоянно путали Литву и Латвию ;-) Вот скоро в РК…
>Пока что только НАСА, Китай и Россия совершили мягкую посадку на поверхность Луны. >При чём тут РФ…
"надійности"
Как всегда факторов больше чем один. Кажется, С. Попов заметил, что когда начинали разработку он был школьником,…
Це ж не та сама команда робити буде. Не думаю, що так просто можна узагальнювати.
> Если Земли, то получается лунный тягач летит к нам на орбиту, и растаскивает спутники по всевозможным…
На чём 6,5м запускать, если не разворачивать?
Безумно дорогое зеркало Уэбба это прямое следствие предусмотренных для него задач.
Стаття ок, але ж порівнювати водневий двигун з метановими, ще й виключено по тязі а не питомому…
Это да, читал мнения известных астрономов о старшипе и открывающихся в связи с этим возможностях - все…
Мое не профессиональное мнение, там дело не столько в сегментах сколько в системах развертывания и калибровки. Грубо…
Не очень хорошая аналогия. Тот же Джеймс Уэбб разрабатывался в первую очередь с учетом возможностей носителя и…