ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

NASA вирішило зберегти ім’я телескопа Джеймса Вебба

1
Адміністратор NASA Джеймс Вебб та колишній президент США Гаррі Трумен коло штаб-квартири агенції у 1961 році. Фото: NASA

Після аналізу історичних документів, у NASA вирішили не перейменовувати космічний телескоп ім. Джеймса Вебба – попри вимоги активістів.

18 листопада NASA опублікувало 89-сторінковий звіт, в якому головний історик агенції, Браян Одом, спростовує звинувачення у бік колишнього адміністратора, що викликали серед астрономів рух за перейменування JWST. Активісти стверджують, що протягом 1950-х і 60-х років Джеймс Вебб на різних посадах був безпосередньо замішаний у масових звільненнях державних службовців на основі їхньої сексуальної орієнтації – проте Одом дійшов висновку, що цим твердженням «наразі немає доступних доказів».

У жовтні 2021 року NASA вже заявляло, що попередній аналіз історичних даних не виявив жодних доказів участі Вебба у звільненнях ЛГБТК+ співробітників. Тоді агенція відмовилася надати повний звіт, обмежившись усною заявою адміністратора Білла Нельсона лише одне речення завдовжки. У відповідь деякі вчені, включно зі членами Консультативного комітету з астрофізики, звернулися до агенції з вимогою надати більш детальне пояснення.

Звіт Одома зосереджується на двох конкретних звинуваченнях. Перше полягає в тому, що в 1950-х роках Вебб, тоді – заступник держсекретаря США, сприяв і, можливо, навіть був одним з організаторів масових скорочень службовців на основі їх орієнтації під час «Лавандової загрози» – моральної паніки, паралельної «Червоній загрозі», жертвою якої була ЛГБТК+ спільнота. У звіті історик стверджує, що Вебб, навпаки, докладав зусиль для захисту особових справ співробітників від «розслідувань» Конгресу.

Друге звинувачення стосується дій політика вже на посаді Адміністратора NASA – а саме, його ролі у справі Кліффорда Нортона, співробітника агенції, 1963 року заарештованого, а потім звільненого з посади через його орієнтацію. Нортон подав до суду на Комісію з державної служби США, і 1969-го виграв справу, заклавши прецедент для пом’якшення законної дискримінації ЛГБТК+ у країні.

Згідно зі звітом, Вебб, швидше за все, не знав про інцидент: «Такою була офіційна та загальноприйнята політика уряду – тому, на жаль, це звільнення, швидше за все, не вважалося чимось винятковим».

У NASA заявили, що висновок звіту підкріплює попереднє рішення не перейменовувати телескоп – проте визнали та засудили дискримінацію у минулому: «Протягом десятиріч дискримінацію проти ЛГБТК+ співробітників в уряді не просто допускали, а й заохочували на офіційному рівні. «Лавандова загроза» – сумна сторінка в історії Америки та в історії боротьби за права ЛГБТК+».

Не дивно, що частина активістів не згодна із наданим висновком. У день публікації звіту чотири астрономи на чолі руху за перейменування JWST – Чанда Преско-Вайнштайн, Люсіанна Валкович, Сара Таттл та Браян Норд – заявили, що документ приділяє надто багато уваги двом конкретним випадкам замість загальної картини.

За їхніми словами, звіт «шукає відповідь на запитання «Чи є незаперечні фізичні докази того, що Джеймс Вебб знав про долю Кліффорда Нортона?». Це – зовсім інше питання від «Чи несе Джеймс Вебб, як адміністратор, відповідальність за дії агенції?».

Загалом, Вебб залишив за собою, в кращому випадку, дуже неоднозначну спадщину. Своїми діями він навряд чи заслужив на пам’ятник вартістю у 10 мільярдів доларів.

Невідомо, якими будуть наступні кроки прихильників перейменування. У жовтні Королівська астрономічна спільнота Великобританії почала вимагати від авторів наукових праць називати телескоп JWST, без «розшифрування» абревіатури. Це правило мало залишатися чинним до публікації результатів історичного розслідування. Роберт Массі, заступник директора Спільноти, заявив, що має намір звернути на звіт NASA увагу ради керівників організації на наступній зустрічі.

Однак у ширших колах критика назви телескопа навряд чи набере обертів – принаймні найближчим часом. Так, на нараді Комітету палати представників США з науки із приводу JWST проблему не згадали жодного разу.

Джерело

22
Увійдіть, щоб читати ще 46 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Марнотратний Сергій Корольов
Вечность назад

По моему мнению не имеет смысла судить людей за действия 20-и 30-и летней и далее давности по современным нормам. Если уж судить, то по нормам того времени.

Зворушливий Ерролович
Вечность назад

Слава богу, что хоть в NASA сидят не идиоты, бросающиеся их крайности в крайность.

Чарівна Гвін Шотвелл
Вечность назад

Куда катится мир,задолбали уже эти сексуальные скандалы 50 летней давности. Не могу понять в чем проблема всех этих "нетрадиционщиков" да еб...сь , как хотитесь. Нет надо на сцену вылезти. Вебб в свое время многое сделал для развития космонавтики и это факт, и какая разница были у него в команде негры или педики. Судя по последним тенденциям то нынешний глава NASA должен быть черным нетрадиционной ориентации, ну или хотя бы иметь такого пресс секретаря.)))

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.