ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Астрономи вперше побачили злиття нейтронних зірок у міліметровому діапазоні

Короткий гамма-спалах у поданні художника. Зображення: ALMA (ESO | NAOJ | NRAO), M. Weiss (NRAO | AUI | NSF)

Комплекс радіотелескопів ALMA знов на передовій науки: завдяки йому вперше вдалося зареєструвати короткий гамма-спалах (ГС) у міліметровому діапазоні. Більш того, сплеск, якому дали назву GRB 211106A, виявився одним з найпотужніших з виявлених.

Короткі ГС утворюються при злитті нейтронних зірок у подвійній системі. При зіткненні світил формуються джети, що рухаються зі швидкістю, близькою до швидкості світла; якщо один із джетів спрямований до Землі, ми можемо спостерігати короткочасний сплеск гамма-випромінювання.

Зазвичай ці сплески тривають не більше секунди. Дослідити їх вченим дозволяє так зване «післясвітіння» – світло, випромінюване в результаті зіткнення джета з міжзоряним газом. Проте навіть враховуючи це, наразі в радіодіапазоні вдалося засікти всього шість коротких ГС; у міліметровому донедавна не було виявлено жодного. Головна причина цього – колосальний розмір Всесвіту.

Короткі гамма-спалахи залишають за собою дуже яскраве післясвітіння. Однак через те, що ці вибухи відбуваються в далеких галактиках, їхнє світло може бути заслабким для наших інструментів. До ALMA, чутливости міліметрових телескопів не вистачало для виявлення післясвітіння.

Танмой Ласкар, головний автор праці

GRB 211106A – не виняток: його епіцентр знаходиться за 20 мільярдів світлових років від нас. Перші спостереження проводилися у рентгенівському діапазоні, проте на такій відстані визначити джерело спалаху вдалося лише за післясвітінням. Кожен новий діапазон допомагав астрономам дізнатися більше про подію, і ключовим у їхній роботі став міліметровий:

У даних телескопа «Габбл» ми побачили лише незмінне полотно галактик. Безпрецедентна чутливість ALMA дозволила нам з більшою точністю визначити джерело спалаху, і ним виявилася інша, віддаленіша галактика. Це означає, що GRB 211106A є ще потужнішим, ніж ми думали, що робить його одним із найяскравіших із виявлених на сьогодні коротких ГС.

Ще багато роботи потрібно, щоб розкрити таємницю GRB 211106A та інших коротких гамма-спалахів. У своєму дослідженні команда використовувала найпотужніші телескопи сучасности – ALMA, “Габбл”, “Чандра” та VLA. Початок експлуатації телескопа ім. Джеймса Вебба, а також ngVLA, що знаходиться на стадії проєктування, дозволять вивчати навіть найвіддаленіші гамма-спалахи з раніше недоступних перспектив:

За допомогою «Вебба» ми вже здатні легко визначити відстань до галактики-джерела за допомогою спектрального аналізу, а в майбутньому ми зможемо засікти післясвітіння навіть в інфрачервоному діапазоні та дослідити його хімічний склад. ngVLA, своєю чергою, дозволить нам побачити геометричну структуру цих явищ.

Джерело

12
Увійдіть, щоб читати ще 21 коментар , брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Відмінний Армстронг Н.
Вечность назад

Все эти цифры - 20 млрд св. лет, 8млрд световых лет и т.д. - это просто фантазии авторов таких статей. Потому что расстояния и время относительны и нет универсальной шкалы по которой можно их измерять. Если свет от дальней галактики сегодня достиг Земли за 8 миллиардов лет, а свет, излучённый от Земли сегодня, достигнет той же галактики(или того, что от неё останется) через 20 миллиардов лет, то любая оценка от 8 до 20 млрд. световых лет будет правильной. Всё зависит от системы отсчёта и времени наблюдателя, который измеряет расстояние. Другой вопрос, когда мы измеряем расстояния от события до Земли. Тут, на мой взгляд всё просто: если свет от события дошёл до Земли за 8 млрд лет, то расстояние от События до Земли 8 млрд световых лет и никак иначе. Все эти фантазии, где сейчас находится та галактика, в которой 8 млрд лет назад произошло событие - это гадание на кофейной гуще. Потому что на таких расстояниях нет никакого "сейчас" и возможно нет никакого "где".

Виняткова Лілу
Вечность назад

RB 211106A – не исключение: его эпицентр находится в 20 миллиардах световых лет от нас При столкновении светил формируются джеты, двигающиеся с околосветовой скоростью; Галактика за 20 миллиардов лет, а Вселенной 13,8. да еще с не полной световой. Это как?

Якісний Пол Атрейдес
Вечность назад

Здесь путаница в терминологии. "гамма-всплеск (ГВ) в миллиметровом диапазоне" -это оксюморон. На самом деле речь идет о т.н. multiwavelength astronomy, когда какое-то явление изучается во многих диапазонах.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.