ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Астрономи зафіксували дивний радіосплеск, що повторюється

Розташований у Канаді радіотелескоп CHIME. Зображення: Andre Renard | CHIME Collaboration

Астрономи з Массачусетського технологічного інституту та університетів Канади та США виявили дивний радіосигнал від далекої галактики, який, зважаючи на все, повторюється з дивовижною регулярністю.

Сигнал класифікували як швидкий радіосплеск (Fast Radio Bursts або FRB) – дуже сильний сплеск радіохвиль невідомого астрофізичного походження. Зазвичай FRB тривають трохи більше кількох мілісекунд, але новий сигнал мав тривалість близько трьох секунд, що у 1000 разів більше, ніж середній FRB.

Новий сигнал отримав назву FRB 20191221A. На сьогоднішній день це найтриваліший швидкий радіосплеск, що повторюється: його періодичність становить 0,2 секунди.

Джерело сигналу поки що залишається загадкою. Воно знаходиться в галактиці, розташованій за мільярди світлових років від Землі. Після аналізу характеру радіосплесків, команда вчених дійшла висновку, що сигнал має схожість з випромінюваннями радіопульсарів та магнетарів у нашій галактиці. Обидва типи об’єктів є різновидами нейтронних зірок. Головна різниця між новим сигналом і радіовипромінюванням пульсарів і магнетарів у нашій галактиці полягає в тому, що, судячи з усього, FRB 20191221A більш ніж у мільйон разів яскравіший.

Це було надзвичайно. Не дуже довго, не більше трьох секунд, але періодичні піки були напрочуд точні – бум, бум, бум – кожну долю секунди, як серцебиття. Це вперше, коли сам сигнал має виражену періодичність.

У Всесвіті не так багато об’єктів, які випромінюють точні періодичні сигнали. Наприклад, у нашій галактиці такими об’єктами є радіопульсари та магнетари, які обертаються і виробляють променеве випромінювання, подібно до маяка. Ми припускаємо, що новий сигнал може походити від подібного об’єкта.

Даніель Мічіллі, Массачусетський технологічний інститут

Науковці сподіваються виявити більше періодичних сигналів від цього джерела. По-перше, це допомогло б зрозуміти джерело і природу нейтронних зірок загалом, а по-друге – використовувати ці дані як астрофізичний годинник. Наприклад, за частотою радіосплеску та зміною його по мірі віддалення від Землі можна визначити швидкість розширення Всесвіту.

Перший швидкий радіосплеск був виявлений у 2007 році. Пізніше у Всесвіті фіксували сотні таких сигналів. FRB 20191221A був спійманий радіоінтерферометром CHIME, розташованим у Британській Колумбії (Канада). Саме він 21 грудня 2019 року вловив сигнал чергового швидкого радіосплеску, що одразу ж привернуло увагу вчених, які обробляли вхідні дані.

CHIME виявив безліч швидких радіосплесків з різними властивостями. Деякі з них розташовуються всередині хмар, а інші виглядають так, ніби вони знаходяться в чистому середовищі. За властивостями цього нового сигналу ми можемо сказати, що наше нове джерело оточене хмарою плазми, яка має бути надзвичайно турбулентною. Майбутні телескопи зможуть виявляти тисячі таких радіосплесків на місяць, і тоді ми зможемо побачити набагато більше періодичних радіосигналів.

Джерело

Наукова робота
28
Увійдіть, щоб читати коментарі, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.