ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Астрономи виявили зірку, що пережила вибух наднової

Галактика NGC 1309. Світлина з даних космічного телескопа «Габбл». Фото: NASA | ESA | The Hubble Heritage Team | A. Riess

Вибух наднової – один з найбільш руйнівних з відомих нам космічних феноменів. Наднові типу Ia, що формуються у результаті термоядерного вибуху білого карлика, зазвичай не залишають нічого від своєї батьківської зірки, цілком знищуючи її.

Саме тому, коли астрономи Кертіс Мак-Каллі та Енді Гавелл спостерігали за надновою SN2012Z за допомогою телескопа «Габбл», вони не очікували, що зірка не лише переживе вибух, а й засяє після нього яскравіше, ніж до своєї «смерті». Знахідку вчені описали в статті, опублікованій у виданні The Astrophysical Journal.

Наднові класу Ia є дуже цінними для вчених як інструмент для вимірювання відстаней до інших галактик. З їхньою допомогою не так давно вдалося довести, що Всесвіт розширюється з постійним прискоренням – причину цього зараз вбачають у загадковій темній енергії.

Проте про природу таких термоядерних наднових нам відомо небагато: наприклад, ми не знаємо точно, що́ призводить до вибуху речовини білого карлика. Згідно з одною теорією, світило поглинає матерію іншої зірки, підвищуючи температуру та відновлюючи термоядерні реакції всередині себе; згідно з іншою, вибух відбувається, коли маса білого карлика сягає певного порогу. В обох випадках протягом декількох секунд після початку ядерного синтезу вивільнюється достатньо енергії, щоб розірвати зірку на частини.

SN 2012Z належала до класу наднових, яких іноді відокремлюють з типу Ia в іншу категорію – Iax. Вони відрізняються меншою яскравістю та інтенсивністю реакцій, і вважається, що вони є «невдалими» надновими типу Ia. Це припущення підтверджує і нове дослідження.

Наднову 2012Z засікли у 2012 році в добре вивченій галактиці NGC 1309. Вчені відразу приступили до пошуку зірки, що вибухнула, в даних телескопа «Габбл» за минулі роки. У 2014-му їхні зусилля увінчалися успіхом – астрономам вперше вдалося визначити «батька» наднової типу Ia.

На останніх світлинах з «Габбла» ми очікували побачити одне з двох: або зірка після вибуху зникла, або ж вона залишилася на місці. У другому випадку та зірка, яку ми бачили на фотографіях до вибуху – не та, що вибухнула.

Кертіс Мак-Каллі, головний автор роботи

Зліва: кольорове зображення галактики NGC 1309 до вибуху наднової 2012Z. Справа (за годинниковою стрілкою, починаючи від верхнього лівого зображення): розташування наднової до вибуху; наднова 2012Z під час спостережень 2013 року; різниця між спостереженнями до вибуху та спостереженнями від 2016 року; 2012Z під час спостережень 2016 року. Зображення: McCully et al. | The Astrophysical Journal, 2022

Команда вважає, що енергії наднової не вистачило, щоб цілком подолати гравітацію зірки. Те, що ми зараз спостерігаємо на місці SN2012Z та частина речовини білого карлика, що не була викинута вибухом у відкритий космос. На думку вчених, з часом зірка повернеться до свого початкового стану, лише з меншою масою та більшим діаметром (що легший білий карлик, то більший його розмір).

Донедавна вважалося, що вибух наднової типу Ia відбувається, коли білий карлик досягає певної маси – межі Чандрасекара (близько 1,44 маси Сонця). Останнім часом вчені знаходять дедалі більше наднових з масою, нижчою за це значення, що спонукало розвиток нових теорій – проте SN2012Z, судячи зі всього, спалахнула саме по досягненню граничної ваги.

З отриманих нами результатів ми дізналися багато нового про наднові типу Ia. Ми знаємо, що перевищення межі маси – як мінімум один із механізмів формування наднових. Однак іноді вибухи є дуже слабкими. Тепер нам потрібно зрозуміти, що відрізняє «вдалу» наднову типу Ia від «невдалої» Iax.

Енді Гауелл, співавтор роботи

Джерело

19
Увійдіть, щоб читати ще 2 коментаря, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.