ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Космічний телескоп “Хабл” виявив саму віддалену зорю

Космічний телескоп “Хабл” встановив свого роду рекорд, виявивши зорю, яка виникал протягом першого мільярду років після Великого вибуху. Це сама далека зоря з тих, що спостерігаються на даний момент. Вона отримала назву Ерендел.

Зорю, якій дали ім’я Ерендел, вдалося виявити завдяки методу гравітаційного лінзування. Зображення: NASA | ESA

Відкриття є величезним стрибком “вглиб часів”: попереднім рекордсменом була відкрита тим же телескопом зоря, яка виникла через 4 мільярди років після утворення Всесвіту.

Виявлена зоря знаходиться на відстані 12,9 мільярдів світлових років від нас. Раніше та такій відстані ми могли спостерігати лиже зоряні скупчення, але не окремі зорі. Її червоне зміщення (параметр, що характеризує розширення простору та вказує на відстань до об’єкту) становить 6,2.

Відкриття було зроблено на підставі аналізу даних, зібраних в рамках програми Хабла RELICS.

Спочатку ми не повірили в правильність результатів. Відкрита зоря була набагато далі, ніж попередня сама віддалена зоря з найбільшим червоним зміщенням.

Браян Уелч, провідний автор наукової роботи з Університету Джона Гопкінса в Балтиморі

Зазвичай на таких відстанях світло від близькорозміщених зір зливається, і цілі галактики виглядають, я маленькі розмиті плями. Світло ж від відкритої зорі зазнало гравітаційного лінзування завдяки величезному галактичному скупченню WHL0137-08, що знаходиться між нами та Ерендел. Через це її видима яскравість збільшилася більш ніж в тисячу разів.

За оцінками вчених, Ерендел в 50 разів масивніша за Сонце та в мільйони раз яскравіша. Вона утворилася на таких ранніх етапах еволюції Всесвіту, що її хімічний склад може відрізнятися від складу більш молодих зір. Через те, що в околі зорі дуже мало важких елементів, припускається, що Ерендел – дуже рідка масивна зоря з низькою металічністю.

На даний момент астрономи не можуть визначити, чи являється Ерендел подвійною зорею, хоча в більшості масивних зір є щонайменше одна зоря-компаньйон.

Астрономи сподіваються, що ефект гравітаційного лінзування залишиться істотним протягом багатьох років. Це дасть можливість більш детально дослідити Ерендел телескопу імені Джеймся Веба. Цей інструмент працює в інфрачервоному діапазоні, що актуально для настільки великого червоного зміщення, притаманного відкритій зорі.

“Завдяки телескопу Джеймса Веба ми сподіваємося підтвердити, що Ерендел дійсно є зіркою, а також виміряти її яскравість та температуру” – сказав співавтор роботи Ден Коу.

Нові спостереження дозволять визначити хімічний склад зорі. Якщо виявиться, що вона складається лише з первісних водню та гелію, це підтвердить гіпотезу існування легендарниз зір населення ІІІ, які, як припускається, є самими першими зорями, що з’явилися після Великого вибуху. В ті часи Всесвіт був дуже бідний на важкі елементи, які утворилися пізніше новими поколіннями зір.

Здається, що нове відкриття наближає нас до самого початку зореутворення у Всесвіті.

Джерело

Наукова робота (PDF):
30
Увійдіть, щоб читати коментарі, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.