ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Загадкові сигнали з центру нашої галактики збили вчених з пантелику

Міжнародна група вчених змогла зареєструвати незвичайний радіосигнал, що виходить з боку центра нашої галактики. Він не відповідає жодному з відомих в даний час радіоджерел і може вказувати на новий клас зоряних об’єктів. Результати своїх спостережень дослідники опублікували у виданні The Astrophysical Journal.

Джерело: Sebastian Zentilomo | University of Sydney

Починаючи з 2020 року в рамках проекту Variables and Slow Transients (VAST) астрономи вивчали небо на предмет наявності нових незвичайних об’єктів за допомогою розташованого в Австралії радіоінтерферометра ASKAP. У напрямку центру нашої галактики їм вдалося вловити радіохвилі від дивного джерела, якому дали позначення ASKAP J173608.2-321635.

За дев’ять місяців спостережень радіоінтерферометр вловив від нього шість сигналів. Астрономи спробували знайти джерело у видимому світлі, але нічого не виявили, а наступні спостереження за допомогою радіотелескопу Паркс ніякого результату не дали. Щоб отримати незвичайний сигнал знову, команда вирішила скористатися розташованим в ПАР радіоінтерферометром MeerKAT.

Спостереження за допомогою цього інструменту почалися в листопаді 2020 го, але сигнал від джерела було зафіксовано лише 7 лютого цього року. Його поведінка різко змінилося: джерело, яке спостерігалося за допомогою ASKAP тижнями, в спостереженнях MeerKAT зникло за всього лише один день.

Радіотелескопи, що входять до складу MeerKAT. Джерело: South African Radio Astronomy Observatory (SARAO).

Вчені з’ясували, що ASKAP J173608.2-321635 має одну досить дивну властивість: дуже високий ступінь кругової поляризації. Це означає, що випромінювані ним радіохвилі коливаються тільки в одному напрямку, що обертається з часом. До того ж в ході спостережень яскравість джерела в радіодіапазоні змінювалася в 100 разів, а його активність, здається, визначалася абсолютно випадковим чином.

Вчені припускають, що ASKAP J173608.2-321635 може бути якось пов’язаний з так званими радіотранзієнтами галактичного центру, але остерігаються робити будь-які поспішні висновки через невивченість останніх. Тому астрономи планують продовжити спостереження за джерелом за допомогою більш досконалого інструменту.

У цьому десятилітті буде введено в дію найбільший в світі радіоінтерферометр під назвою Square Kilometre Array. Він зможе щодня складати карти неба з дуже великою чутливістю. Ми очікуємо, що цей телескоп допоможе нам розкрити природу виявленого джерела, а також привнести в радіоастрономію щось нове.

Тара Мерфі, професор Інституту астрономії Університету Сіднея

Джерело

39
Увійдіть, щоб читати ще 13 коментарів, брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Нервний Іншопланетянин
Вечность назад

нас хтось промацує обережно... круговою поляризацією

Сумний Дарт Мол
Вечность назад

Контент видалено за запитом автора

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.