
За допомогою телескопа ім. Джеймса Вебба команді астрономів під керівництвом Південно-західного дослідницького інституту вдалося відкрити раніше невідомий супутник Урана. Так кількість місяців газового гіганта зросла до 29. Наукова робота вчених наразі проходить процес рецензування, а знахідку має затвердити та присвоїти їй офіційне ім’я Міжнародний астрономічний союз.
Супутник виявили під час спостережень «Вебба» 2 лютого 2025 року. Інфрачервоною камерою телескопа NIRCam було зроблено серію 40-хвилинних експозицій газового гіганта, на яких науковці й побачили об’єкт. Він отримав попередню назву S/2025 U1. За оцінками, діаметр нововідкритого місяця становить всього 10 кілометрів. Через такий малий розмір він і був непомітний для інших телескопів і навіть для зонда Voyager 2, який здійснив проліт повз Уран у 1986 році.
S/2025 U1 знаходиться на відстані в 56 тисяч кілометрів від планети та має кругову орбіту, яка свідчить про те, що він утворився поблизу свого поточного місцерозташування. Об’єкт, разом із ще 13-ма супутниками, обертається всередині орбіт найбільших місяців Урана – Міранди, Аріель, Умбріель, Оберона та Титанії, а також серед слабких внутрішніх кілець. Вважається, що форму останніх допомагають підтримувати саме внутрішні супутники.
Подібні відкриття дають змогу краще зрозуміти складні системи місяців і кілець газових гігантів. «Вебб» вкотре продемонстрував свої можливості, й астрономи зазначають, що в майбутньому існує ймовірність виявлення ще менших і тьмяніших об’єктів.