ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Телескоп ім. Джеймса Вебба отримав своє перше зображення екзопланети

1
На цьому зображенні планета HIP 65426 b виглядає як яскрава пляма, а її материнське світило відзначене символом зірочки. Зображення: Aarynn Carter (UCSC)

Астрономи вперше отримали пряме зображення екзопланети телескопом ім. Джеймса Вебба – світ HIP 65426 b у 400 світлових роках від нас є газовим гігантом і не може бути населеним. Екзопланеті всього 15-20 мільйонів років і вона в 7 разів більш масивна за Юпітер – нові спостереження допомогли точніше визначити масу. Вперше цей об’єкт був виявлений ще в 2017 році за допомогою інструменту SPHERE на масиві радіотелескопів VLT.

Робити прямі зображення екзопланет складно, оскільки зірки сяють набагато яскравіше за них. Телескоп “закривав” материнську зірку екзопланенти коронографами, якими оснащені його прилади MIRI та NIRCam, і таким чином отримував зображення. HIP 65426 b знаходиться приблизно в 100 разів далі від своєї зірки, ніж Земля від Сонця, і здійснює повний оберт за 630 років. Така велика відстань означає, що планету легше побачити на тлі яскравого світла зорі, а з огляду на високу температуру самої екзопланети (близько 900°C) та її яскравість – це ідеальний кандидат для отримання прямих зображень.

Коронографи Вебба справді вражаюче спрацювали, щоб закрити світло від материнської зорі.

Саша Хінклі, керівник спостережень із Ексетерського університету.

Структури поверхні HIP 65426 b не видно на фотографії, проте, на думку астрономів, екзопланета «ймовірно є смугастою», як Юпітер, з поясами та плямами в атмосфері, спричиненими змінами температури та складу, а також вітрами.

Це вже не перше пряме зображення екзопланети (перше було отримано телескопом «Габл»), проте нове зображення HIP 65426 b відкриває шлях вперед для дослідження екзопланет «Веббом».

З огляду на те, що продуктивність «Вебба» вище, ніж вчені розраховували напочатку, очікується, що він зможе фотографувати зовсім маленькі екзопланети – не важче за третину маси Юпітера. Хінклі вважає, що, побачивши чудову роботу коронографів, астрономи вишиковуватимуться в чергу за зйомками нових світів. До кінця служби телескопа вчені розраховують мати більше сотні подібних зображень.

Найцікавіше в цьому те, що це лише початок. Попереду ще багато фотографій екзопланет, які допоможуть нам сформувати загальне розуміння їхньої фізики, хімії та формування. Можливо, ми зможемо виявити нові світи.

Аарін Картер, керівник аналізу зображень з Каліфорнійського університету до Санта-Круза

Джерела:
17
Увійдіть, щоб читати ще 1 коментар , брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.