ПопулярнеРедакціяСвіже
КращеОбговорюване

Вчені відкрили новий вид зоряних спалахів

Вибухи нових, коли білий карлик на кінцевому етапі еволюції майже миттєво збільшує свою світність на багато порядків і за кілька днів виділяє кількість енергії, порівнянну з виділеною за все своє попереднє життя, знайомі астрономам багато сотень років.

Проте зовсім недавно вченим вдалося вперше зареєструвати подібну за механізмом, але набагато менш масштабну подію. “Ми відкрили та вперше ідентифікували явище, яке називаємо мікроновою”, – розповідає Сімоне Скарінджі, астроном із Даремського університету у Великій Британії, який очолював групу дослідників мікронових. І, схоже, що це відкриття змусить вчених переосмислити деякі аспекти зоряної еволюції.

Погляд художника на систему, де може спалахнути мікронова. Зображення: ESO | M. Kornmesser, L. Calçada

Мікронова, як і нова, є вибуховою подією, але, на відміну від останньої, охоплює не всю зірку, а розвивається локально на частині її поверхні. Крім того, вона розвивається швидше – протягом кількох годин, а не днів, як у випадку з новою.

Механізм утворення нової найчастіше пов’язаний з акрецією речовини зірки-компаньйона білого карлика. При цьому на його поверхні формуються умови, що сприяють розвитку та підтримці термоядерної реакції синтезу гелію, що й призводить до спалаху.

Подібний механізм утворення характерний і для мікронової, але, навідміну від своєї «старшої сестри», паливом в цьому випадку є речовина самого карлика. Це характерно для білих карликів, які мають сильне магнітне поле, що направляє речовину до магнітних полюсів зірки. Внаслідок цього в приполярних областях поверхні карлика розвиваються локальні процеси, які дають поштовх вибуховому термоядерному синтезу.

Незважаючи на префікс «мікро» в назві та енергію вибуху, що становить лише (приблизно) одну мільйонну від енергії “класичної” нової, під час спалаху зірка втрачає близько 20 000 000 трильйонів кілограмів речовини, викинутої у міжзоряний простір.

Відкрите явище ставить під сумнів розуміння астрономами природи зоряних вибухів. Вони можуть бути більш поширеними, ніж раніше вважалося. Однак через свою короткочасність більшість із них проходить непоміченими.

Вперше мікровибухи були виявлені в результаті аналізу даних супутника TESS, запущеного NASA для пошуку екзопланет. Було виявлено три спалахи, природа двох із яких не викликала сумнівів. Дані про третій спалах довелося перевірити ще раз за допомогою Дуже Великого телескопу, який і підтвердив його приналежність до мікронових.

Група планує продовжити пошук мікронових, скориставшись потужностями Дуже Великого телескопу або Телескопу нових технологій (TNT).

Джерело

14
Увійдіть, щоб читати ще 1 коментар , брати участь в обговореннях та не бачити рекламу.
Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зареєструйтесь на сайті щоб не бачити рекламу, створювати та відслідковувати теми, зберігати статті в особисті закладки і брати участь в обговореннях
Якщо не виходить увійти тут, спробуйте за посиланням.