Морська флотилія SpaceX поповнилася ще однією «пані»

В закладки

Морська флотилія SpaceX поповнилася ще однією «пані»

Пані Начальниця та Пані Деревце

У неділю Elon Musk поділився в своєму Twitter зображенням двох чудернацьких морських кораблів.

До «Пані Деревце» (Ms. Tree), існуючого судна компанії, приєдналася нова пані — «Пані Начальниця» (Ms. Chief). Останній корабель отримав оснащення для вилову головних обтічників ракет лише напередодні — про це свідчать гостроокі фанати SpaceX, і ця подія може виявитись важливою для майбутніх місій.

Elon Musk@elonmusk

Ms. Chief & Ms. Tree

Головний обтічник, який захищає корисне навантаження ракетоносія під час старту і складається з двох однакових «шкаралупок», є одним з найбільших компонентів, який SpaceX ще належить навчитися надійно повертати на Землю для повторного використання. Наразі виловлювання «шкаралупок» обтічника після запуску є доволі складною операцією. Ms. Tree, раніше відома як містер Стівен (Mr. Steven), чекає в океані запуску чергової ракети і в спробах зловити компонент обтічника використовує гігантську сітку. Приз — це коштовний, багатомільйонний компонент, який може знову летіти на ракетному кораблі.  Врешті-решт, така схема зменшує витрати на польоти та прокладає шлях до більш амбітних проектів, як от місто-колонія на Марсі.

Може минути деякий час, перш ніж кораблі зможуть перевірити свої здібності ловців падаючих з неба елементів ракет — в цей час у SpaceX немає встановлених дат для жодного з майбутніх запусків. Незвична ситуація, але вона дає компанії час на ретельне налаштування своїх кораблів.

Чому обтічник настільки важливий

Ракетні пуски коштують дорого. Ракета Falcon 9, яка найчастіше використовується SpaceX для запуску супутників, коштує приблизно 62 мільйони доларів. SpaceX практично вдосконалив посадку ракет-носіїв першого ступеня як на суші, так і на морі. Їхня вартість складе близько 45,5 мільйонів доларів. Незважаючи на те, що перша спроба повернути на Землю перший ступінь ракети-носія в 2013 році не вдалася, в 2017 році SpaceX повернула 15 бустерів зі 100-відсотковим успіхом.

Хоча головний обтікач ракети є компонентом із нижчим пріоритетом важливості, він все ж є ключовим для зменшення загальних витрат. Його прайсова вартість у 6 мільйонів доларів значно перевищує бюджети більшості шанувальників космосу. Виловлювання елементів обтічника виявилося складною задачею — під час повернення на Землю, їх швидкість перевищує швидкість звукову у вісім разів. SpaceX обладнала обтічники системами маневрування та наведення, але тривалий час не могла упіймати жодної половинки обтічника.

У липні 2018 року судно, яке зараз відоме як Пані Деревце, було переоснащене сіткою в чотири рази більшою, ніж до того. Нова сітка має площу близько 0,9 акрів. Були встановлені нові «руки», які зробило сітку «пружинною, як швидко затухаючий батут».

Приблизно через 12 місяців модернізований корабель спіймав одну з половин обтічника під час місії Space Test Program-2. На відео було добре видно, як обтічник відсвічував яскраво-синім кольором під час повернення на Землю:

Вид з обтічника під час місії SpaceX Falcon Heavy STP-2

У серпні 2019 року Пані Деревце закріпила успіх, коли спіймала компонент головного обтічника місії AMOS-17.

Процес його відновлення вже окупився. SpaceX повторно використала обтічник в місії Falcon Heavy для запуску 60 супутників Starlink, які стали першими елементами сузір’я  супутників «космічного інтернету».

Усі ці звершення допоможуть прокласти шлях до складніших місій. Зоряні кораблі (Starship), які зараз споруджуються у Флориді та Техасі, задумані як апарати повністю багаторазового використання, що увібрали в себе увесь досвід SpaceX щодо повторного використання ракет. Компанія планує використовувати цю ракету для відправлення групи митців у вояж навколо Місяця в 2023 році і в побудові міста-колонії на Марсі вже до 2050 року.

Підгледів у Inverse, переклав для vdome.ua

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

22
Войдите, чтобы читать и оставлять комментарии и не видеть рекламу.
Показать скрытые комментарии

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

[X]
Если не получается зайти отсюда, попробуйте по ссылке.