ПопулярноеРедакцияСвежее
ЛучшееОбсуждаемое

Європа відібрала категорії для трьох провідних космічних місій

Теми програми Voyage 2050 (подорож 2050) включають льодяні супутники, екзопланети та ранній Всесвіт

Супутник Сатурна Енцелад з гейзерами води на його поверхні (художнє бачення) може стати ціллю провідної місії Європи у майбутньому. EUROPEAN SPACE AGENCY/SCIENCE OFFICE

Найбільші космічні місії з найдовшим періодом реалізації. Сьогодні Європейське космічне агентство (ЄКА) представило три широкі наукові теми, які воно хоче реалізувати в рамках великомасштабних місій з фінансуванням в 1 мільярд євро чи більше. Їх планують запустити в проміжку між 2035 та 2050. До них входять: більш детальне дослідження льодяних супутників Юпітера та Сатурна, аналіз атмосфер близьких екзопланет та нові шляхи вивчення формування перших зірок, галактик та чорних дір нашого Всесвіту. «Нам потрібно почати формувати наукові цілі та технології, що знадобляться нам у місіях, які ми хочемо запустити через десятиліття.», — заявив Гюнтер Хазінгер, директор з науки в ЄКА.

ЄКА оновлюють свій список наукових місій приблизно раз на одне-два десятиліття. Чинна програма під назвою Cosmic Vision (Космічне бачення) має три провідні місії, що будуть запущені до 2034 року: космічний апарат для вивчення супутників Юпітера, рентгенівський телескоп та детектор гравітаційних хвиль.

Наступним раундом програми Voyage 2050 став конкурс робіт у 2019, де команди вчених запропоновували майже 100 місій та тем досліджень. Ці передові наукові ідеї були розподілені на 3 категорії 75 вченими з шести комітетів. Комітет наукової програми (Science Programme Committee) ЄКА затвердив ці категорії цього тижня. Хоча теми прямо не орієнтовані на конкретні місії, проте деякі зводяться до відносно специфічних варіантів.

Перша тема націлена на місію, що буде шукати життя в Сонячній системі відвідуючи супутник Юпітера, Європу, або Енцелад, супутник Сатурна. Вважається, що на цих супутниках під кіркою льоду сховані океани води. ЄКА запевнило, що місія може складатись не тільки з міжпланетної космічної станції. До складу також може бути включений спусковий апарат (лендер) чи дрон для збору зразків прямо на поверхні. Раніше вчені зафіксували гейзери, що викидають воду з тріщин в поверхні супутника. Ця вода можливо походить з підземних океанів. В 2005 ЄКА вже саджала апарат Гюйгенс на супутник Сатурна, Титан, а апарат JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer), який запустять у 2022 році відвідає відразу три супутники Юпітера: Ганімед, Каллісто та Європу. NASA вже зосереджена на місії Europa Clipper (кліпер – швидкісний парусний корабель), що буде запущена у 2024 та пролетить повз цих супутників після свого прибуття у 2030 році.

Друга тема присвячена дослідженню раннього Всесвіту. Одним з можливих варіантів – місія, що спроєктована на технологіях використаних в космічному апараті Планк, що картографував реліктове мікрохвильове випромінення Великого вибуху. Саме з допомогою цих даних вчені вивчали розширення Всесвіту та початкове скупчення матерії, що в подальшому перетворилось на галактики. Іншою альтернативою може стати Космічна антена за принципом лазерного інтерферометра. Це – угрупування з трьох космічних апаратів, що летять в стійкій послідовності та мають бути запущені у 2034. Їх завдання – зафіксувати гравітаційні збурення з великою довжиною хвилі, які утворюються, наприклад, при злитті надмасивних чорних дір. Зафіксувати такі події на Землі неможливо. Проте Фабіо Фатава, голова Офісу стратегії, планування та співпраці в ЄКА, запевняє, що керівництво відкрите для інших ідей. «Ми не відкидаємо все інше.», — коментує він, — «Ми вибираємо конкретні наукові цілі і цікавимось яким шляхом їх можна реалізувати в космічній місії.»

Третя тема стосується відразу двох апаратів. Перший можливий супутник – досліджуватиме Чумацький шлях або агентство вирішить побудувати телескоп, що шукатиме екзопланети. За першим сценарієм місія може продовжити роботи європейського телескопа Gaia (Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) з картографування точного положення мільярдів зірок, щоб зрозуміти процес еволюції галактики Чумацький шлях. Проте тут пропонується зосередити зусилля на ближньому інфрачервоному діапазоні. Так можна буде отримати додаткову інформацію та знайти зірки закриті хмарами пилу, які ми не бачимо під час спостережень у видимому діапазоні. Якщо замість цього ЄКА вирішить побудувати телескоп-шукач екзопланет, це буде окремий великий апарат. Він буде спеціалізуватись на хвилях середнього інфрачервоного спектра, на кшталт Телескопа імені Джеймса Вебба від NASA. Проте він матиме змогу працювати в довших хвилях, що допоможе проаналізувати атмосферу планет. Інший варіант – запуск цілої групи апаратів, що літатимуть в угрупуванні та зможуть відстежувати менші екзопланети. Саша Квонц зі Швейцарської вищої технічної школи у місті Цюріх, ETH, будучі керівником команди, що займається розробкою цього Великого екзопланетного інтерферометра, радіє внесенню екзопланет в запропоновані теми. Він не зляканий перспективою працювати на місію, що не буде запущена впродовж двох десятиліть. «Я радий присвятити решту моєї кар’єри цьому питанню», — запевняє він. «Це – те, що нам дійсно потрібно, щоб зрозуміти екзопланети.»

ЄКА вирішило спершу побудувати місію до льодяного супутника, тому що після запуску місії JUICE наступного року, команди з профільними спеціалістами будуть готові почати роботу над новою місією. Фатава розповів, що наступним кроком буде формування комітету, що вибере цільовий супутник ти вирішить, які технології можна залучити у рамках відведеного часу та бюджету. Цей процес триватиме близько 5 років, після нього команди запросять представити свої місії на цей напрямок. Далі приблизно 15 років триватиме конструювання, побудова та запуск такого великого апарату. Більш того подорож місій до Юпітера та Сатурна затягнеться на багато років. Європейським планетологам треба бути готовим до подорожі довжиною в життя.

Science, Денієл Клері (11 червня 2021)

Посилання на оригінал тут.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

16

Это пользовательский материал, написанный участником сообщества, который не входит в состав редакции или администрации. Поддерживая авторов оценками, вы помогаете нашему сообществу развиваться.

Войдите, чтобы видеть ещё 22 комментария, участвовать в обсуждении и не видеть рекламу.
Хороший Юрий Г.
Вечность назад

Подобається широкий спектр наукових інтересів. Також подобається місія на водяні супутники. Бо це попутно геологічні вправи. Розвідка ресурсів для майбутньої колонізації. Не подобається, що і тут не знайшлося місця питанням детального картографування Системи. Бо ті питання, на мій розсуд, найважливіші серед усіх інших космічних тематик. Тому що прямо торкаються теми безпеки нас, тут і зараз. А ще — питань планування космічної експансії людства в майбутньому

Грустный Джефф Бизнес
Вечность назад

Хорошая статья, спасибо. Планы далёкие, ведь все может изменится за 10 лет. Зная, что Европа достаточно бюрократизирована, сомневаюсь, что они быстро смогут перенацелить средства на что-то более интересное.

Начинающий Дмитрий Олегович
Вечность назад

Наступний переклад буде в четвер (як завжди), що Ви думаєте з приводу такого далекоглядного планування? Знайшов класний матеріал, але в ньому присутні інфографіки, перекласти можу зліпити ніт. Може є у нас людина, що розуміється на цьому? Буде корисна будь-яка допомога від поради до залучення. Бо стаття дійсно дуже крута, на відміну від моїх знань редакторів зображеннь.

Показать скрытые комментарии

Загружаем комментарии...

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
Зарегистрируйтесь на сайте, чтобы не видеть рекламу, создавать и отслеживать темы, сохранять статьи в личные закладки и участвовать в обсуждениях
Если не получается зайти отсюда, попробуйте по ссылке.