Цикл статей на тему: Розвитку Марсіанського транспорту та інфраструктурних зв’язківка у системі планетарної транспортної системи (частина 1)

3В закладки
Ви ж знаєте хто це

Ці статті створюються на основі моєї роботи «АНАЛІЗ УКРАЇНСЬКОЇ ТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ, ЇЇ ОРІЄНТАЦІЯ НА СВІТОВУ ТОРГІВЛЮ. РОЗРОБКА НОВОЇ ПРОГРАМИ ЇЇ ОРГАНІЗАЦІЇ» та спрямованні на побудову вірогідної моделі траспортної системи на Марсі. Було б добре побачити активність у коментарях, що дозволить направляти цю публікацію у потрібне русло та долучіть вас до створення гіпотетичної марсіанської ТС (транспортної системи).

Я не претендую на лаври користувача — Яків Бриль та його циклу статей на тему марсіанської конкісти (статті дійсно дуже цікаві, саме вони наштовхнули мене на написання цього опусу). Але я буду спиратися на концепцію орбітальних складів, які він пропонує тут. Мене більше цікавить розвиток саме наземної інфраструктури, дехто може сказати, що дивлячись у зорі я знову падаю у гравітаційний колодязь нашої планети. Так це дійсно так, про земне поза Землею.

Під час цих роздумів я беру до уваги Марс з декількома містами або зонами виробництв та шахт, житловими комплексами та науковими лабораторіями.

Якщо зі вступною частиною покінчено, то хочу окреслити теми наступних статей (скоріш за все будуть згодом скореговані):

Частина 1 Транспорт на планеті Земля як прообраз марсіанської ТС

Частина 2 Географія Марсу у контексті транспортну. Що на Землі плаває, то на Марсі потоне? (критерії для марсіанських транспортних засобів)

Частина 3 Розвиток марсіанських колоній як супутник розвитку транспортної системи

Частина 4 Зв’язки Марсіанської колонії з його супутниками та іншими об’єктами Сонячної системи.

Частина 5 … (побачимо, що до цього напишу + ваші ідеї)

Що ж можна приступати до тіла цієї публікації.

Частина 1 Транспорт на планеті Земля як прообраз марсіанської ТС

  1. Роль транспорту в національній економіці, як прообраз марсіанської ТС

Предметом статті є взаємодія різних компонентів транспортної системи, чинники впливу на неї, фактори розміщення об’єктів транспорту, інтеграція і кооперація національних транспортних систем на міжнародному рівні.

Це закручене речення означає, що говорити ми сьогодні будемо про національні ТС та як і чи можемо ми змоделювати їх на Марсі. Тут доцільним є розробка нових схем взаємодії компонентів транспортної системи, бо Марс це вам не Земля з тихими лагунами та чистим повітрям. І зрозуміло, що економічна діяльність там буде дуже ускладнена. Важливим є аналіз питання торгівлі та ціни переміщення умовної тонни вантажу як важеля впливу на географічне розміщення транспорту.

Житлові комплекси на Марсі

Функціонування й розвиток транспорту є важливим чинником ефективності економіки будь-якої країни. Транспорт є сполучною ланкою в процесі економічної діяльності підприємств. Він здатен як стимулювати, так і затримувати розвиток окремих регіонів та народного господарства в цілому.

Транспорт – це комплекс, який складається з окремих видів: автомобільного, залізничного, трубопровідного, річкового, морського і повітряного. Їх функціонування, кооперація і розвиток створюють транспортну систему.

Зрозуміло, що на Марсі ми особливо не поплаваємо (хіба, коли настане час про який співали у радянській пісні «и на Марсе будут яблони цвести«). Детальніше про види транспорту я хочу написати у другій частині, тому опустимо цей епізод на зараз.

Транспорт суттєво впливає на процес формування територіальної структури господарства країни. Що більше транспортних комплексів і об’єктів функціонує, то більш ефективною є економічна діяльність країни. Відповідно до цього, існування розвиненої транспортної мережі дозволяє функціонувати міжгалузевим зв’язкам, які забезпечують промисловість усім спектром необхідних товарів і послуг. 

З цього висновку зрозуміло, що нам необхідно створювати більше транспортних об’єктів це — пожвавить економічну діяльність на Марсі, зробить систему більш витривалою до катастроф та інших катаклізмів.

А раптом?

З цього постулату випливає необхідність формування транспортних вузлів. Такими пунктами зазвичай є місця перетину магістралей кількох видів транспорту. В цих місцях завдяки злагодженій роботі різних видів транспорту виникають кращі можливості для реалізації продукції та сировини.  Важливою функцією транспорту є розподіл вантажопотоків для їх ефективного потрапляння в  місце призначення. Тобто необхідно визначити принципи марсіанської логістики. У статті Марсіанської конкісти цими принципами виступають:

  1. не літати порожняком
  2. економити на всьому на чому можна
  3. виробляти енергію завжди, коли це можливо.
Марсіанській транспортний вузол

Відповідно до цих принципів ми і будемо (колись) формувати транспортні вузли на Марсі. Транспортний вузол комплекс об’єктів транспортної системи, які перетинаються і розгалужуються щонайменше на три гілки. Відповідно до того, які види транспорту беруть участь у формування вузла, він потребує спорудження і підтримання обслуговуючих компонентів відповідних видів транспорту. Тобто справа ця не з дешевих…

Коли транспортний вузол не підтримується

Окремо варто зазначити  вплив транспорту на розвиток і формування територіальної структури господарства. Цей вплив є досить вагомим, адже ціна на товари, сировину або послуги істотно змінюється  залежно від дальності їх перевезення. Враховуючи це, господарства намагаються розташуватись якнайближче до споживача. Беручи до уваги рентабельність цього розміщення, покращення і здешевлення транспортування, особливо на великі відстані, є пріоритетною для вивчення і розробки. Це ми трішки наших марсіанських колонізаторів ощасливили, але нашою метою є найчіткіше окреслення цих проблем.

2. Фактори впливу на територіальну організацію транспортної системи в порівнянні з Марсом

До факторів, які впливають на розміщення і організацію транспортної системи належать історичний, географічний, соціально-економічний і природний. Кожен з них окремо і разом зумовлюють наявність факторів впливу

Фактори впливу на розміщення та організацію транспортної системи

Зрозуміло, що історичний фактор буде тільки формуватися, з плином колонізації. За географічний та природний детальніше поговоримо в іншій публікації. А ось соціально-економічний, як я вважаю буде другим за значенням після географічного при виборі місця та шляхів розвитку марсіанської колонії.

3. Аналіз світової транспортної системи та її засад, проекція на Марс

Світова транспортна система

Що хочеться сказати, така розвинена і розгалудженна ТС нам ще довго не світить, але мріяти ніхто не заважає. Єдине, що тут може реалізуватись відносно швидко, це взаємодія між різними національними, приватними та державними місіями. Треба розуміти, що відразу після висадки всім буде явно не до міждержавної транспортної взаємодії, але з плином років питання чий Марс і земля (у сенсі ґрунт) на ньому постане.

«Чей хвост?»

У висновку можна передбачити, що марсіанська ТС матиме ті самі глобальні проблеми, що світова ТС, серед яких загальмована кооперація під час міжвидових перевезень, некоректне планування розбудови транспортної системи і сприймання ТС як комплексу різних видів транспорту.

Що швидше проходить процес покращення транспортної системи, то важливішим є питання необхідності розвитку його окремих галузей, які можуть бути замінені на більш сучасні і економічно вигідні. Тобто на перший план виходить рентабельність функціонування системи транспорту в цілому. Загалом можна визначити, що розвиток буде можливим тільки завдяки взаємозамінному і рентабельному розвитку всієї транспортної системи Марсу, як однієї з основних елементів функціонування у структурі орбітальний склад — поверхня.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

14
Войдите, чтобы видеть ещё 50 комментариев, участвовать в обсуждении и не видеть рекламу.
Алиса Селезнёва
Вечность назад

Так, транспорт на колонізованих світах, то ще цілий невідкритий Океан можливостей. Але я не думаю, що транспортна система на Марсі розвиватиметься в режимі калькування земних транспортних систем. Я б тут почав моделювання "знизу-вгору". Тобто, буквально прокручував би в голові: так, оце хата моя тут, пана професора біля його лаби, а Оксана свої шприці гостритиме там. Космодром на галявині, а де цистерни поставити? Прокладати трубопровід, чи хай волами возять? Ангари з припасами і сторожа з ружжом — треба. А клюб типу паб треба? А як же без нього! Де в нас сировина? Що будемо з нею робити? А що для того треба? А звідки те взяти? А далеко сіли Безоси? Чи до них на струменях будемо заскакувати в гості? А що їм продавати? Метан, воду, кисень чи СБ? А може руду?

Показать скрытые комментарии

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам:

Отправить Отмена
[X]
If you were unable to log in, try this link.