Іонно-плазмовий двигун для Маска?
Харківський ФЕД хоче добратися до Ілона Маска і зробити йому таку пропозицію, від якої той не зможе відмовитися
Природно, що Ілон Маск вже став «священною коровою» для галузі. Працювати на нього мріють багато хто у всьому світі. Ось і харківський дядько, президент Асоціації «Укравіапром», голова правління АТ «ФЕД» Віктор Попов, прямо так і сказав у інтерв’ю Укрінформу:
«…наше завдання — добратися до Ілона Маска, почати роботу з його компанією. І, думаю, у нас вийде»

З одного боку, бачимо дуже здоровий прагматичний підхід — глибока кооперація і спеціалізація на системах, які можуть бути цікавими грандам.
З іншого боку, хоч ви мене бийте, але що таке іонно-плазмовий двигун?
Агов, харківські гуру, зізнавайтеся! Що ви там вже таке створили? Як воно працює? І чи пан Попов нічого не наплутав?
Уривок інтерв’ю стосовно теми питання
Ви неодноразово у коментарях ЗМІ говорили, що вже 80-90% продукції FED йде на експорт. З якими країнами зараз найактивніше співпрацюєте?
Спочатку зазначу, що ми живемо в час, коли з’являються і розвиваються нові ринки, пов’язані з авіапромом і космосом. Усі країни це чітко розуміють. Тому що йдеться і про оборону, і озброєння, і комунікації, і дослідження тощо. Наша компанія бере активну участь у зарубіжних програмах. Для Південної Кореї поставили систему управління літальним космічним апаратом. І очікуємо, що скоро буде продовження цього космічного проєкту. Також у них є програма зі створення свого винищувача, і ми теж беремо участь в ній. Підписали контракт на розробку і виготовлення системи управління авіаційним двигуном.
За останні три роки ми вийшли на європейський ринок – з новими виробами саме для них. Вже укомплектували два супутники для Європейського космічного агентства.
Що саме робили?
Виготовили основну частину нової системи охолодження. Потужності супутників зростають, і необхідні нові рішення. І от за 4 роки ми разом з науковцями «ХАІ» (Національний аерокосмічний університет ім. Жуковського «Харківський авіаційний институт», — авт.) розробили абсолютно нову систему охолодження для найбільшого супутника, який Європа виготовляє на замовлення американської компанії SES (володіє 45% телекомунікаційних супутників, — авт.). Супутник вже змонтований і зараз тестується, скоро його перебазують на стартовий майданчик, де ведеться монтаж ракети. На кінець січня заплановано виведення на орбіту. Тож ми чекаємо, коли АТ «ФЕД» буде в космосі. Це великий крок. По-перше, тому що ми — українські наука і фірма – показали, що наш потенціал в галузі фундаментальних наук і виробництво конкурентоспроможні. Уявляєте, якщо американці і європейці прийшли до нас, до країни, в якій йде війна, то це вони зробили від безнадії, бо у них такого немає, вони такого не створили. А ми змогли. І наразі ми вже беремо участь у Європейському тендері на виготовлення 34 супутників. А взагалі наше завдання — добратися до Ілона Маска, почати роботу з його компанією. І, думаю, у нас вийде.
Амбітна планка навіть для вже такої успішної компанії.
Будуватимуть місячне село, використовуватимуть цю нашу систему охолодження, тому що вона підходить не тільки для супутників.
Друге. Маск пропонує летіти на Марс, але тільки в один бік. Тому що сьогодні необхідні інші двигуни — не рідинні і твердопаливні. Іонно-плазмові. І ми разом з «ХАІ» розробили такий двигун і випробовуємо зараз. Такі двигуни потребуватимуть не лише для перельотів. Ось уявіть собі: маленький космічний «трактор», який прибирає сміття на навколоземній орбіті. Також необхідні апарати, на яких можна лагодити супутники. Оп, з орбіти на орбіту. «Під’їхав», «підлікував» — і все ОК! Як з електрикою: увімкнув-вимкнув двигун, з рідинним це неможливо.
Я хочу зазначити, що Україні треба просувати кластери або асоціації і, відповідно, їхній спільний продукт. Так працює весь світ. До таких об’єднань є довіра. Чому? Тому що, наприклад, сьогоднішні авіаційні продукти вимагають різнобічних знань, і одне підприємство не може мати наукові та виробничі компетенції на 100%. Тому, коли я кажу, що наш харківський кластер «Мехатроніка» розробив інноваційну систему управління двигунами, це за кордоном звучить зрозуміло. А коли ми говоримо, що «ФЕД» розробив систему управління, можна почути і скепсис, мовляв, а чи не прибріхуєте ви трошки? Так, ми інтегральне підприємство, яке може правильно налагодити роботу.
Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.
Даже для этого экспериментального двигателя тяга известна и указана, расход горючего тоже известен (исследователям), удельный импульс посчитать…
Да пофиг на массу, хотя бы удельный импульс бы сказали. Хотя, боюсь, он совсем не хорош, иначе…
Я так розумію що тестується сама технологія (камера згоряння, сопло) а самого двигуна ще не існує навіть…
Було б ще дуже добре побачити порівняння питомого імпульсу і мас двигунів
В статье говорится о гелиопаузе, как границе.
Да, но они появились позже. В этом речь.
Ну если искать убийцу Теслы, то там успехов у конкурентов побольше.
Вояджеры ещё несколько десятков тысяч лет будут бороздить облако Оорта, так что говорить, что они уже покинули…
Речь была про смех и убийц. Они начали раньше появляться у Спейсов, чем у Теслы.
Смотря чем мерять успех. Капитализация, например, у Теслы намного выше.
В целом, статья не соответствует заголовку. Большой упор на много движков на 1-ю ступень. Тема про то,…
На формирование 1го депо ушло 6 недель, содержит 10 трубочек с образцами грунта, атмосферы и специальный образец…
>История Спейсов похожа на историю Эпл или Теслы — 20 лет назад все смеялись, а сегодня все…
>Perigee Blue Whale 1 (полная масса лишь 2,2 т) Я не сильно в теме, но быстрый поиск…
https://www.universetoday.com/159756/physicist-encourages-continuing-to-search-for-life-in-venus-atmosphere/
Есть исключения, например, Лёрнеру зафиксировали рейтинг. Посмертно. Думаю, что для живущих - это приемлемо, что их рейтинг…
"Я представление имею, это как делается." Но раз существуют сомнения, никогда этим не занимались. На земле можно…
С того, что количественно рождаемость падает. Население приведенных стран растет не из-за того что люди в них…
Для порівняння, добре було б побачити такі ж цифри для серійного всім відомого двигуна. Того, що на…
Интересно, какая часть стенда на фотографии собственно двигатель, а какая - стендовое оборудование. Потому что выглядит это…
Мне кажется, что лучше не опускать другие ракеты, которые не идут в сторону выбранного тренда: Вулкан и…
десь є опис принципу роботи пристрою? Бо я не уявляю з назви, що то воно таке
>насколько я знаю если на сайте не проявлять активность, то рейтинг начинает падать Это что-же получается --…
История повторяется. История Спейсов похожа на историю Эпл или Теслы - 20 лет назад все смеялись, а…
Син Зипину нужно легализовать свой полуфашистский тоталитарный режим. Поэтому ему нужна картинка "международного сотрудничества". Приглашать будут всех…