Інженерні вольності, які дозволяють заощаджувати

Disclaimer: цей матеріал містить дані, не підтверджені компанією-власником ракетної техніки, про яку йтиметься, та отримані за допомогою власних розрахунків. Також стаття вийшла доволі насиченою, тому якщо Вас цікавить лише висновок — одразу спускайтесь в самий вниз.
Merlin 1D Vac. є найефективнішим рідинним ракетним двигуном (скорочено — “РРД”), що використовує вуглеводневе пальне та “LOX” (рідкий кисень) як окисник. У вакуумі питомий імпульс (скорочено “ПІ” або “Isp”) цього двигуна складає 348с., що на десятку більше, ніж у радянського “РД-180”, який є двигуном замкнутого циклу!
Під час місії “Transporter 7”, яка відбулась 15 квіт. 2023 р., ми помітили, що сопло Merlin 1D Vac. було вкорочене. Я одразу припустив, що найімовірніше така модифікація двигуна пов’язана з достатньою ΔV (характеристична швидкість) ракети, якої з головою повинно вистачити для виконання місії. Простими словами — в баках ракети палива було більше, ніж потрібно для виведення корисного вантажу на потрібну орбіту. Вкоротивши сопло, ми знизимо ефективність двигуна, проте це можна компенсувати “зайвим” пальним, яке є у баках.
Трошки контексту. Ракетний двигун, спалюючи паливо, розганяє та “виштовхує” з себе продукти згорання (скорочено — “ПЗ”). Чим більша швидкість, якої можуть досягти ПЗ на виході з сопла, тобто в момент, коли вони покидають двигун, тим більше значення тяги та ПІ двигуна, та більший вантаж, який ракета може доставити на конкретну орбіту, при однаковій кількості палива. Швидкість ПІ на виході з сопла залежить від відношення тисків у камері згорання (скорочено — “КЗ”) та на т.з. “зрізі сопла” — чим більше це співвідношення, тим ефективніше працює двигун. Щоб досягти якомога меншого тиску на виході з сопла його потрібно якомога більше розширити, тобто збільшити вихідний діаметр. Часто це явище описують терміном “розширення сопла” (яке дорівнює відношенню площі зрізу сопла, до площі т.з. “критичного січення” (найвужчого місця в сопла) — того самого, біля якого бігають “мишки” на запусках Falcon 9).
Merlin 1D Vac. має сопло з розширенням аж 165, в той час як версія двигуна призначена для встановлення на перший ступінь — 16. У вакуумі на двигун не діє атмосферний тиск, що дозволяє більше розширити сопло та отримати ще трошки ефективності.
Проте не можна нескінченно збільшувати сопло… Потрібно знайти “золоту середину”, коли двигун вже достатньо досконалий та водночас має якомога меншу масу та розміри.

Сопло двигуна виготовляють з ніобієвого сплаву, який є доволі дорогим. А з повномасштабним вторгненням “РФ” на територію України ціна на цей матеріал іще збільшилась (адже Росія є великим експортером цієї сировини). Ймовірно Space X якраз задля зниження вартості двигуна вкоротила його сопло — зменшила кількість “дорогоцінного” сплаву у його конструкції.
Тепер щодо характеристик двигуна з вкороченим сопловим насадком. Як я вже казав вище, зменшуючи розширення сопла, ми водночас втрачаємо ПІ двигуна. Мені одразу ж стало цікаво, про які втрати йдеться, тому я вирішив зробити розрахунки…

“Charlie Garcia” (YouTube) у своєму відео, присвяченому місії Transporter 7, надав зображення кількох сопел. Також він прикріпив графік залежності ПІ Merlin 1D Vac. від розширення його сопла.
Я використав ці дані. Порахувавши розширення “модернізованого” двигуна (використовуючи перше фото), яке становить 74, я визначив значення ПІ — 339с. Тобто втрата ефективності приблизно 3%.

Я не став довіряти тому, що опублікував “Charlie Garcia”, тому вирішив зробити повністю власне дослідження (це було щось)…
Використовуючи відеоматеріали з місій One Web-17, Crew-6 та, власне, Tr-7, і кілька методів я отримав значення розширення сопла Merlin-а 74-75. Далі, використовуючи термодинаміку та трохи магії, я розрахував ПІ двигуна. Він склав близько 335-ти секунд, тобто втрата ефективності ≈ 4%.
Отже результати отримані з даних “Charlie Garcia” та повністю мої розрахунки дали схожі результати. Спиратись на них, як на 100% достовірну інформацію, звісно, не можна, проте вони дають можливість уявити картину. А 3-4% питомого імпульсу — це цифри, за якими у звичайний час двигунобудівельники женуться…
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.
>А там и рельсотрон бочку без двигунов может загнать прямо в зад. :-) Думаю, что в "густонаселённых"…
Да если доставка будет дешевле, то автоматически дешевле будет начать производство, норма прибыли будет примерно такой же.…
>Вы сами себе противоречите. Вернее сами себе отвечаете: имея супердешёвое топливо на Луне с помощью рельсотрона мы…
Недавно обсуждали, как обживаться в поясе. Вот и первая ласточка. Начинаем присматривать на предмет полезности, а там…
Так это та же самая ссылка. Похоже Би-Би-Си опять хулиганит.
Еще раз - там нужны тысячи, а значит массовое производство весьма непростых технологически девайсов, что ну очень…
Прилетела птичка обломинго https://forum.nasaspaceflight.com/assets/58240.0/2188095.jpg До 100 пусков в этом году сильно недотягиваем
Вы ошибаетесь, обратное движение существует, как людей так и технологий.
В Китай идет миграция из близлежайших азиатских стран. В цепочке Китай-США, да, только в сторону штатов.
В США технологический уровень таков, что позволяет одной компании соперничать со всей страной. Это не просто так.…
Что-то сделать 100 раз, что смогли 1 раз - они могут относительно легко. А вот ступень выше…
Не видел этот пост, но мысли пошли в том же направлении.
Как бы у второй экономики пупок не развязался от всех этих многочисленных гонок. Бум будет громкий, почище…
У меня есть серьйозные сомненья в способности Китая сделать это быстро, особенно что касается массового (на один…
У Китая очень обширные планы: 1. Усовершенствование существующей ракеты 2. Создание массового производства ракет 3. Создание массового…
> При удешевлении подъёма на орбиту стартовые затраты будут не “О ужас!, О ужас!!!”, а просто “ужас”…
>Непонятно, чем одноразовые ракеты выгодны для мегаконстеляций Они выгодны тем, что они есть. >Вывод: китайцы пока не…
Это как бы и ответ на то, что Китай вот-вот обгонит США и Маска, что всем капец…
Проигравший отливает в граните строку "Вот когда будут запускать сто раз в год - тогда и поговорим".
Непонятно, чем одноразовые ракеты выгодны для мегаконстеляций. Вывод: китайцы пока не получили чертежей Фалькона 9.
> The South China Morning Post last week reported progress on pulse production and assembly facilities near…
> Какие призы будут? Проигравший съедает шляпу ))
Сначала надо натренировать AI. Данные полученные от людей, участвующих в таких проектах используют для тренировки, и в…
Ну, я считайте, что уже сделал. Куда записывать? Какие призы будут? В конце года, кто не угадал…
В том-то и смысл предложения, надо лавочку открывать пока сохраняется интерес. А то будет как с выборами…